Na mocy ustawy 2.0 pracownicy, którzy prowadzą działalność naukową lub biorą udział w jej prowadzeniu muszą przypisać się do dziedzin i dyscyplin (określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych).
Pod wyrażeniem „prowadzenie działalności naukowej” należy rozumieć aktywność obejmującą badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną (art. 4 ustawy 2.0; definicje tych pojęć są zawarte w dalszej części tego przepisu).
W praktyce pracownik powinien złożyć:
- oświadczenie o dyscyplinie – rejestrowane w POL-onie;
- oświadczenie o zaliczeniu do liczby N (zwane również oświadczeniem N) – rejestrowane w POL-onie.
Ponadto osoba, której osiągnięcia są wykazywane na potrzeby ewaluacji składa oświadczenie upoważniające dany podmiot do wykazania tych osiągnięć w ramach poszczególnych dyscyplin (art. 265 ust. 13 ustawy 2.0.).
Co to jest oświadczenie o dyscyplinie?
Jest to oświadczenie o reprezentowanej dziedzinie nauki lub sztuki i dyscyplinie naukowej lub artystycznej (art. 343 ust. 7 ustawy 2.0).
Zasady dotyczące składania oświadczeń o dyscyplinie:
- Oświadczenie o dyscyplinie pracownik składa nie częściej niż co 2 lata (art. 343 ust. 7 ustawy 2.0).
- Nowo zatrudniony pracownik składa oświadczenie w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia, jednak nie później niż do 31 grudnia roku, w którym został zatrudniony (art. 343 ust. 10 ustawy 2.0).
- Oświadczenie składa się u każdego pracodawcy osobno.
- Pracownik może złożyć oświadczenie o reprezentowaniu maksymalnie 2 dyscyplin – łącznie we wszystkich podmiotach, w których jest zatrudniony (art. 343 ust. 8 ustawy 2.0).
Wskazując reprezentowane dyscypliny pracownik powinien wziąć pod uwagę:
- ostatnio uzyskany stopień naukowy lub tytuł profesora lub
- aktualny dorobek naukowy (art. 343 ust. 9 ustawy 2.0).
Jest to wskazówka dla instytucji i ich pracowników, w POL-onie nie występuje tego rodzaju walidacja.
Kto powinien złożyć oświadczenie o dyscyplinie?
- Osoby prowadzące działalność naukową
- Nauczyciel akademicki zatrudniony w grupie stanowisk badawczych lub badawczo-dydaktycznych (w przypadku uczelni).
- Pracownik zatrudniony na stanowisku pracownika naukowego (instytuty PAN lub badawcze).
- Ustawa 2.0 nie wyklucza możliwości złożenia oświadczeń (o dyscyplinie oraz oświadczenia N) także przez pracowników uczelni i instytutów, zatrudnionych na innych niż ww. stanowiska, jeżeli faktycznie prowadzą oni działalność naukową (opisaną w art. 4 ustawy: prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych lub działalności w zakresie twórczości artystycznej) i posiadają w tym zakresie osiągnięcia będące przedmiotem ewaluacji.
- Osoby biorące udział w prowadzeniu działalności naukowej
- Pracownik pełniący funkcje pomocnicze w stosunku do osób prowadzących działalność naukową i nieposiadający własnych (samodzielnych) osiągnięć naukowych lub artystycznych.
Dodawanie oświadczenia o dyscyplinie
Aby dodać pracownikowi oświadczenie o dyscyplinie, kliknij w jego profilu zakładkę „Oświadczenia”. Z rozwijanej listy wybierz sekcję „Oświadczenie o dyscyplinie”. Kliknij w przycisk „+ Dodaj nowe oświadczenie”. Wypełnij formatkę dodawania oświadczenia.
Wypełnij pole „Data złożenia oświadczenia” wybierając odpowiednią datę z kalendarza lub wpisując ją ręcznie. Zwróć uwagę, że data złożenia oświadczenia nie może być datą przyszłą.
W kolejnych polach musisz wskazać minimum jedną i maksymalnie dwie reprezentowane przez pracownika dyscypliny. Wybierz dyscyplinę z rozwijanej listy.
Udział czasu pracy
W sekcji „Udział czasu pracy” kliknij w przycisk „+ Dodaj udział”. Otworzy się formatka, w której podaj datę, od której obowiązuje dany udział czasu pracy.
Z rozwijanej listy wybierz właściwy udział czasu pracy. Na liście podczytują się dopuszczalne wartości udziałów, zgodnie z zasadami określonymi tutaj. Jeżeli pracownik oświadczył tylko jedną dyscyplinę, wskaż udział czasu pracy dla niej. Jeżeli pracownik oświadczył dwie dyscypliny, wskaż udział czasu pracy dla pierwszej z nich. Udział czasu pracy dla drugiej dyscypliny uzupełni się automatycznie.
Zatwierdź oświadczenie przyciskiem „Dodaj oświadczenie”.
Zakres możliwych zmian w oświadczeniu o dyscyplinie
W przypadku oświadczenia o dyscyplinie wskazujemy tylko datę jego złożenia.
Złożenie nowego oświadczenia o dyscyplinie jest możliwe po upływie dwóch lat od złożenia poprzedniego oświadczenia. Złożenie nowego oświadczenia po tym czasie powoduje zakończenie poprzedniego oświadczenia.
Nowe oświadczenie składa się też w razie ustania zatrudnienia w jednym podmiocie i podjęcia zatrudnienia w nowym podmiocie. W razie zarejestrowania w POL-onie operacji zakończenia zatrudnienia pracownika w podmiocie, jego oświadczenie o dyscyplinie zakończy się automatycznie.
Korekta oświadczenia
Za pomocą ikony „Koryguj” (ikona ołówka) możesz wykonać jedną z następujących operacji:
- Możesz skorygować błędnie wpisany udział czasu pracy (przy dwóch dyscyplinach). Np. pracownik złożył oświadczenie o dyscyplinie 1 stycznia określając, że pierwszej dyscyplinie będzie poświęcał 25%, a drugiej 75% czasu pracy. Jednak omyłkowo wprowadziłeś mu udziały po 50%. Za pomocą opcji „Koryguj” możesz zaznaczyć prawidłowe udziały. Będą one obowiązywały od daty złożenia oświadczenia, a zatem od 3 stycznia.
- Możesz dodać kolejny udział czasu pracy (przy dwóch dyscyplinach). W tym wypadku rejestrujemy zmianę, która faktycznie zaszła w zaangażowaniu pracownika w poszczególne dyscypliny. W tym celu, po kliknięciu ikony „Koryguj”, wybierz przycisk „+ Dodaj kolejny udział”. W dodatkowej formatce, która się pojawi, wskaż datę, od której obowiązuje nowy udział czasu pracy i przypisz wartości do poszczególnych dyscyplin. Np. do 5 czerwca pracownik poświęcał 75% czasu pracy na pierwszą dyscyplinę i 25% na drugą dyscyplinę. Natomiast od 6 stycznia zmieniamy na 25% i 75%.
Zamknięcie oświadczenia o dyscyplinie
Za pomocą ikony „Zamknij” (ikona kółka z X) możesz dodać datę ustania obowiązywania oświadczenia o dyscyplinie. Opcja ta jest dostępna wyłącznie przy rekordach, w których minęło co najmniej 2 lata od złożenia oświadczenia.
Po zamknięciu oświadczenia o dyscyplinie zostanie ono przeniesione do zakładki „Nieaktualne”. Czynność ta jest odwracalna.
Aby ponownie otworzyć oświadczenie o dyscyplinie przejdź do zakładki „Nieaktualne”, a następie użyj przycisku przywrócenia (kółko ze strzałką) i potwierdź. Oświadczenie zostanie przywrócone jako aktywne.
Usunięcie oświadczenia
Za pomocą ikony „Usuń” (ikona śmietnika) możesz usunąć zarejestrowane oświadczenie. Opcja ta jest dostępna wyłącznie przy rekordach wprowadzonych w obrębie roku, w którym złożono oświadczenie oraz do dnia 31 stycznia roku następnego.
Checkbox „prowadzenie działalności naukowej we wskazanej dyscyplinie”
Jeżeli w okresie obowiązywania oświadczenia o dyscyplinie pracownik innej instytucji naukowej prowadzi lub prowadził badania, należy zakliknąć checkbox „prowadzenie działalności naukowej we wskazanej dyscyplinie”. Checkbox nie zaznaczy się automatycznie przy złożonym oświadczeniu o zaliczeniu do N.
Zobacz też:
Oświadczenie N Udział czasu pracy