W sekcji „Informacje o prowadzonych zajęciach” rejestrujemy liczbę godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim.
Podstawa prawna: art. 343 ust. 1 pkt 9 ustawy 2.0, § 2 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie POL-on.
Zwróć uwagę, że liczbę godzin zajęć (nieco odmiennie ujmowaną) należy wprowadzać w POL-onie w kilku miejscach:
- łączna liczba godzin zajęć określonych w programie studiów (podstawa prawna: § 5 ust. 2 pkt 16 rozporządzenia w sprawie POL-on) – rejestrujemy w module Kierunki;
- liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy (podstawa prawna: § 5 ust. 2 pkt 17 rozporządzenia w sprawie POL-on) – również rejestrujemy w module Kierunki;
- liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim (podstawa prawna: art. 343 ust. 1 pkt 9 ustawy 2.0, § 2 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie POL-on) – rejestrujemy w module Pracownicy.
Zwróć uwagę, aby nie pomylić ze sobą powyższych sekcji. W niniejszym artykule omawiamy punkt 3.
Więcej na ten temat przeczytasz również w komunikacie MNiSW oraz w infografice dostępnych tutaj.
Zasady ogólne
W module Pracownicy należy wykazać wszystkie planowane pracownikom godziny zajęć, wynikające i przypisane tym osobom zgodnie z informacjami zawartymi w programie studiów na danym kierunku, poziomie i profilu w danym roku akademickim. (W praktyce oznacza to, że zliczamy godziny przewidziane dla pracownika na uruchomieniu z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów. Więcej w zasadach szczegółowych poniżej.)
Chodzi więc wyłącznie o liczbę godzin zajęć wynikającą z programu studiów, a nie z pensum dydaktycznego ani z faktycznie przepracowanych przez pracownika godzin.
W liczbie godzin zajęć należy uwzględnić wszystkie rodzaje zajęć określone w programie studiów (np. zajęcia dydaktyczne, praktyki zawodowe, ćwiczenia, laboratoria, konwersatoria, lektoraty).
Kierunki wygaszone
W przypadku kierunków, które zostały wygaszone sytuacja zależy od tego, czy zostały one zmigrowane do POL-onu 2.0. Jeśli kierunek, który został wygaszony, został zmigrowany do nowej wersji systemu POL-on zasadnym jest uzupełnienie informacji o liczbie godzin zajęć za rok akademicki 2018/2019 (zarówno w module Kierunki studiów, jak i module Pracownicy). Jeśli natomiast kierunek wygasł i nie został zmigrowany do POL-onu 2.0, wówczas uzupełnienie informacji o godzinach zajęć za rok akademicki 2018/2019 nie jest zasadne.
Informacje te są podawane deklaratywnie, jako zatwierdzone przez rektora przed rozpoczęciem roku akademickiego. Nie ma więc konieczności wprowadzania faktycznej liczby godzin zajęć, która została zrealizowana w ramach programu studiów. Nie uwzględnia się nieobecności, zastępstw itp. w sytuacji, gdy np. jeden nauczyciel akademicki zastępuje innego nauczyciela jedynie sporadycznie (pojedyncze zajęcia). W związku z tym nie należy też aktualizować tych danych w czasie, o ile nie nastąpiły istotne zmiany w przydziale liczby godzin zajęć poszczególnym pracownikom.
W przypadku ewentualnego wystąpienia istotnych zmian w reprezentacji godzin przez poszczególnych pracowników danego kierunku (np. choroba pracownika i przejęcie znacznej części lub nawet wszystkich zajęć w dłuższym okresie czasu przez innego pracownika), dopuszczalna jest korekta liczby godzin zajęć celem prawidłowego odzwierciedlenia liczby godzin zajęć w Systemie POL-on.
Obciążenia dydaktyczne pracownika rejestrujemy w pensum dydaktycznym (sekcja „Roczny wymiar zajęć dydaktycznych”).
Jako „liczbę godzin zajęć” rejestrujemy tylko to, co wynika z programu studiów i jak zostało przypisane pracownikowi.
Zasady szczegółowe
Liczbę godzin rejestrujemy dla każdego kierunku, w ramach którego dane zajęcia są przez niego prowadzone – nawet jeżeli są to zajęcia łączone dla kilku kierunków.
W przypadku prowadzenia godzin na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych rejestrujemy wartość z uruchomienia z większą liczbą godzin wynikającą z programu studiów. Nie należy sumować godzin realizowanych przez pracownika w ramach obydwu tych form.
Przykład A: Według programu studiów Pracownik A prowadzi te same zajęcia na Kierunku A na studiach stacjonarnych w wymiarze 60 godzin i na studiach niestacjonarnych w wymiarze 30 godzin. Studia stacjonarne są uruchomieniem z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów.
Rozwiązanie: Wyższa liczba godzin zajęć na Kierunku A realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A jest przewidziana w programie studiów stacjonarnych. Wynosi ona 60 godzin. Taką wartość wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy pracowniku.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład B: Według programu studiów Pracownik A prowadzi te same zajęcia na Kierunku A niestacjonarne i Kierunku B niestacjonarne. Na Kierunku A liczba godzin zajęć wynosi – 30, a na Kierunku B – 20 godzin. Na żadnym z tych kierunków nie są prowadzone studia stacjonarne.
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A to 30 godzin na Kierunku A i 20 godzin na kierunku B. Takie wartości wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy pracowniku.
Gdy uczelnia prowadzi studia na tym samym kierunku, ale z różnymi tytułami zawodowymi należy potraktować taki przypadek analogicznie do przykładu prowadzenia studiów na kierunku stacjonarnym i niestacjonarnym.
Na przykład, mamy studia licencjackie stacjonarne, licencjackie niestacjonarne, inżynierskie stacjonarne, inżynierskie niestacjonarne. W module Pracownicy należy wykazać wszystkich pracowników, którzy prowadzą zajęcia w ramach danego kierunku, bez względu na formę studiów czy uzyskiwany tytuł zawodowy. Jednakże godziny należy wykazywać tylko w przypadku osób, które prowadzą zajęcia w ramach uruchomienia z maksymalną liczbą godzin zajęć – w naszym przykładzie będą to studia stacjonarne inżynierskie. W zakresie osób realizujących pozostałe formy, w liczbie godzin zajęć należy wskazać „0”.
Przykład C: Według programu studiów Pracownik A prowadzi zajęcia na Kierunku A stacjonarne licencjackie w wymiarze 60 godzin. Poza tym program studiów na Kierunku A przewiduje też studia stacjonarne inżynierskie w wymiarze 90 godzin, lecz na nich Pracownik A nie ma zajęć. Jest to uruchomienie z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów (suma godzin od pierwszego do ostatniego roku).
Rozwiązanie: Uruchomieniem z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów na Kierunku A jest uruchomienie stacjonarne inżynierskie. Pracownikowi A wykazujemy, że prowadzi zajęcia na Kierunku A na studiach I stopnia (ponieważ prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych licencjackich), ale rejestrujemy mu liczbę godzin zajęć w wymiarze 0 (zero), ponieważ nie prowadzi zajęć na uruchomieniu stacjonarnym inżynierskim.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Jak uzupełnić informacje o prowadzonych zajęciach?
Aby zarejestrować liczbę godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim na danym kierunku przejdź do modułu Pracownicy. Odnajdź danego pracownika w „Wykazie nauczycieli akademickich, innych osób prowadzących zajęcia, osób prowadzących działalność naukową oraz osób biorących udział w jej prowadzeniu”. Przy danym pracowniku wybierz zakładkę „Prowadzone zajęcia”. Następnie kliknij w sekcję „Informacje o prowadzonych zajęciach”. Kliknij w przycisk „+ Dodaj prowadzone zajęcia”. Wypełnij formatkę dodawania prowadzonych zajęć:
- Podaj nazwę kierunku, na którym pracownik prowadzi zajęcia.
- W polu „Liczba godzin zajęć” wpisz liczbę godzin zajęć przewidzianą w programie studiów tego kierunku w danym roku akademickim, które ma prowadzić ten pracownik.
Zatwierdź przyciskiem „Dodaj zajęcia”.
Inne przykłady
Przykład 1: Według programu studiów Pracownik A prowadzi 30 godzin zajęć na Kierunku A (uruchomienie z maksymalną liczbą godzin), w tym 20 godzin ćwiczeń dla dwóch grup (Grupy I i Grupy II) oraz 10 godzin wykładu.
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim Pracownika A to 30 godzin. Taką wartość wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy tym pracowniku.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 2: Według programu studiów Pracownik A prowadzi zajęcia na Kierunku A i na Kierunku B w liczbie 20 godzin wykładu (uruchomienia z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów).
Rozwiązanie: W sekcji „Informacje o prowadzonych zajęciach” dodaj prowadzone zajęcia dla Kierunku A w liczbie 20 godzin. Następnie dodaj kolejne prowadzone zajęcia dla Kierunku B w liczbie 20 godzin.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 3: Według programu studiów dwóch Pracowników A i B prowadzi te same zajęcia ćwiczeniowe na Kierunku A na uruchomieniu z maksymalną liczbą godzin wynikająca z programu studiów (w dwóch grupach po 20 godzin).
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A i Pracownika B to 20 godzin. Taką wartość wpisz w pole „Liczba godzin zajęć” przy każdym z pracowników.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 4: Program studiów Kierunku A (na uruchomieniu z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów) obejmuje 30 godzin Przedmiotu A. Przedmiot A jest realizowany przez trzech pracowników w ramach tej samej grupy zajęciowej. Pracownik A prowadzi 5 godzin zajęć tego przedmiotu, Pracownik B – 10 godzin, Pracownik C – 15 godzin.
Rozwiązanie: Liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A to 5 godzin, Pracownika B – 10 godzin, Pracownika C – 15 godzin. Takie wartości wpisz w odpowiednie pola „Liczba godzin zajęć” przy każdym z pracowników.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika:
Przykład 5: Program studiów Kierunku A (uruchomienie z maksymalną liczbą godzin w programie studiów) obejmuje 15 godzin Przedmiotu A. Przedmiot A jest realizowany przez trzech pracowników dla 6 grup studentów. Pracownik A prowadzi zajęcia z tego przedmiotu dla grupy I, II i III, Pracownik B – dla grupy IV i V, Pracownik C – dla grupy VI.
Rozwiązanie: Liczba godzin określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim przez Pracownika A, B i C to 15 godzin. Takie wartości wpisz w odpowiednie pola „Liczba godzin zajęć” przy każdym z pracowników.
Przykład ten obrazuje poniższa infografika.
Liczba godzin zajęć w module Kierunki studiów a liczba godzin zajęć w module Pracownicy
Jak się ma liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim wprowadzana w module Pracownicy do pól uzupełnianych w module Kierunki (tj. Łącznej liczby godzin zajęć określonych w programie studiów i Liczby godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy)? Prześledźmy to na przykładzie.
Przykład 6: W programie studiów stacjonarnych (uruchomienie z maksymalną liczbą godzin wynikającą z programu studiów na tym kierunku) przewidziano ćwiczenia z Przedmiotu A w wymiarze 30 godzin. Ćwiczenia te prowadzone są przez trzy osoby. Każda osoba prowadzi je w jednej grupie, każda z nich jest zatrudniona w podstawowym miejscu pracy.
Rozwiązanie: We wskazanej sytuacji Pracownikowi A, B i C należy zaraportować po 30 godzin w module Pracownicy na Kierunku A.
W module Kierunki studiów zarówno w polu „Łączna liczba godzin zajęć określonych w programie studiów”, jak i w polu „Liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy” należy uwzględnić 30 godzin.
Przykład ten prezentuje poniższa infografika:
Zobacz też:
Pensum