W tym artykule znajdziesz informacje o trzech kategoriach doktorantów rejestrowanych w module Osoby ubiegające się o stopień doktora. Kategorie te są związane z trybem przygotowania rozprawy doktorskiej kandydata.
Podczas rejestracji osoby ubiegającej się o stopień doktora wybierany jest tryb przygotowania rozprawy. Do wyboru są trzy kategorie [1]:
- Kształcenie doktorantów
- Eksternistyczny
- Studia doktoranckie
Tryb przygotowania rozprawy w rekordzie doktoranta jest nieedytowalny i nie może być korygowany.
Kształcenie doktorantów
Tryb kształcenie doktorantów dotyczy kandydatów kształcących się w szkołach doktorskich („nowych” doktorantów).
Osobie przygotowującej rozprawę doktorską w tym trybie rejestrujesz informacje o szkole doktorskiej i programie kształcenia, uzyskanej ocenie śródokresowej oraz informacje o stypendium doktoranckim.
W rekordach osób przygotowujących rozprawę w tym trybie znajduje się dodatkowa zakładka „Kształcenie doktorantów” [2]. Rekordy osób przygotowujących rozprawę eksternistycznie oraz rekordy doktorantów kształcących się na („starych”) studiach doktoranckich nie zawierają tej zakładki.
Zgodnie z przepisami osobę przygotowującą rozprawę w trybie kształcenie doktorantów należy rejestrować w systemie w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia przez nią kształcenia w szkole doktorskiej (§ 11 ust. 1 pkt 1 a rozporządzenia ws. POL-on).
Eksternistyczny
Tryb eksternistyczny dotyczy osób przygotowujących rozprawę doktorską na podstawie art. 197 pkt 2 ustawy.
W rekordach osób przygotowujących rozprawę w tym trybie nie znajdują się dodatkowe zakładki.
Zgodnie z przepisami osobę przygotowującą rozprawę w trybie eksternistycznym należy rejestrować w POL-onie w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w tym trybie (§ 11 ust. 1 pkt 1 a rozporządzenia ws. POL-on).
Wcześniejsze stanowisko z 9 kwietnia 2020 r., iż „w przypadku postępowań prowadzonych w trybie eksternistycznym informacje do nowego wykazu osób ubiegających się o stopień doktora systemu POL-on 2.0 powinny być wprowadzane od momentu złożenia przez kandydata wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów” straciło aktualność.
Stanowisko ministerstwa:
Zwracamy uwagę, że wobec braku odmiennych uregulowań zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm. – dalej PSWiN) odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (zob. art. 178 ust. 3 PSWiN). Zgodnie z art. 61 § 3 Kpa datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora jest postępowaniem wszczynanym na żądanie strony, na co wskazuje art. 189 PSWiN. W związku z powyższym – w opinii resortu – wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora nie wymaga wydania postanowienia (uchwały).
Studia doktoranckie
Tryb studia doktoranckie należy wskazać w przypadku doktorantów kształcących się („starych”) studiach doktoranckich (na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, tj. ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz.U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), którzy wszczęli postępowanie o nadanie stopnia doktora na nowych zasadach (ustawy PSWiN).
W przypadku doktorantów kształcących się na studiach doktoranckich, którzy wszczęli postępowanie o nadanie stopnia doktora na nowych zasadach ich rekordy będą wprowadzone zarówno w POL-on ,1 jak i POL-on 2.
W rekordach osób przygotowujących rozprawę w tym trybie znajduje się dodatkowy checkbox „Skreślono z listy doktorantów lub zakończono studia” [3]. Jest on wykorzystywany w przypadku odzwierciedlenia skreślenia lub zakończenia studiów „starych” doktorantów oraz obsłużenia w POL-on przypadku, gdy doktorant, który kształcił się na studiach doktoranckich, ostatecznie obronił pracę eksternistycznie.
Zgodnie z przepisami osobę, która rozpoczęła studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020 i ubiega się o nadanie stopnia doktora na nowych zasadach, należy zarejestrować w POL-onie w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania, czyli złożenia wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów (Art. 179 ust. 7 przepisów wprowadzających ustawę PSWiN).
Przypadki szczególne
Doktorant przeniesiony
Jeśli doktorant – uczestnik „starych” studiów doktoranckich przenosi się na inne stare studia doktoranckie w innej jednostce organizacyjnej, przy czym nie występuje odstęp czasowy pomiędzy studiami, to decyzja o przyjęciu doktoranta na studia doktoranckie w wyniku przeniesienia jest autonomiczną decyzją jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, jeżeli uczelnia chce przenieść doktorantów razem z kierunkiem na inny wydział (np. w sytuacji likwidacji wydziału), wówczas powinna zmienić instytucję prowadzącą studia doktoranckie z wydziału na instytucję główną. Uczelnia może to zrobić samodzielnie. Wówczas nie ma potrzeby przenoszenia poszczególnych doktorantów.
Wznowienie studiów doktoranckich
Jeśli doktorant chce wznowić „stare” studia doktoranckie po przerwie w studiowaniu (np. wcześniej został skreślony z listy doktorantów studiów doktoranckich), to podmiot prowadzący studia doktoranckie nie może zarejestrować takiego doktoranta samodzielnie ani za pośrednictwem OPI PIB. Przepisy nie przewidują takiej sytuacji. Zgodnie z komunikatem ministerstwa, nie rejestruje się wznowień studiów doktoranckich.
Osoby, których nie rejestrujemy w module
W module Osoby ubiegające się o stopień doktora, nie rejestrujemy:
- osób, które przygotowywały i broniły rozprawę doktorską z tzw. wolnej stopy na podstawie starych przepisów (był to odmienny tryb niż tryb przygotowywania rozprawy doktorskiej eksternistycznie, uregulowany w ustawie PSWiN);
- osób kształcących się na starych studiach doktoranckich, które otworzyły przewód doktorski na starych zasadach (czyli przed 1 maja 2019 r.);
- osób kształcących się na starych studiach doktoranckich, które nie otworzyły przewodu doktorskiego na starych zasadach ani nie wszczęły postępowania o nadanie stopnia doktora na nowych zasadach.
- osób kształcących się na starych studiach doktoranckich, które dopiero planują wszcząć; postępowanie o nadanie stopnia doktora na nowych zasadach (Należy je zarejestrować, gdy otworzą postępowanie – złożą wniosek o wyznaczenie promotora lub promotorów).
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668) – Art. 342 ust. 3 pkt 3, art. 345 ust. 5, art. 197, art. 217;
Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 12 września 2024 r. w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (Dz.U. 2024 poz.1403) – § 11 ust. 1 pkt 1a;
Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Art. 179 ust 2, 4, 5, 7, art. 219 ust. 8.
Interpretacje ministerstwa w FAQ
- https://polon.nauka.gov.pl/pomoc/faq/co-oznaczaja-data-wszczecia-postepowania-i-data-zlozenia-rozprawy-w-przypadku-postepowania-o-nadanie-stopnia-doktora-tryb-ksztalcenie-doktorantow/
- https://polon.nauka.gov.pl/pomoc/faq/co-oznaczaja-data-wszczecia-postepowania-i-data-zlozenia-rozprawy-w-przypadku-postepowania-o-nadanie-stopnia-doktora-tryb-eksternistyczny/
- https://polon.nauka.gov.pl/pomoc/faq/co-oznaczaja-data-wszczecia-postepowania-i-data-zlozenia-rozprawy-w-przypadku-postepowania-o-nadanie-stopnia-doktora-tryb-studia-doktoranckie/