W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak należy zarejestrować dane kształcenia w szkole doktorskiej kandydatom na doktora, którzy przygotowują rozprawę doktorską w trybie Kształcenie doktoranta.
Jeśli podczas rejestracji osoby ubiegającej się o stopień doktora wskazałeś tryb przygotowania rozprawy „Kształcenie doktorantów” w rekordzie pojawi się zakładka o takiej samej nazwie. W niej wprowadź dane dotyczące kształcenia w szkole doktorskiej.
Zakładka „Kształcenie doktorantów” nie jest dostępna w rekordach doktorantów ze wskazanym trybem przygotowania rozprawy doktorskiej „eksternistyczny” i „studia doktoranckie”.
Przejdź do zakładki Kształcenie doktorantów [1]. W sekcji Dane kształcenia kliknij w przycisk „+ Dodaj” [2] i uzupełnij formularz.
Dopóki nie uzupełnisz danych o kształceniu doktoranta, rekord będzie oznaczony komunikatem „Dokument jest niepoprawny – dane wymagają poprawy” [3], a doktorant nie będzie widoczny na zestawieniu Ministerstwa oraz w innych systemach (np. w sprawozdawczości GUS).
Podaj datę rozpoczęcia kształcenia [1] przez doktoranta w szkole doktorskiej. Możesz ją wybrać z kalendarza lub wpisać ręcznie.
Wybierz z rozwijanej listy szkołę doktorską, w której kształci się doktorant [2].
Po wskazaniu szkoły doktorskiej, uaktywni się pole – nazwa albo zakres programu kształcenia. Wskaż właściwy program [3].
W kolejnym kroku wybierz dyscyplinę wiodącą, w której dany doktorant będzie głównie realizował kształcenie [4].
Informacja o dyscyplinie wiodącej jest opcjonalna. Jest wykorzystywana na potrzeby GUS (sprawozdania S-12) i innych statystyk, w których konieczne jest wskazanie jednej dyscypliny kształcenia doktoranta.
Wypełnienie pola Dyscyplina w danych kształcenia ma szczególne znaczenie dla doktorantów, którym nie zarejestrowano informacji w zakładce „Rozprawa doktorska”. Informacja z tego miejsca jest brana pod uwagę tylko do momentu określenie dyscypliny dla rozprawy doktorskiej w zakładce „Rozprawa doktorska”. Dyscyplina, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska jest wskazywana w indywidualnym planie badawczym. Jest on składany do 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia (art. 202 ust. 1 ustawy 2.0) w szkole doktorskiej.
Jeśli w zakładce „Kształcenie doktorantów” nie wskażesz dyscypliny wiodącej, a informacja o dyscyplinie rozprawy doktorskiej w zakładce Rozprawa doktorska również pozostanie pusta, doktorant nie zostanie prawidłowo uwzględniony w statystyce GUS.
Jeśli w zakładce „Kształcenie doktorantów” nie wskażesz dyscypliny wiodącej, a program kształcenia jest realizowany w więcej niż jednej dyscyplinie w ramach jednej dziedziny, wówczas na potrzeby statystyk doktorant będzie wykazywany w tej dziedzinie.
Cudzoziemiec
W przypadku doktoranta, który w zakładce „Dane podstawowe” ma oznaczoną informację „Cudzoziemiec”, w formularzu kształcenia pojawi się dodatkowo obowiązkowe pole „Podstawa przyjęcia i kształcenia w szkole doktorskiej”.
Wskaż właściwa podstawę [1]. Do wyboru masz:
- umowa międzynarodowa (umowa, w której stroną jest polski rząd lub właściwy minister; umowa zawarta tylko między uczelniami nie jest umową międzynarodową w rozumieniu art. 323 ust. 1 pkt 1 ustawy 2.0);
- umowa zawarta między podmiotami zagranicznymi i uczelnią;
- decyzja ministra;
- decyzja dyrektora NAWA – dotyczy jej stypendystów; dotyczy również doktorantów, którzy przeszli rekrutację albo zostali przyjęci na podstawie decyzji administracyjnej i jednocześnie otrzymali pozytywną decyzję dyrektora NAWA;
- decyzja dyrektora NCN (Narodowego Centrum Nauki) – o przyznaniu środków finansowych na realizację badań podstawowych w formie projektu badawczego, stażu lub stypendium, zakwalifikowanych do finansowania w drodze konkursu;
- decyzja administracyjna rektora;
- decyzja administracyjna dyrektora instytutu PAN;
- decyzja administracyjna dyrektora instytutu badawczego;
- decyzja administracyjna dyrektora instytutu międzynarodowego (utworzonego na podstawie odrębnej ustawy, działającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
Jeśli wprowadziłeś wszystkie dane kształcenia, zapisz formularz [2].
Pola „Data skreślenia” i „Data zakończenia” pozostają nieaktywne. Można je dodać za pomocą akcji dostępnych po zapisie formularza.
Wszystkie akcje dostępne po kliknięciu w przycisk „Akcje” to [1]:
- Koryguj dane kształcenia,
- Zmień program kształcenia,
- Skreśl z listy doktorantów,
- Zakończ kształcenie,
- Usuń dane kształcenia
- Zmień podstawę przyjęcia i kształcenia w szkole doktorskiej (w rekordach Cudzoziemców).
Nad danymi kształcenia znajdziesz przyciski [2]:
Po zarejestrowaniu informacji o kształceniu doktoranta możesz także uzupełnić obowiązkowe informacje [3]:
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668) – Art. 345 ust. 1 pkt 6, 7b, 10, 11, 14;
Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 12 września 2024 r. w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (Dz.U. 2024 poz. 1403) – § 4 ust. 2 pkt 1-8, ust. 3 pkt 2.