Treść tego artykułu jest przeznaczana dla użytkowników systemu, którzy chcą podpisać dokument PDF podpisem kwalifikowanym za pomocą aplikacji OPI.

Podpis OPI to aplikacja, która pozwala podpisywać dokumenty PDF podpisem kwalifikowanym. Obsługuje wszystkie podpisy kwalifikowane wydane przez uprawnione do tego podmioty – na przykład podpisy: Szafir, CenCert, Certum, EuroCert, PWPW. Jest dostępna w systemach Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Działa w dwóch wersjach:

  1. bez instalowania – wymaga pobrania i uruchomienia
  2. z zainstalowaniem – wymaga pobrania i zainstalowania na komputerze

Aby podpisać dokument w wybranym systemie OPI PIB:

  • podłącz do komputera nośnik z certyfikatem kwalifikowanym, którego chcesz użyć,
  • uruchom aplikację Podpis OPI – wpisz nazwę aplikacji w wyszukiwarkę dostępną na pasku zadań systemu Windows i kliknij na opcję Otwórz.

Instrukcja podpisania dokumentu – krok po kroku

Podpisanie zaczynasz zawsze w systemie OPI PIB, w którym pracujesz (na przykład w systemie Obsługa Strumieni Finansowania – OSF). Na ekranie systemu znajdziesz odpowiednie przyciski lub ikonę, za pomocą których rozpoczniesz proces.

Okno przykładowej przeglądarki (Firefox) z komunikatem: Firefox uniemożliwił tej witrynie otwarcie wyskakującego okna. Tuż obok rozwinięte opcje, w tym jako pierwsza: Pozwól podpis.opi.org.pl otwierać wyskakujące okna. Żółta strzałka sugeruje wybór tej właśnie opcji.

Krok 1

Kiedy rozpoczniesz podpisanie w systemie OPI PIB, automatycznie otworzy się okno aplikacji Podpis OPI. Aplikacja powiadomi cię, jaki certyfikat kwalifikowany znalazła na komputerze. Kliknij „Dalej”.

Ekran aplikacji Podpis OPI informujący o znalezionym certyfikacie użytkownika.

Przyciski: Szukaj, Dalej

Jeśli certyfikat ma 2 typy, wybierz typ i kliknij „Dalej”.

Ekran aplikacji Podpis OPI informujący o dwóch znalezionych certyfikatach użytkownika.

Użytkownik może wybrać certyfikat do podpisu, klikając 1 z dwóch przycisków opcji. 

Na dole przycisk: Szukaj

Krok 2

Jeśli podpisujesz 1 dokument, możesz dodać na nim sygnaturę. Sygnatura to widoczne oznaczenie, które potwierdza, że dokument został podpisany. Zawiera imię i nazwisko właściciela certyfikatu oraz datę podpisu.

Dodanie sygnatury jest opcjonalne. Dokument zostanie poprawnie podpisany, nawet jeśli jej nie dodasz.

Jeśli nie dodajesz sygnatury, proces podpisywania będzie krótszy (bez kroku 3 z tej instrukcji).

Ekran aplikacji Podpis OPI, na którym użytkownik ma zdecydować, czy chce dodać widoczne oznaczenie podpisu (sygnaturę) na dokumencie.  

Użytkownik może udzielić odpowiedzi, klikając 1 z dwóch przycisków opcji: Dodaj sygnaturę, Nie dodawaj sygnatury.

Krok 3

Zdecyduj, na której stronie dokumentu chcesz dodać sygnaturę. Kliknij wybraną stronę.

Ekran aplikacji Podpis OPI z dokumentem do podpisu. Widać nazwę dokumentu, liczbę stron i ich podgląd. Użytkownik ma kliknąć stronę, na której znajdzie się sygnatura. Żółta strzałka sugeruje kliknięcie na jednej ze stron.

Następnie złap myszą ikonę sygnatury, przeciągnij ją w dowolne miejsce i kliknij „Dalej”.

Ekran aplikacji Podpis OPI. Wybrana strona dokumentu do podpisu, na której ma znaleźć się sygnatura. Po prawej stronie niebiesko-biała ikona podpisu z krótką instrukcją: Przeciągnij ikonę w miejsce, w którym ma być sygnatura.

Krok 4

Wpisz PIN certyfikatu i kliknij „Podpisz”.

Ekran aplikacji Podpis OPI z nagłówkiem Wpisz PIN certyfikatu kwalifikowanego. Poniżej puste pole na PIN i szary, nieaktywny przycisk Podpisz. Przycisk aktywuje się dopiero po wpisaniu prawidłowego PIN-u.

Niektóre certyfikaty mogą wymagać od ciebie podania PIN-u we własnej aplikacji. O takiej sytuacji poinformuje cię aplikacja Podpis OPI.

Ekran aplikacji Podpis OPI informujący, że po kliknięciu przycisku Podpisz (na ekranie poniżej) zewnętrzna aplikacja obsługująca certyfikat może poprosić o wpisanie PIN-u.

Kliknij przycisk „Podpisz”, a na pasku zadań komputera zamiga okienko aplikacji zewnętrznej. Wpisz w to okienko PIN.

Na pierwszym planie szare okienko przykładowej aplikacji zewnętrznej obsługującej certyfikat. W oknie jest pole na wpisanie PIN-u. W tle okno aplikacji Podpis OPI z nagłówkiem Trwa podpisywanie.

Krok 5

Kiedy wpiszesz poprawny PIN, wyświetli się komunikat, że podpisywanie powiodło się. Pod komunikatem pojawi się podpisany dokument lub lista dokumentów.

Kliknij przycisk powrotu do systemu (Nazwa przycisku zmienia się w zależności systemu, w którym pracujesz – może na przykład brzmieć: Wróć do sytemu OSF).

Ekran sukcesu aplikacji Podpis OPI. Nagłówek: Podpisany dokument jest gotowy. Poniżej nazwa dokumentu, a pod nią przycisk Wróć do systemu OSF.

Krok 6

Po powrocie do systemu, w którym zacząłeś proces znajdziesz podpisane przez siebie dokumenty. Nie musisz ich pobierać. Podpisane dokumenty od razu trafiają we właściwe miejsce, a ty możesz płynnie pracować dalej.

Zmiana certyfikatu w aplikacji Podpis OPI

Jeśli chcesz użyć innego certyfikatu niż ten znaleziony przez aplikacje Podpis OPI na twoim komputerze:

  1. Odłącz nośnik z certyfikatem od komputera.
  2. Podłącz (na przykład do gniazda USB) nośnik z certyfikatem, którego chcesz użyć.
  3. Uruchom aplikację Podpis OPI i kliknij przycisk „Szukaj”. Aplikacja powinna odnaleźć nowy certyfikat.
Ekran aplikacji Podpis OPI wyświetlający 2 znalezione certyfikaty do wyboru. Użytkownik może wybrać certyfikat przyciskiem opcji. Poniżej przycisk Szukaj.