W sekcji „Informacje o prowadzonych zajęciach” rejestrujemy liczbę godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim.
Podstawa prawna: art. 343 ust. 1 pkt 9 ustawy 2.0, § 2 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie POL-on.
Zwróć uwagę, że liczbę godzin zajęć (nieco odmiennie ujmowaną) należy wprowadzać w POL-onie w kilku miejscach:
- łączna liczba godzin zajęć określonych w programie studiów (podstawa prawna: § 5 ust. 2 pkt 16 rozporządzenia w sprawie POL-on) – rejestrujemy w module Kierunki;
- liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy (podstawa prawna: § 5 ust. 2 pkt 17 rozporządzenia w sprawie POL-on) – również rejestrujemy w module Kierunki;
- liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim (podstawa prawna: art. 343 ust. 1 pkt 9 ustawy 2.0, § 2 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie POL-on) – rejestrujemy w module Pracownicy.
Zwróć uwagę, aby nie pomylić ze sobą powyższych sekcji. W niniejszym artykule omawiamy punkt 3.
Więcej na ten temat przeczytasz również w komunikacie MNiSW oraz w infografice dostępnych tutaj.
Zasady rejestrowania liczby godzin zajęć w module Pracownicy
W module Pracownicy należy wykazać wszystkie planowane pracownikom godziny zajęć, wynikające i przypisane tym osobom zgodnie z informacjami zawartymi w programie studiów na danym kierunku, poziomie i profilu w danym roku akademickim.
Chodzi więc wyłącznie o liczbę godzin zajęć wynikającą z programu studiów, a nie z pensum dydaktycznego ani z faktycznie przepracowanych przez pracownika godzin.
W liczbie godzin zajęć należy uwzględnić wszystkie rodzaje zajęć określone w programie studiów (np. zajęcia dydaktyczne, praktyki zawodowe, ćwiczenia, laboratoria, konwersatoria, lektoraty).
Informacje te są podawane deklaratywnie, jako zatwierdzone przez rektora przed rozpoczęciem roku akademickiego. Nie ma więc konieczności wprowadzania faktycznej liczby godzin zajęć, która została zrealizowana w ramach programu studiów. Nie uwzględnia się nieobecności, zastępstw itp. w sytuacji, gdy np. jeden nauczyciel akademicki zastępuje innego nauczyciela jedynie sporadycznie (pojedyncze zajęcia). W związku z tym nie należy też aktualizować tych danych w czasie, o ile nie nastąpiły istotne zmiany w przydziale liczby godzin zajęć poszczególnym pracownikom. W przypadku ewentualnego wystąpienia istotnych zmian w reprezentacji godzin przez poszczególnych pracowników danego kierunku (np. choroba pracownika i przejęcie znacznej części lub nawet wszystkich zajęć w dłuższym okresie czasu przez innego pracownika), dopuszczalna jest korekta liczby godzin zajęć celem prawidłowego odzwierciedlenia liczby godzin zajęć w Systemie POL-on.
Obciążenia dydaktyczne pracownika rejestrujemy w pensum dydaktycznym (sekcja „Roczny wymiar zajęć dydaktycznych”).
Jako „liczbę godzin zajęć” rejestrujemy tylko to, co wynika z programu studiów i jak zostało przypisane pracownikowi.
Pracownikowi należy przypisać godziny zajęć z każdego kierunku, w ramach którego dane zajęcia są przez niego prowadzone – nawet jeżeli są to zajęcia łączone dla kilku kierunków.
Liczba godzin zajęć przypisana danemu pracownikowi może być mniejsza od całkowitej liczby godzin zajęć wynikającej z programu studiów na kierunku – w sytuacji, gdy ten sam przedmiot realizowany jest przez kilku pracowników dla tej samej grupy studentów.
Zauważ, że liczbę godzin zajęć określonych w programie studiów rejestrujemy na poziomie kierunku, a nie na poziomie uruchomienia studiów (inaczej niż informacje dotyczące tytułu zawodowego, liczby semestrów czy liczby punktów ECTS, które są przypisane do uruchomienia).
W związku z tym, w przypadku studiów realizowanych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, jeżeli pracownik prowadzi zajęcia na obydwu, to należy mu wpisać tę liczbę godzin zajęć, która jest najwyższa w ramach danego programu (zwykle będzie to liczba godzin zajęć planowana dla studiów stacjonarnych; w tej sytuacji liczby godzin zajęć ze studiów niestacjonarnych nie uwzględnia się). Nie należy sumować godzin realizowanych przez pracownika w ramach obydwu tych form.
Przykład A: Według programu studiów Pracownik A prowadzi te same zajęcia na Kierunku A na studiach stacjonarnych w wymiarze 60 godzin i na studiach niestacjonarnych w wymiarze 30 godzin.
Rozwiązanie: Wyższa liczba godzin zajęć na Kierunku A realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A jest przewidziana w programie studiów stacjonarnych. Wynosi ona 60 godzin. Taką wartość wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy pracowniku.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład B: Według programu studiów Pracownik A prowadzi te same zajęcia na Kierunku A niestacjonarne i Kierunku B niestacjonarne. Na Kierunku A liczba godzin zajęć wynosi – 30, a na Kierunku B – 20 godzin. Na żadnym z tych kierunków nie są prowadzone studia stacjonarne.
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A to 30 godzin na Kierunku A i 20 godzin na kierunku B. Takie wartości wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy pracowniku.
Gdy uczelnia prowadzi studia na tym samym kierunku, ale z różnymi tytułami zawodowymi należy potraktować taki przypadek analogicznie do przykładu prowadzenia studiów na kierunku stacjonarnym i niestacjonarnym.
Na przykład, mamy studia licencjackie stacjonarne, licencjackie niestacjonarne, inżynierskie stacjonarne, inżynierskie niestacjonarne. W module Pracownicy należy wykazać wszystkich pracowników, którzy prowadzą zajęcia w ramach danego kierunku, bez względu na formę studiów czy uzyskiwany tytuł zawodowy. Jednakże godziny należy wykazywać tylko w przypadku osób, które prowadzą zajęcia w ramach studiów z najwyższą liczbą godzin zajęć – w naszym przykładzie stacjonarnych inżynierskich. W zakresie osób realizujących pozostałe formy, w liczbie godzin zajęć należy wskazać „0”.
Przykład C: Według programu studiów Pracownik A prowadzi zajęcia na Kierunku A stacjonarne licencjackie w wymiarze 60 godzin. Poza tym program studiów na Kierunku A przewiduje też studia stacjonarne inżynierskie w wymiarze 90 godzin, lecz na nich Pracownik A nie ma zajęć.
Rozwiązanie: Wyższa liczba godzin zajęć na Kierunku A jest przewidziana dla studiów stacjonarnych inżynierskich. Pracownikowi A wykazujemy, że prowadzi zajęcia na Kierunku A na studiach I stopnia (ponieważ prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych licencjackich), ale rejestrujemy mu liczbę godzin zajęć w wymiarze 0 (zero).
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Jak uzupełnić informacje o prowadzonych zajęciach?
Aby zarejestrować liczbę godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim na danym kierunku przejdź do modułu Pracownicy. Odnajdź danego pracownika w „Wykazie nauczycieli akademickich, innych osób prowadzących zajęcia, osób prowadzących działalność naukową oraz osób biorących udział w jej prowadzeniu”. Przy danym pracowniku wybierz zakładkę „Prowadzone zajęcia”. Następnie kliknij w sekcję „Informacje o prowadzonych zajęciach”. Kliknij w przycisk „+ Dodaj prowadzone zajęcia”. Wypełnij formatkę dodawania prowadzonych zajęć:
- Podaj nazwę kierunku, na którym pracownik prowadzi zajęcia.
- W polu „Liczba godzin zajęć” wpisz liczbę godzin zajęć przewidzianą w programie studiów tego kierunku w danym roku akademickim, które ma prowadzić ten pracownik.
Zatwierdź przyciskiem „Dodaj zajęcia”.
Inne przykłady
Przykład 1: Według programu studiów Pracownik A prowadzi 30 godzin zajęć na Kierunku A, w tym 20 godzin ćwiczeń dla dwóch grup (Grupy I i Grupy II) oraz 10 godzin wykładu.
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim Pracownika A to 30 godzin. Taką wartość wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy tym pracowniku.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 2: Według programu studiów Pracownik A prowadzi zajęcia na Kierunku A i na Kierunku B w liczbie 20 godzin wykładu.
Rozwiązanie: W sekcji „Informacje o prowadzonych zajęciach” dodaj prowadzone zajęcia dla Kierunku A w liczbie 20 godzin. Następnie dodaj kolejne prowadzone zajęcia dla Kierunku B w liczbie 20 godzin.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 3: Według programu studiów dwóch Pracowników A i B prowadzi te same zajęcia ćwiczeniowe na Kierunku A (w dwóch grupach po 20 godzin).
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A i Pracownika B to 20 godzin. Taką wartość wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy każdym z pracowników.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 4: Program studiów Kierunku A obejmuje 30 godzin Przedmiotu A. Przedmiot A jest realizowany przez trzech pracowników w ramach tej samej grupy zajęciowej. Pracownik A prowadzi 5 godzin zajęć tego przedmiotu, Pracownik B – 10 godzin, Pracownik C – 15 godzin.
Rozwiązanie: Liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A to 5 godzin, Pracownika B – 10 godzin, Pracownika C – 15 godzin. Takie wartości wpisz w odpowiednie pola „Liczba godzin zajęć” przy każdym z pracowników.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 5: Program studiów Kierunku A obejmuje 15 godzin Przedmiotu A. Przedmiot A jest realizowany przez trzech pracowników dla 6 grup studentów. Pracownik A prowadzi zajęcia z tego przedmiotu dla grupy I, II i III, Pracownik B – dla grupy IV i V, Pracownik C – dla grupy VI.
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A, B i C to 15 godzin. Takie wartości wpisz w odpowiednie pola „Liczba godzin zajęć” przy każdym z pracowników.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika.
Jak się ma liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim wprowadzana w module Pracownicy do pól uzupełnianych w module Kierunki (tj. Łącznej liczby godzin zajęć określonych w programie studiów i Liczby godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy)? Prześledźmy to na przykładzie.
Przykład 6: W programie studiów przewidziano ćwiczenia z Przedmiotu A w wymiarze 30 godzin. Ćwiczenia te prowadzone są przez trzy osoby. Każda osoba prowadzi je w jednej grupie, każda z nich jest zatrudniona w podstawowym miejscu pracy.
Rozwiązanie: We wskazanej sytuacji Pracownikowi A, B i C należy zaraportować po 30 godzin w module Pracownicy na Kierunku A. W module Kierunki zarówno w polu „Łączna liczba godzin zajęć określonych w programie studiów”, jak i w polu „Liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy” należy uwzględnić 30 godzin.
Przykład ten prezentuje poniższa infografika:
Zobacz też:
Liczba godzin zajęć - Komunikat MNISW i infografika Pensum