Z tego wpisu dowiesz się, jak osoba z rolą edycyjną do modułu Kierunki studiów może zarejestrować studia wspólne (w tym studia wspólne interdyscyplinarne), potwierdzić uczestnictwo kierunku w studiach wspólnych, wprowadzić i aktualizować informacje o podmiotach współprowadzących studia wspólne.
W związku ze zmianami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. (ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw) z dniem 6 września 2023 r. w systemie możliwe są:
- rejestracja studiów wspólnych interdyscyplinarnych oraz
- wykazywanie studiów wspólnych przez więcej niż jedną uczelnię prowadzącą studia wspólne – zgodnie z zapisem umowy pisemnej o prowadzeniu studiów wspólnych.
W efekcie zmian prawnych:
- Każda uczelnia (prowadząca i współprowadząca) może zarejestrować studia wspólne z poziomu własnego kierunku w zestawieniu kierunków i uruchomień.
- Każda uczelnia (prowadząca i współprowadząca) może dodać inne instytucje w rekordach własnych kierunków studiów wspólnych. W tych rekordach dodane uczelnie potwierdzają swój udział w studiach wspólnych.
- Każda uczelnia (prowadząca i współprowadząca) widzi dane studiów wspólnych z poziomu swojego kierunku podłączonego do tych studiów.
- Każda uczelnia (prowadząca i współprowadząca) widzi studia wspólne, gdzie została wskazana jako współprowadząca w zestawieniu studiów współprowadzonych. W tych rekordach uczelnia potwierdza swój udział w studiach wspólnych.
- Każda uczelnia (prowadząca i współprowadząca) może edytować dane studiów wspólnych na równych zasadach. Wcześniej mogła to robić tylko uczelnia prowadząca studia wspólne.
- Każda uczelnia (prowadząca i współprowadząca) może zarejestrować studentów studiów wspólnych na swoim kierunku podłączonym do tych studiów. Wcześniej mogła robić to tylko uczelnia prowadząca studia wspólne.
Dodanie kierunku przez uczelnie współprowadzące i potwierdzenie uczestnictwa jest konieczne, aby można było zarejestrować nowych studentów studiów wspólnych. Dane powinny zostać uporządkowane przed złożeniem sprawozdań GUS, a więc do 31 stycznia. Potwierdzenie uczestnictwa w studiach wspólnych przez uczelnie współprowadzące może nastąpić bezpośrednio po dodaniu kierunku do wykazu lub też później z poziomu zestawienia studiów wspólnych dla uczelni.
Rejestracja studiów wspólnych
W studiach wspólnych interdyscyplinarnych mogą uczestniczyć wyłącznie polskie uczelnie akademickie oraz uczelnie zagraniczne, przy czym przez cały okres studiów wspólnych interdyscyplinarnych muszą w nich uczestniczyć co najmniej dwie polskie uczelnie akademickie.
Do studiów wspólnych interdyscyplinarnych mogą być podłączone wyłącznie kierunki, które nie mają aktualnie wskazanej dyscypliny wiodącej.
Wskazanie dyscypliny wiodącej dla kierunku nie jest wymagane przez system w dwóch poniższych przypadkach.
Przypadek 1 (dotyczy studiów prowadzonych indywidualnie, dla których dopuszczalny jest brak wskazania dyscypliny wiodącej). W dniu rozpoczęcia obowiązywania danej listy dyscyplin uczelnia:
– jest uczelnią akademicką,
– posiada w każdej ze wskazanych dyscyplin kategorię A+, A lub B+,
– wskazane dyscypliny należą do co najmniej trzech różnych dziedzin.
Przypadek 2 (dotyczy kierunku utworzonego na potrzeby prowadzenia w ramach studiów wspólnych interdyscyplinarnych). W dniu rozpoczęcia obowiązywania danej listy dyscyplin uczelnia:
– jest uczelnią akademicką,
– lista dyscyplin zawiera co najmniej dwie dyscypliny,
– w co najmniej jednej z dyscyplin, o udziale powyżej 20%, uczelnia posiada kategorię A+, A lub B+.
Aby wykazać w systemie, że kierunek studiów będzie prowadzony przez twoją uczelnię jako studia wspólne, przejdź do zestawienia studiów i uruchomień [1]. Odszukaj kierunek studiów używając filtrów zestawienia [2] i przejdź do jego danych szczegółowych [3].


W zakładce „Studia wspólne” użyj przycisku „+Utwórz nowe studia wspólne” [1]. System przypisze do studiów wspólnych twoją uczelnię. Jej uczestnictwo jest domyślnie potwierdzone [2].


W przypadku studiów interdyscyplinarnych zaznacz checkbox „Interdyscyplinarne” [1].

System sprawdza zgodność z zasadami dotyczącymi studiów wspólnych interdyscyplinarnych podczas ich rejestracji, podłączania kierunku do studiów wspólnych interdyscyplinarnych, dodawania nowej instytucji współprowadzącej, korekty kierunku podłączonego do studiów wspólnych, usuwania lub zmiany listy dyscyplin dla kierunku podłączonego do studiów wspólnych interdyscyplinarnych.
W przypadku, gdy w ramach listy dyscyplin nastąpi złamanie obowiązujących zasad, system wyświetli ci odpowiedni komunikat podczas próby zapisu zmian [2].

W kolejnym kroku dodaj pozostałe uczelnie prowadzące studia wspólnie krajowe i zagraniczne. Uczelnie krajowe będą musiały potwierdzić współprowadzenie.
Dodanie uczelni krajowej współprowadzącej studia wspólne
Aby dodać uczelnię krajową, kliknij w przycisk „+Dodaj instytucję współprowadzącą” [1]. Wprowadź jej nazwę. System podpowie ją ze słownika instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki, po wprowadzeniu pierwszych liter [2].

Wskaż datę od kiedy uczelnia współprowadzi studia wspólne [3]. Zapisz informację znacznikiem zapisu [4].

Dodanie uczelni zagranicznej współprowadzącej studia wspólne
Aby dodać uczelnię lub instytucję zagraniczną kliknij u w przycisk „+Dodaj instytucję współprowadzącą” [1], a następnie najpierw zaznacz znacznik „Uczelnia zagraniczna” [2], a potem wpisz z klawiatury nazwę uczelni [3]. W kolejnym kroku wskaż datę od kiedy uczelnia zagraniczna współprowadzi studia wspólne [4]. Zapisz informację znacznikiem zapisu [5].

Jeśli chcesz dodać kolejną instytucję współprowadzącą studia przejdź powyższe ścieżki ponownie [1].
Jeśli wprowadziłeś wszystkie instytucje współprowadzące studia zapisz informacje przyciskiem pod formularzem [2].


Jeśli kierunek został podłączony do studiów przez inną uczelnię (np. na etapie rejestracji przez nią studiów wspólnych) dane studiów wspólnych będą widoczne z poziomu kierunku, nawet jeśli twoja uczelnia nie potwierdziła jeszcze uczestnictwa w studiach wspólnych. Do momentu potwierdzenia uczestnictwa w studiach wspólnych przez wszystkie uczelnie współprowadzące, nie będzie można zarejestrować nowych studentów studiów wspólnych.
Uzupełnienie i podłączenie kierunków do studiów wspólnych przez podmiot wskazany jako współprowadzący studia
Uczelnia wskazana jako współprowadząca studia wspólne może potwierdzić uczestnictwo kierunku w studiach wspólnych (o ile został on wprowadzony do jej zestawienia studiów i uruchomień) z dwóch poziomów:
- z poziomu danych o kierunku (zakładka „Studia wspólne”),
- z poziomu zestawienia studiów współprowadzonych.
Jeśli uczelnia nie ma uprawnień do zarejestrowania kierunku w POL-on, będzie musiała zgłosić do ministerstwa prośbę o zgodę na jego rejestrację.
Potwierdzenie uczestnictwa w studiach wspólnych na etapie rejestracji kierunku przez podmiot współprowadzący
Przejdź do zestawienia studiów i uruchomień swojej jednostki. Kliknij w przycisk „+Dodaj studia na kierunku” [1], a następnie wprowadź informacje o kierunku zgodnie ze ścieżką opisaną tutaj.

Po dodaniu kierunku system wyświetli komunikat o możliwości jego podłączenia do studiów wspólnych.
Komunikat wyświetli się jeśli zostały spełnione poniższe wymogi techniczne tj.:
1. Uczelnia została wskazana jako współprowadząca dla studiów wspólnych z tą samą nazwą, poziomem i profilem.
2. Dane rejestrowanego kierunku zgadzają się z danymi kierunków wchodzących w skład studiów wspólnych w zakresie pól: nazwa, poziom, profil, lista dyscyplin (w tym oznaczenie dyscypliny wiodącej oraz udziały procentowe dyscyplin), kod ISCED, znacznik studiów nauczycielskich, dane dotyczące filologii.
Kliknij w przycisk „Podłącz” [2].

Podłączenie kierunku do studiów wspólnych potwierdza udział uczelni w tych studiach. W zakładce „Studia wspólne” kierunku, uczelnia występuje jako potwierdzona [3].

Jeśli nie potwierdzisz udziału w studiach wspólnych na etapie rejestracji kierunku, zakładka „Studia wspólne” pozostanie pusta.
Jeśli rejestrowany kierunek został wskazany w studiach wspólnych przez uczelnię prowadzącą i nie został jeszcze podłączony do studiów wspólnych, ale jego parametry nie zgadzają się z parametrami kierunków podłączonych do studiów wspólnych, system wyświetli komunikat z prośbą o sprawdzenie rozbieżności w parametrach kierunku [4].

Do momentu poprawienia wszystkich niezgodnych parametrów, kierunek nie będzie wykazany w studiach wspólnych i nie będzie mógł być potwierdzony.
Późniejsze potwierdzenie uczestnictwa w studiach wspólnych przez podmiot współprowadzący
Potwierdzenie uczestnictwa w studiach wspólnych jest możliwe później tj. po dodaniu kierunku i spełnieniu wymogów technicznych (opisanych powyżej). W takim przypadku potwierdzenie uczestnictwa należy wykonać z poziomu „Zestawienia studiów na kierunku współprowadzonych”.
Wyszukaj kierunek w zestawieniu studiów na kierunku współprowadzonych przez twoją uczelnię [1], a następnie kliknij w przycisk „Uzupełnij kierunek i potwierdź”/„Potwierdź” [2].


Następnie użyj przycisku „Kontynuuj” [3]. Dane kierunku zostaną uzupełnione, a udział twojej uczelni we wskazanych studiach wspólnych potwierdzony.

Przycisk „Potwierdź” pojawi się, gdy informacje o kierunku zostały uzupełnione przez podmiot wskazujący twoją instytucje jako współprowadzącą studia wspólne. W innym przypadku pojawia się przycisk wymagający uzupełnienia kierunku i potwierdzenia.
Informacje o uczelniach i kierunkach prowadzących studia wspólne znajdą się w zakładce „Studia wspólne” podłączonego do nich kierunku.

Po potwierdzeniu uczestnictwa w studiach wspólnych przez wszystkie uczelnie współprowadzące, na kierunkach wchodzących w skład tych studiów można rejestrować nowych studentów studiów wspólnych.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668) – Art. 346 ust 1 pkt 7, art. 53 ust 2, 7, 8a, art. 60 ust. 1-4, art. 60a;
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1672) – Art. 13 pkt 3 lit. e, pkt 5;
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (Dz.U.2019 poz. 496) – z § 5 ust 2 pkt 6.