Ankieta EN-1 jest to sprawozdanie o liczbie kandydatów i przyjętych na studia stacjonarne i niestacjonarne, składane przez szkoły wyższe do MNiSW za dany rok akademicki według stanu na wskazany dzień.
Wzór formularza określany jest corocznie w ramach rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok.
Wymagane role w systemie
Aby móc wypełniać/przeglądać ankietę EN-1 niezbędne jest posiadanie jednej z poniższych ról:
- INST_PR_SPR – pracownik instytucji odpowiedzialny za ankiety i sprawozdania – rola niezbędna do wypełnienia i wysłania ankiety EN-1.
- INST_PR_SPR_PODGLAD – pracownik instytucji z dostępem do podglądu danych ankiet i sprawozdań – rola ta umożliwia podgląd wypełnionej i wysłanej ankiety EN-1.
- MIN_PR_SPR – pracownik ministerstwa odpowiedzialny za ankiety i sprawozdania – rola umożliwiająca podgląd otrzymanych przez MNiSW ankiet EN-1 i ewentualne odesłanie ich do korekty.
Gdzie wypełnię ankietę?
Aby dostać się do ankiety EN-1, wejdź do POL-onu 1. Z bocznego menu wybierz pozycję „Studenci”, a następnie „Ankiety”.
Zestawienie ankiet w POL-onie zostało podzielone na:
- Ankiety do wypełnienia,
- Ankiety wysłane.
Aby przejść do wypełniania ankiety, kliknij w odpowiedni link w sekcji „Ankiety do wypełnienia”. Należy osobno wypełnić ankietę dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Wskazówki dotyczące wypełniania ankiety
- Ankieta EN-1 za rok akademicki 2020/2021 znajduje się w starym POL-onie, jednak kierunki pobierane są do niej wyłącznie z nowego POL-onu. Jeśli kierunek nie został zarejestrowany w nowym POL-onie, nie będzie on uwzględniony ani przy synchronizacji, ani przy dodawaniu kierunku z listy.
- Uwzględniane są jedynie te kierunki, dla których w nowym POL-onie zostały zdefiniowane uruchomienia.
- Dla kierunku dodanego do ankiety należy określić tylko jedną dyscyplinę wiodącą.
- W ankiecie za rok 2020/2021 został zachowana możliwość ręcznego dodania kierunku do ankiety poprzez opcję „Dodaj kolejny kierunek ręcznie”.
W przypadku ręcznego dodawania kierunku do ankiety należy uwzględnić następujące reguły:
- Dla kierunków typu filologia nazwa kierunku powinna informować o języku. Jeśli nazwa kierunku nadana przez uczelnię nie informuje o języku, to powinien być on podany w nawiasie. Np. dla kierunku filologia angielska zapis powinien być następujący: „Filologia angielska” lub „[nazwa kierunku] (angielski)”. Nazwa powinna być zgodna z uchwałą senatu uczelni.
- Dla kierunków pomostowych zapis powinien być następujący: „[nazwa kierunku] (Studia pomostowe)” np. „Położnictwo (Studia pomostowe)”.
Dostępne akcje
Po wejściu w daną ankietę, podczas jej wypełniania, możesz skorzystać z poniższych akcji.
- „Synchronizuj z nowego POL-onu” – akcja umożliwia automatyczne pobranie (synchronizację) z nowego POL-onu kierunków prowadzonych przez uczelnię.
- „Dodaj kierunek z listy” – umożliwia ręczne dodanie kierunku do ankiety z listy kierunków studiów zarejestrowanych dla uczelni w nowym POL-onie.
- „Dodaj kolejny kierunek ręcznie” – umożliwia ręczne dodanie kierunku, np. gdy nie został on uwzględniony w synchronizacji. Konieczne jest w tym przypadku ręczne uzupełnienie wszystkich wymaganych danych.
- „Zapisz” – umożliwia zapisanie wprowadzonych danych.
W przypadku pojawienia się błędów w danych, system prezentuje je nad tabelą ankiety. Jeśli dane nie zostaną poprawione, wersja ankiety nie zostanie zapisana.
Możliwe jest uzupełnianie danych etapami (uzupełnianie informacji „liczbowych” w kolumnach 5-15, sukcesywne dodawanie kierunków). W przypadku jednak, gdy kierunek jest już na liście, przed zapisaniem konieczne jest podanie szacunkowych czasów pracy z formularzem oraz wskazanie dyscypliny wiodącej. Brak danych w kolumnie „dyscyplina” spowoduje, że dane się nie zapiszą.
Po prawidłowym zapisaniu ankiety system wyświetla komunikat o treści: „Ankieta została zapisana w 'Ankiety do wypełnienia'”. Ankieta przyjmuje status „Wypełniona – niewysłana”. Jeśli nie otrzymałeś komunikatu, to znaczy, że ankieta się nie zapisała. Nad tabelą pojawia się wtedy lista błędów.
- Usunięcie kierunków z listy – akcja umożliwia masowe usunięcie kierunków z listy. W pierwszej kolejności zaznacz kierunki, które mają zostać usunięte, klikając w checkbox na końcu wiersza przy danym kierunku. Następnie kliknij w przycisk „Usuń zaznaczone”. Operacja usunięcia jest odwracalna. Kierunki wciąż są dostępne w akcjach „Synchronizuj” lub „Dodaj kierunek”.
- „Wyślij” – po wypełnieniu ankiety danymi należy wysłać ją do MNiSW za pomocą tej akcji.
- Wycofanie ankiety (umożliwienie korekty wysłanej ankiety) – operacja ta może być wykonana jedynie przez upoważnionego pracownika ministerstwa. Polega ona na cofnięciu ankiety i przeniesieniu jej z powrotem do kategorii „Ankiety do wypełnienia”. Dopiero wtedy istnieje możliwość skorygowania przez uczelnię wartości zawartych w ankiecie. Cofając ankietę, pracownik ministerstwa może podać powód cofnięcia ankiety, który jest widoczny również dla pracownika danej uczelni.
Zobacz też:
Wygląd i zawartość modułu Kierunki Aktualne dane studiów na kierunku