XML będzie utrzymywany do roku akademickiego 2023/2024 (pierwszy rok akademicki bez XML to 2024/2025).
Permalink Data publikacji:XML będzie utrzymywany do roku akademickiego 2023/2024 (pierwszy rok akademicki bez XML to 2024/2025).
Permalink Data publikacji:Ciąg dalszy pytania:
Pracownik zatrudniony jest na pełen etat, w okresie uprawnienia do urlopu rodzicielskiego złożył wniosek o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na pół etatu. Nie nastąpiła zmiana warunków umowy o pracę.
Stanowisko MEiN: Osoba dalej jest zatrudniona na pełnym etacie, natomiast zmniejsza sobie wymiar świadczonej pracy. Pracownikowi nie należy modyfikować warunków zatrudnienia, a jedynie wprowadzić nieobecność.
Permalink Data publikacji:Jeśli osoba nie jest nauczycielem akademickim, inną osobą prowadzącą zajęcia, osobą prowadzącą działalność naukową lub osobą uczestniczącą w prowadzeniu działalności naukowej to nie powinna znajdować się w wykazie pracowników. Dotyczy to także pracowników inżynieryjno-technicznych, którzy nie są jedną z wyżej wymienionych grup, a zostali zmigrowani do POL-on 2.0.
Zgodnie ze stanowiskiem MEIN należy im zamknąć zatrudnienie systemowe lub usunąć z wykazu. Czas na uporządkowanie danych to 28.02.2022.
Zobacz także:
Kogo rejestrujemy w module Pracownicy? Czy rejestrujemy tam pracowników administracyjnych?
Permalink Data publikacji:W polu „zakres obowiązków związanych z pełnioną funkcją kierowniczą” powinny znaleźć się tylko główne, najważniejsze obowiązki, bez odwoływania się do konkretnych przepisów w statucie.
Permalink Data publikacji:Nazwa pełnionej funkcji powinna być taka, jak w statucie, natomiast rozwinięcie tej nazwy może znaleźć się w części dotyczącej zakresu obowiązków związanych z pełnioną funkcją kierowniczą.
Permalink Data publikacji:W opisanym przypadku proponujemy nie rejestrować nowej informacji o pełnionej funkcji, lecz dokonać korekty istniejących danych poprzez zmianę daty końcowej.
Permalink Data publikacji:Tak, przy imieniu i nazwisku pracownika widoczny jest maksymalny stopień/tytuł uzyskany przez pracownika. Informacja ta wyliczana jest na podstawie danych wprowadzonych do modułu zawiadomień w systemie POLON 1, modułu Postępowań awansowych w POL-on 2 oraz danych zarejestrowanych w zakładce stopnie i tytuły dla danego pracownika.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z wytycznymi MEiN, pracownik inżynieryjno-techniczny zatrudniony w uczelni nie ma w zakresie swoich obowiązków prowadzenia zajęć dydaktycznych – została z nim podpisana dodatkowa umowa na prowadzenie tych zajęć i w związku z powyższym powinien zostać wprowadzony do wykazu jako inna osoba prowadząca zajęcia.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z aktualnym stanowiskiem MEiN, zasiłków opiekuńczych nie należy wliczać do tej liczby. Zgodnie z § 2 ust. 5 pkt 4 rozporządzenia ws. POL-on, pole to służy jedynie do wprowadzania informacji o nieobecności z tytułu:
1) urlopu bezpłatnego,
2) urlopu dla poratowania zdrowia,
3) któregokolwiek z urlopów związanych z rodzicielstwem, określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.2)),
4) zasiłku chorobowego lub pobierania świadczenie rehabilitacyjnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368, z późn. zm.).
Jeśli chodzi o zasiłki – to przepis nie zawiera sformułowania „którykolwiek”, tylko są wyraźnie wymienione dwa – chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Nie można więc poszerzać zakresu przedmiotowego przepisu. Można jedynie uznać analogiczne świadczenia do dwóch ww., które pobierają pracownicy służb mundurowych, niepodlegający ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Permalink Data publikacji:Taka sytuacja jest możliwa. Dopuszczalne wartości udziałów zależą również od pozostałych parametrów, czyli rodzaju stanowiska (naukowe czy nienaukowe) oraz oświadczenia o zaliczeniu do liczby N i muszą być zgodne z tabelą dostępną tutaj. Należy w szczególności podkreślić, ze pracownik zatrudniony na stanowisku naukowym musi prowadzić działalność naukową we wszystkich oświadczonych dyscyplinach (obowiązek taki wynika z przepisów prawa).
Permalink Data publikacji:Tak, od 11 grudnia 2020 r. (kiedy wprowadzono możliwość rejestrowania udziałów czasu pracy o wartości 0%) osoby biorące udział w prowadzeniu działalności naukowej powinny mieć zarejestrowane udziały czasu pracy 0% (jeśli oczywiście pozwala im na to stanowisko i oświadczenie N).
Permalink Data publikacji:W tym przypadku deklaracja liczby godzin powinna nastąpić dopiero wtedy, gdy rejestrujemy zatrudnienie tej osoby w systemie.
Permalink Data publikacji:Liczba godzin zajęć jest wartością deklaratywną podawaną, co do zasady, na początku roku akademickiego. W opisanej sytuacji można zarejestrować liczbę godzin zajęć całorocznych, planowaną na cały rok akademicki, dla pierwszego zatrudnienia; nie trzeba wówczas rejestrować liczby godzin zajęć dla drugiego zatrudnienia. (Natomiast gdyby po zakończeniu pierwszego zatrudnienia zaszła istotna zmiana, np. osoba nie podjęła drugiego zatrudnienia, należy odpowiednio skorygować informację o liczbie godzin zajęć.)
Inną opcją jest rejestracja na początku roku akademickiego liczby godzin zajęć dla pierwszego zatrudnienia, a następnie po zarejestrowaniu drugiego zatrudnienia zaraportowanie pozostałej liczby godzin zajęć dla tego zatrudnienia.
Permalink Data publikacji:Zasadniczą cechą informacji o pensum i liczbie godzin zajęć jest rok akademicki. Są to wartości deklaratywne, podawane co do zasady na początku roku akademickiego. Generalnie nie wymagają korekt, zwłaszcza w przypadku, gdy ich wartość się nie zmieniła. Na jeden rok akademicki jest tylko jeden zapis dotyczący pensum i liczby godzin zajęć.
W opisanej sytuacji wystarczy podać pensum i liczbę godzin zajęć dla pierwszego zatrudnienia, zaplanowaną na cały rok akademicki. Nie trzeba wówczas podawać pensum ani liczby godzin zajęć dla drugiego zatrudnienia pracownika.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN - tak, w przypadku przejścia na emeryturę należy bezwzględnie zakończyć pracownikowi zatrudnienie systemowe, nawet w przypadku, kiedy ponowna umowa z takim pracownikiem następuje bez dnia przerwy. Jeżeli pracownik taki w dalszym ciągu prowadzi działalność naukową lub bierze udział w jej prowadzeniu, należy mu zarejestrować odpowiednie oświadczenie/oświadczenia.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, nieobecność pracownika nie ma wpływu na jego udział czasu pracy w dyscyplinie.
Permalink Data publikacji:Obowiązek wskazania podstawowego miejsca pracy dotyczy wyłącznie nauczycieli akademickich. System nie zezwala na oznaczanie tej informacji dla pracowników uczelni niebędących nauczycielami akademickimi.
Wynika to z treści następujących przepisów ustawy 2.0:
Art. 120.
Art. 125 ust. 1
Nauczyciel akademicki zatrudniony w uczelni publicznej, która jest jego podstawowym miejscem pracy, może, za zgodą rektora, podjąć lub kontynuować dodatkowe zatrudnienie tylko u jednego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukową.
Permalink Data publikacji:Stanowisko MEiN:
Wykaz pracowników - jest wykazem nauczycieli akademickich, innych osób prowadzących zajęcia, osób prowadzących działalność naukową oraz osób biorących udział w jej prowadzeniu. Doktoranci, którzy nie są zatrudnieni w uczelni, a prowadzą w niej zajęcia - są "innymi osobami prowadzącymi zajęcia".
Ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w art. 201 ust. 5 określa, iż program kształcenia może przewidywać odbywanie praktyk zawodowych w formie prowadzenia zajęć lub uczestniczenia w ich prowadzeniu, w wymiarze nieprzekraczającym 60 godzin dydaktycznych rocznie. Stosownie do przepisu, praktyki zawodowe realizowane są na podstawie programu kształcenia, a nie w ramach stosunku pracy nawiązywanego z nauczycielem akademickim na podstawie umowy o pracę. W związku z powyższym, prowadzenie czy też współprowadzenie zajęć w ramach praktyk zawodowych, wynikającego z planu studiów, jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia, iż doktorant jest inną osobą prowadzącą zajęcia i winien znaleźć się w ww. wykazie.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z wytycznymi MEiN, instytut badawczy lub PAN nie ma obowiązku rejestrowania pracownikowi zgody na dodatkowe zatrudnienie - jest to decyzja instytutu. Jeżeli instytut, na własne potrzeby, chce wprowadzić taką informację, to możliwe jest zarejestrowanie dodatkowego zatrudnienia w podmiocie znajdującym się w wykazie instytucji w POL-onie lub w podmiocie spoza wykazu.
Funkcjonalność ta dostępna jest również dla uczelni.
Permalink Data publikacji:Dane pracownika należy zarejestrować lub zaktualizować w terminie 30 dni kalendarzowych od zdarzenia bądź zaistnienia zmiany.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z podaną odpowiedzią należy uwzględnić obniżenie pensum. System przyjmie wartość "0" dla danego roku akademickiego.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, jeśli w ramach rekrutacji bez podziału na kierunki prowadzone są zajęcia, które są wspólne np. dla trzech kierunków, wówczas pracownikowi należy wykazać liczbę godzin zajęć w odniesieniu do tych trzech kierunków.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, w module „Pracownicy”, w kontekście liczby godzin zajęć prowadzonych na kierunkach studiów, należy wykazywać jedynie godziny określone dla danego pracownika zgodnie z programem studiów danego kierunku. W przypadku, gdy w programie studiów są ujęte godziny ponadwymiarowe, wówczas powinny one być wykazywane w liczbie godzin zajęć.
Nie należy natomiast utożsamiać czasu pracy nauczyciela (pensum) z liczbą godzin zajęć realizowanych przez nauczyciela na kierunkach studiów, przy ustalaniu warunków prowadzenia tego kierunku studiów.
Permalink Data publikacji:Za pomocą importu pliku xml nie da się zarejestrować operacji zmiany danych osobowych pracowników. Za pomocą importu xml można jedynie wykonać operację korekty ostatniej wersji danych osobowych (najświeższej).
Zmiana danych osobowych jest możliwa za pomocą GUI (interfejsu użytkownika) lub API REST.
Permalink Data publikacji:Nie ma możliwości dokonywania zmian w odniesieniu do oświadczenia o liczbie N. Generalnie kolejność dyscyplin na oświadczeniu N powinna odpowiadać kolejności na oświadczeniu o dyscyplinach.
Jeśli jest różna w różnych miejscach systemu, może to świadczyć jedynie o błędnej prezentacji w danym miejscu. W takiej sytuacji proszę zgłosić błąd do Helpdesku POL-on.
W przypadku oświadczenia o liczbie N kolejność dyscyplin nie ma merytorycznego znaczenia. Sama kolejność dyscyplin merytorycznie jest interpretowana zawsze według kolejności na oświadczeniu o reprezentowanych dyscyplinach i to ona ma znaczenie zasadnicze.
Permalink Data publikacji:Jeśli w ramach obu części etatu pracownik wypełnia jakieś zadania określone przez art. 343 ust. 1 ustawy 2.0, to powinno się zarejestrować obie części etatu (jako dwa warunki zatrudnienia w ramach tego samego zatrudnienia). Jeśli natomiast zadania takie wypełniane są jedynie w kontekście etatu badawczo-dydaktycznego, to należy zarejestrować tylko 1/2 etatu w ramach tego zatrudnienia.
Należy zarejestrować oświadczenie o reprezentacji dyscyplin oraz oświadczenie N w ramach zatrudnienia w tym podmiocie niezależnie od tego, jak zostaną zarejestrowane warunki zatrudnienia (cały etat czy tylko 1/2).
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, godziny zajęć, które nie są ujęte w programie studiów nie powinny być wykazywane – dotyczy to np. zajęć w ramach programu Erasmus.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, dane powinny być raportowane w ramach roku akademickiego, który trwa od 1 października do 30 września. W takim przypadku nie jest istotne, że studia zaczynają się od semestru letniego.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, zasadne jest wprowadzanie informacji wyłącznie w języku polskim.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, inne osoby prowadzące zajęcia są to wszystkie osoby prowadzące zajęcia, ale niebędące zatrudnione na umowę o pracę lub ogólnie niezatrudnione wcale. Nie ma przewidzianych limitów godzin prowadzonych zajęć, aby zarejestrować takie osoby.
Permalink Data publikacji:Przede wszystkim należy mieć na względzie, że zgodnie z art. 343 ustawy 2.0 moduł Pracownicy zawiera wykaz nauczycieli akademickich, innych osób prowadzących zajęcia, osób prowadzących działalność naukową oraz osób biorących udział w jej prowadzeniu. Zatem zatrudnienie na etacie powinno zostać zarejestrowane tylko, jeżeli jest spełniona któraś z powyższych przesłanek. Jeżeli tak jest i taka osoba wszystkie zajęcia ze studentami prowadzi w ramach etatu, to nie trzeba jej rejestrować dodatkowego warunku zatrudnienia jako doktorantowi.
Jeżeli jednak zajęcia prowadzi w ramach studiów doktoranckich/kształcenia w szkole doktorskiej, to należy zarejestrować dodatkowy warunek zatrudnienia jako innej osobie prowadzącej zajęcia oraz uzupełnić informację o kompetencjach.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, dane o wymiarze praktyk powinny być określone w programie studiów. W przypadku wymiaru innego niż liczba godzin (np. liczba tygodni) uczelnia powinna dokonać stosownego przeliczenia przyjętej miary na liczbę godzin zajęć.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z interpretacją MEiN - tak.
Pełnienie funkcji promotora wiąże się z prowadzeniem zajęć, a co najmniej seminarium. W zakres obowiązków promotora wchodzi opieka nad studentem. W związku z tym, taka osoba powinna być wprowadzona do rejestru w systemie POL-on 2.0 jako „inna osoba prowadząca zajęcia”.
Permalink Data publikacji:W przypadku instytutów badawczych i instytutów PAN nie było automatycznego mapowania stanowisk podczas migracji danych ze starego modułu Pracownicy do POL-onu 2.0. Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, instytuty muszą samodzielnie wprowadzić pracownikom nowe stanowiska do POL-onu najpóźniej do 30 września 2020 r.
Permalink Data publikacji:Pensum należy wykazać doktorantowi tylko w sytuacji, jeśli jest jednocześnie nauczycielem akademickim zatrudnionym w uczelni na podstawie umowy o pracę. W innym przypadku takiej informacji nie należy podawać.
Jeśli doktorant prowadzi zajęcia (również) w ramach praktyk zawodowych, o których mowa w art. 201 ust. 5 ustawy 2.0 i/lub na podstawie umowy cywilno-prawnej, nie należy ich uwzględniać w pensum.
Permalink Data publikacji:W przypadku kierunków współprowadzonych przez kilka podmiotów, liczbę godzin zajęć w module Kierunki wprowadza instytucja wiodąca.
Natomiast w module Pracownicy liczba godzin zajęć powinna być wprowadzana przez instytucję, której pracownik faktycznie prowadzi dane zajęcia, nawet jeśli jest to instytucja współprowadząca.
Permalink Data publikacji:Funkcje kierownicze pełnione przez pracowników uczelni należy rejestrować w wykazie Pracowników – w ramach zakładki Funkcje kierownicze.
Permalink Data publikacji:Nie, nie należy. Rejestracji podlegają tylko umowy cywilno-prawne dla osób prowadzących zajęcia. Natomiast pracowników naukowych należy rejestrować w zakresie stosunku pracy.
Permalink Data publikacji:Wynika to z faktu, że moduł Zawiadomienia nie został jeszcze zmigrowany do POL-onu 2.0. Aktualnie informacje o stopniach i tytułach pochodzą wyłącznie z metryczki pracownika. Chcąc uzgodnić dane pracownika dotyczące stopni i tytułów ze stanem faktycznym, użytkownik może zaczekać na migrację zawiadomień, która jest planowana w przyszłości, lub wprowadzić te dane samodzielnie z poziomu modułu Pracownicy w POL-onie 2.0.
Permalink Data publikacji:Siatka stanowisk dedykowana instytutom Sieci Badawczej Łukasiewicz jest już dostępna w systemie, obok dotychczasowych stanowisk.
Permalink Data publikacji:W POL-onie są dostępne do wyboru tylko krajowe stopnie i tytuły naukowe. Należy ustalić, czy rejestrowany stopień lub tytuł jest nostryfikowany lub autonostryfikowany. Informacje na temat uznawalności wykształcenia w Polsce można znaleźć na stronie https://nawa.gov.pl w zakładce „Uznawalność”.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z MEiN (za pośrednictwem Systemu Zgłoszeń POL-on należy założyć zgłoszenie w kategorii Merytoryczne - Szkolnictwo wyższe).
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, takiej osobie nie wprowadza się pensum z uwagi na brak prowadzenia zajęć dydaktycznych.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, liczbę godzin zajęć związaną z praktykami należy przypisać pracownikom uczelni lub innym osobom prowadzącym zajęcia, oddelegowanym przez uczelnię do prowadzenia tych zajęć, zgodnie z programem studiów. Zajęcia te mogą być przypisane tej osobie, która potwierdza w kartach okresowych osiągnięć studenta odbycie praktyk i uzyskanie zakładanych efektów uczenia się.
Zobacz też:
Permalink Data publikacji:Istnieją sytuacje, gdy pracownik prowadzi zajęcia obieralne, na które mogą zapisywać się studenci z różnych kierunków. Na początku roku akademickiego rejestruje mu się liczbę godzin zajęć dla wszystkich tych kierunków. Już po rozpoczęciu roku akademickiego może się okazać, że na te zajęcia nie zapisał się ani jeden student z danego kierunku.
Zgodnie ze stanowiskiem MEiN, w takiej sytuacji zasadnym wydaje się, aby takiemu pracownikowi, który miał zadeklarowaną na dany rok akademicki liczbę godzin zajęć, skorygować wartość na odpowiadającą stanowi faktycznemu. Nie są tą bowiem pojedyncze godziny z uwagi na drobne nieobecności, ale być może cały wymiar zajęć dydaktycznych danego pracownika w ramach tych kierunków.
Zobacz też:
Informacji o prowadzeniu zajęć dydaktycznych przez doktoranta nie rejestrujemy w module Osoby ubiegające się o stopień doktora ani w module Doktoranci. Natomiast, jeśli niezatrudniony na uczelni doktorant prowadzi na niej zajęcia dydaktyczne, wówczas należy go zarejestrować w module Pracownicy jako tzw. inną osobę prowadzącą zajęcia i uzupełnić sekcję "Informacje o prowadzonych zajęciach".
Zobacz też wpisy w Pomocy:
Permalink Data publikacji:Słownik błędów importu dla pracowników można znaleźć w zestawieniu "Reguły biznesowe w obszarze pracowników". Zestawienie jest dostępne do pobrania na stronie Pomocy POL-on: "Specyfikacja interfejsów masowej wymiany danych w systemie POL-on".
Permalink Data publikacji:Aktualnie w module Raporty POL-on 2.0 użytkownik z rolą INST_PR, INST_NAUK_PR może samodzielnie wygenerować zestawienia:
Tak, pracownik taki pozostaje w stosunku pracy i jest objęty obowiązkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 265 ust 5 ustawy 2.0 (o liczbie N).
Permalink Data publikacji:W przypadku uczelni, podczas migracji modułu Pracownicy do POL-onu 2.0, zostało dokonane automatyczne mapowanie stanowisk ze starej siatki na nową w odniesieniu do grup: naukowych (obecnie: badawczych) i naukowo-dydaktycznych (obecnie badawczo-dydaktycznych) oraz w odniesieniu do stanowisk należących do tych grup.
Podstawa prawna: art. 247 ust. 1 pkt 1 i art. 250 przepisów wprowadzających ustawę 2.0.
W pozostałych przypadkach uczelnie powinny samodzielnie dostosować stanowiska do nowej siatki wynikającej z ustawy 2.0 najpóźniej do 30 września 2020 r.
Podstawa prawna: art. 249 ust. 3 przepisów wprowadzających ustawę 2.0.
Do tego czasu w POL-onie uczelnie mogą korzystać zarówno ze starej, jak i nowej siatki stanowisk.
Permalink Data publikacji:Rola ta jest nową rolą, która rozszerza zakres danych prezentowanych przez role INST_PR_PODGLAD oraz INST_NAUK_PR_PODGLAD o dane wrażliwe.
Permalink Data publikacji:W polu „Rok uzyskania stopnia” należy wpisać rok uznania stopnia, tj. rok z zaświadczenia o nostryfikacji.
Do ustalenia klasyfikacji dziedziny i dyscypliny stopnia nostryfikowanego również powinna być brana pod uwagę data uznania stopnia.
Permalink Data publikacji:Należy to zrobić za pomocą korekty warunków zatrudnienia. W tym celu wejdź w warunki zatrudnienia danego pracownika, skorzystaj z akcji "Koryguj warunki zatrudnienia" (ikona ołówka) i w formatce, która się otworzy zmień datę, do której obowiązuje warunek zatrudnienia.
Uwaga! POL-on nie jest systemem kadrowym, w którym rejestruje się umowy o pracę - służy on do odzwierciedlenia, kiedy dane warunki faktycznie obowiązywały.
Nie. W module pracownicy rejestrujemy nauczycieli akademickich, inne osoby prowadzące zajęcia, osoby prowadzące działalność naukową oraz osoby biorące udział w jej prowadzeniu – w rozumieniu ustawy 2.0.
Podstawa prawna: art. 342 ust. 3 pkt 1 ustawy 2.0.
Permalink Data publikacji:Szczegóły postępowania oraz informacje o nadaniu tytułu profesora, wprowadzane są do modułu Postępowania awansowe przez RDN.
Na chwilę obecną, do czasu wdrożenia automatycznego przepływu informacji pomiędzy powyższym modułem a modułem Pracownicy, podmioty powinny samodzielnie wprowadzać informacje o nadanym tytule profesora w metryczce pracownika (moduł Pracownicy).
Permalink Data publikacji:Nie, taka informacja nie podlega rejestracji w POL-onie. Kwestie te reguluje statut uczelni.
Permalink Data publikacji:Nie, w pensum dydaktycznym i w liczbie godzin zajęć nie należy uwzględniać zajęć prowadzonych na studiach podyplomowych. W związku z tym nie należy rejestrować w module Pracownicy osób prowadzących zajęcia na studiach podyplomowych na podstawie umów cywilno-prawnych.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z informacją znacznik "prowadzenie badań" obowiązuje jedynie dla innych instytucji naukowych jednakże w imporcie za pośrednictwem pliku XML jest nadal obowiązkowy. Dla wszystkich podmiotów poza "inną instytucją naukową" podana wartość może być wartością losową, ponieważ nie zostanie ona zarejestrowana w systemie.
Permalink Data publikacji:Tak, należy wykazać te osoby, jeśli uczelnia przewidziała je jako realizujące część programu studiów w danym roku akademickim, bez względu na to, w jakim stosunku dana osoba realizuje zajęcia (umowa zlecenie, wolontariat, działalność gospodarcza).
Zobacz też:
Permalink Data publikacji:Jeśli uczelnia prowadzi jedynie program studiów niestacjonarnych, wówczas w module Kierunki studiów podajemy liczbę godzin zajęć wynikającą z tego programu. Również w module Pracownicy należy podać liczbę godzin zajęć wynikającą z tego programu.
Nie należy w tej sytuacji wpisywać pracownikowi liczby godzin zajęć w wysokości „0” – tak postępujemy jedynie w sytuacji jednoczesnego prowadzenia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku.
Liczbę godzin zajęć należy odnosić do programu studiów.
Jeśli na danym kierunku program studiów przewiduje w standardzie kształcenia liczbę godzin zajęć przeznaczoną na samokształcenia, to w module Kierunki studiów należy uwzględnić kompletną liczbę godzin zajęć – uwzględniającą samokształcenie.
Natomiast w module Pracownicy należy podawać tylko liczbę godzin przypisaną do danego pracownika. Samokształcenie nie ma nauczyciela. Zatem w tym wypadku liczba godzin zajęć podana w module Kierunki będzie większa niż liczba godzin zajęć przypisana pracownikowi.
Permalink Data publikacji:Pojęcie zasiłku chorobowego (podobnie jak świadczenia rehabilitacyjnego) należy rozumieć zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy oraz przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636z późn. zm.) – chodzi zatem o okres powyżej 33 dni (lub, odpowiednio, 14 dni).
Analogicznie do zasiłku chorobowego można potraktować świadczenie, które pobierają pracownicy służb mundurowych, niepodlegający ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Permalink Data publikacji:Aby skorygować dane osobowe, w szczegółach pracownika wejdź w zakładkę „Dane osobowe”. Możesz skorygować „Dane podstawowe” (imię, nazwisko, rok urodzenia itp.), ale również „Dane identyfikacyjne” (numer PESEL/dane dokumentu tożsamości). Przy interesującej cię sekcji kliknij w przycisk „Historia zmian”. Zobaczysz kolejne rekordy wprowadzone do systemu.
Uwaga! Korekta zawsze obejmuje określoną wersję danych osobowych (rekord). Aby skorygowane przez ciebie dane były aktualnie widoczne w POL-onie, musisz wprowadzić korektę (przynajmniej) w najnowszej wersji danych.
Przy wybranej wersji danych osobowych kliknij w przycisk „Koryguj”. Otworzy się formatka edycji danych. Po wprowadzeniu poprawek kliknij w przycisk „Zapisz”. Możesz powtórzyć tę operację również w starszych wersjach danych osobowych. Dane zostaną podmienione bezpośrednio w korygowanym rekordzie; nie zostaną dodane jako kolejny rekord.
Uwaga! Operacja „Korekta” służy do poprawienia błędnie wprowadzonych danych. Natomiast do odzwierciedlenia zmian w stanie faktycznym dotyczącym pracownika (np. zmiana nazwiska, zmiana obywatelstwa) służy operacja „Zmień”.
Permalink Data publikacji:
Nie ma konieczności usuwania takiemu pracownikowi informacji na temat kraju urodzenia.
Permalink Data publikacji:Aktualnie, z poziomu modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora jest udostępniona możliwość wyszukania promotora spośród pracowników instytucji.
Permalink Data publikacji:System POL-on nie wylicza jeszcze w pełni informacji o poziomie wykształcenia danego pracownika. Zostanie to osiągnięte dopiero po wdrożeniu nowego procesu awansowego.
Permalink Data publikacji:W wykazie pracowników w zakładce "Prowadzone zajęcia" rejestrujemy fakt prowadzenia zajęć w szkole doktorskiej, a nie liczbę godzin (zacytowany pkt 3. ust. 7 paragrafu 2 rozporządzenia został uchylony nowelizacją z dnia 22 grudnia 2020 r.). W rekordzie wskazujemy szkołę doktorską i program kształcenia. Informacje te są zaciągane z modułu Szkoły doktorskie.
Więcej we wpisie: Dane pracownika – Prowadzone zajęcia – Prowadzenie zajęć w szkole doktorskiej – Pomoc POL-on (nauka.gov.pl)
Permalink Data publikacji:Nie. Na te chwilę rejestrujemy zajęcia realizowane na studiach I i II stopnia.
Permalink Data publikacji:Nie robimy nic, ponieważ ustawa 2.0 nie przewiduje żadnych działań w opisanym przypadku - oświadczenie o dyscyplinie trwa dalej i wygasa samoistnie wraz z ustaniem zatrudnienia (jako całości) lub wraz ze złożeniem nowego oświadczenia o dyscyplinie (jest to możliwe po upływie dwóch lat od złożenia pierwszego oświadczenia).
Permalink Data publikacji:Blokada taka występuje, ponieważ najprawdopodobniej dochodzi do rejestracji innego stanowiska niż jest to zarejestrowane w systemie POL-on. Część stanowisk została podczas migracji zmieniona automatycznie na stanowiska wymagane przez nową ustawę (stanowiska profesorskie, naukowe, naukowo-dydaktyczne).
Rozluźnienie walidacji nic nie zmienia w tym zakresie poza możliwością wprowadzenia zarówno nowych, jak i starych stanowisk. W celu zaimportowania poprawnie stanowiska ze starej siatki przy współistniejącym stanowisku nowej siatki (pochodzącym z migracji) należy usunąć stanowisko, które jest aktualnie w POL-on i które blokuje tę operację. Najlepiej tej operacji dokonać za poprzez GUI lub API REST.
Permalink Data publikacji:Wszystkie inne osoby prowadzące zajęcia powinny mieć uzupełnioną w systemie POL-on zakładkę "Kompetencje".
Permalink Data publikacji:W opisanym przypadku nie mamy do czynienia z innymi osobami prowadzącymi zajęcia, ale z pracownikami uczelni i jako takich należy ich rejestrować w POL-onie.
Permalink Data publikacji:Jako "Okres zatrudnienia" w zakładce "Kompetencje" system nie pozwala na wpisanie roku przyszłego, można wpisać tylko rok z przeszłości albo rok bieżący. Wartość tę można zaktualizować później lub dodać nowy wpis o kompetencjach.
Permalink Data publikacji:W zakładce "Kompetencje" należy wpisać informacje o kompetencjach i doświadczeniu pozwalających na prawidłową realizację zajęć w ramach programu studiów (zgodnie z art. 343 ust. 1 pkt 17 ustawy 2.0.). System POL-on nie przewiduje tu żadnych dodatkowych walidacji.
W polu "Okres zatrudnienia" system nie pozwala na wpisanie roku przyszłego, można wpisać tylko rok z przeszłości albo rok bieżący. Wartość tę można zaktualizować później lud dodać nowy wpis o kompetencjach.
Permalink Data publikacji:Jeśli uczelnia dalej istnieje, to należy ją wybrać z listy istniejących podmiotów.
Permalink Data publikacji:System nie kontroluje takich zmian i są one możliwe. Jednocześnie należy nadmienić, iż korygowanie takich danych po złożeniu oświadczenia o zgodności danych przez rektora stanowi korektę oświadczonego stanu danych historycznych - powinno być to skonsultowane indywidualnie z MEiN.
Permalink Data publikacji:Tak, ponieważ do pewnego momentu było to inne stanowisko. W związku z rozluźnieniem walidacji dotyczącej ram czasowych na „nowe” stanowiska, aktualnie bezwzględną datą przejścia na nową siatkę stanowisk jest dzień 30.09.2020 r.
Permalink Data publikacji:Jeśli inna osoba prowadząca zajęcia aktualnie pracuje w instytucji, to nie rejestrujemy jej kolejnego zatrudnienia w tej instytucji, ale dodajemy kolejny warunek zatrudnienia (zakładka "Zatrudnienie", sekcja "Warunki zatrudnienia").
Permalink Data publikacji:Nie da się wpisać liczby dni nieobecności równej „0”. Jeśli w danym roku pracownik nie miał nieobecności podlegających raportowaniu w POL-onie, nie należy uzupełniać formatki dla tego roku.
Permalink Data publikacji:W takim przypadku należy wprowadzić pierwszy udział czasu pracy w dyscyplinach z datą równą dacie oświadczenia. Jeśli udziały nie były notowane od początku oświadczenia, użytkownik musi uzupełnić ten udział.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z art. 343 ust. 1 pkt 17 ustawy 2.0 należy podać informacje o kompetencjach i doświadczeniu pozwalających na prawidłową realizację zajęć w ramach programu studiów. Do uczelni należy ocena, jakie kompetencje i doświadczenie spełniają ten warunek. System tego w żaden sposób nie waliduje.
Permalink Data publikacji:Jeśli nie wypełnia już żadnych zadań, które określa art. 343 ust 1 ustawy 2.0 to znaczy, że należy zakończyć zatrudnienie takiego pracownika w POL-onie (ale oczywiście nie w uczelni – to nie jest to samo).
Permalink Data publikacji:Jeśli jest zachowana ciągłość zatrudnienia, to wystarczy skorzystać z opcji "Koryguj warunek zatrudnienia" i skorygować datę, do której obowiązuje warunek zatrudnienia (przedłużyć).
Można jednakże także rejestrować każdą taką umową, na co system aktualnie także pozwala.
Permalink Data publikacji:Tak, zatrudnienie będzie można zamknąć dopiero po dacie ustania zatrudnienia. Natomiast datę końca obowiązywania umowy można zarejestrować w zakładce "Warunki zatrudnienia".
Permalink Data publikacji:W przypadku innych osób prowadzących zajęcia nie podaje się stanowiska, kwestia ta nie ma zastosowania w systemie.
Jeśli chodzi o kompetencje, to zgodnie z art. 343 ust. 1 pkt 17 ustawy 2.0 należy podać informacje o kompetencjach i doświadczeniu pozwalających na prawidłową realizację zajęć w ramach programu studiów. Do uczelni należy ocena, jakie kompetencje i doświadczenie spełniają ten warunek. System tego w żaden sposób nie waliduje.
Permalink Data publikacji:Istnieje możliwość filtrowania wykazu pracowników z zastosowaniem kryterium "inne osoby prowadzące zajęcia".
Permalink Data publikacji:W przypadku pracownika można podać tylko jedno obywatelstwo. Jeśli pracownik posiada podwójne obywatelstwo, w tym obywatelstwo polskie, należy wpisać obywatelstwo polskie. Jeśli pracownik-cudzoziemiec posiada dwa obywatelstwa, ale żadne z nich nie jest obywatelstwem polskim, pracownik powinien wskazać, które obywatelstwo ma zostać zarejestrowane.
W przypadku studentów-cudzoziemców istnieje możliwość wpisania kilku obywatelstw.
Permalink Data publikacji:Dane te należy uzupełnić wstecznie począwszy od 1 października 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy 2.0.
Permalink Data publikacji:W kontekście modułu Pracownicy nauczycielowi akademickiemu należy wskazać wszystkie kierunki, na których prowadzi zajęcia w ramach danego przedmiotu wraz ze wskazaniem liczby godzin zajęć prowadzonych w ramach tych kierunków (w zaprezentowanym przypadku należy wykazać po 30 godzin zajęć na każdym z kierunków, w ramach którego nauczyciel akademicki prowadzi zajęcia – o ile na zajęcia te uczęszcza co najmniej jeden student z danego kierunku).
Zobacz też:
Przepisy wskazują na obowiązek uzupełnienia danych za okres od dnia 1 października 2018 r.
Jeśli kierunek, który został wygaszony, został zmigrowany do nowej wersji systemu POL-on, zasadnym jest uzupełnienie informacji o liczbie godzin zajęć za rok akademicki 2018/2019 (zarówno w module Kierunki studiów, jak i module Pracownicy). Jeśli natomiast kierunek wygasł i nie został zmigrowany do POL-onu 2.0, wówczas nie będzie możliwości odzwierciedlenia w POL-onie informacji w tym zakresie.
Zwracamy uwagę, że w pierwszej kolejności należy przede wszystkim uzupełniać informacje w zakresie kierunków prowadzonych, natomiast w dalszej kolejności w zakresie kierunków wygaszonych.
W zakładce "Roczny wymiar zajęć dydaktycznych" należy wskazać planowany dla danego pracownika wymiar pensum na dany rok akademicki. Nie ma możliwości doliczania godzin za poprzedni rok akademicki, gdyż pensum jest ustalane oddzielnie na każdy rok akademicki. „Przesuwanie pensum” nie jest ponadto zgodne z obowiązującymi przepisami.
Permalink Data publikacji:Taki problem może się pojawić tylko przy stopniach autonostryfikowanych, ponieważ w odniesieniu do nich istnieje słownik instytucji. Jeżeli w słowniku tym brakuje uczelni zagranicznej należy zgłosić jej brak do MEiN za pośrednictwem Helpdesku POL-on. Natomiast w przypadku stopni nostryfikowanych nie ma słownika, instytucję nadającą należy wprowadzić ręcznie.
Permalink Data publikacji:W sekcji „Informacje o prowadzonych zajęciach” nie ma możliwości rozróżnienia na studia stacjonarne i niestacjonarne. Jeżeli w ramach kierunku studiów pracownik realizuje więcej niż jeden program studiów (np. stacjonarne i niestacjonarne lub licencjackie i inżynierskie), to w polu "Liczba godzin zajęć" należy podać największą z wartości wynikającą z programu zajęć studiów. Nie należy sumować godzin zajęć na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Permalink Data publikacji:Informację tę podajemy w odniesieniu do pracowników – nauczycieli akademickich (bez względu na to, czy uczelnia stanowi ich podstawowe miejsce pracy, czy nie), a także w odniesieniu do tzw. innych osób prowadzących zajęcia.
Permalink Data publikacji:Nie, „liczba godzin zajęć określonych w programie studiów realizowanych w danym roku akademickim” jest to informacja, którą podajemy w odniesieniu do wszystkich nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia, bez względu czy pracują w uczelni jako w podstawowym miejscu pracy.
Zauważ, że liczbę godzin zajęć (nieco odmiennie ujmowaną) należy wprowadzać w POL-onie w kilku miejscach:
Zwróć uwagę, aby nie pomylić ze sobą powyższych sekcji.
Więcej na ten temat przeczytasz również w komunikacie MEiN oraz w infografice dostępnych tutaj.
Permalink Data publikacji:W module Pracownicy należy wykazywać wszystkie osoby prowadzące zajęcia, w tym osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą w tym kierunku – jako tzw. inne osoby prowadzące zajęcia.
Permalink Data publikacji:Liczba godzin zajęć rejestrowana w module Pracownicy powinna dotyczyć całego roku akademickiego.
Natomiast liczba godzin zajęć rejestrowana w module Kierunki powinna dotyczyć całego planowanego cyklu kształcenia. Wskazać przy tym należy, że może się ona zmieniać rok do roku akademickiego. Np. na rok akademicki 2019/2020 uczelnia podaje w POL-onie liczbę 2000 godzin, a w kolejnym roku akademickim 2020/2021, w przypadku zmiany programu studiów, może zmienić tę wartość na np. 2100 godzin.
Permalink Data publikacji:Pracownikowi należy przypisać wszystkie godziny zajęć z każdego kierunku, w ramach którego dane zajęcia są przez niego prowadzone.
Zobacz też:
Należy uwzględnić wszystkie rodzaje zajęć określone w programie studiów (np. zajęcia dydaktyczne, praktyki zawodowe, ćwiczenia, laboratoria, konwersatoria , lektoraty).
Permalink Data publikacji:Poza wartościami deklaratywnymi (liczba godzin zajęć, pensum dydaktyczne) dane w module Pracownicy należy aktualizować na bieżąco, tj. zgodnie z przepisami w terminie do 30 dni od dnia zaistnienia zmiany albo uzyskania informacji o zmianie. Wyjątek to sytuacje, gdy przepisy jasno określają inne terminy (np: nieobecności pracownika rejestrujemy raz na rok według stanu na 31 grudnia).
Podstawa prawna: § 9 rozporządzenia ws. POL-on
Permalink Data publikacji:Dane innych osób prowadzących zajęcia, w tym ich kompetencje i doświadczenie, należy uzupełnić dla osób zatrudnionych (lub prowadzących zajęcia na innej podstawie) w dniu 1 października 2018 r. i okresach późniejszych (przy czym początek obowiązywania umowy cywilno-prawnej, na podstawie której zatrudniona jest lub była taka osoba może dotyczyć daty wcześniejszej niż 1 października 2018 r.)
Permalink Data publikacji:Dane o liczbie godzin zajęć oraz o pensum dydaktycznym są podawane deklaratywnie, jako zatwierdzone przez rektora przed rozpoczęciem roku akademickiego. Należy je więc wprowadzić przed rozpoczęciem roku akademickiego bądź z jego początkiem według ówczesnego stanu. Nie należy aktualizować tych danych w czasie, o ile nie nastąpiły istotne zmiany w przydziale zajęć poszczególnym pracownikom.
Permalink Data publikacji:Zasadniczo doktoranci, jako inne osoby prowadzące zajęcia, nie posiadają jeszcze znacznego doświadczenia zawodowego. W takiej sytuacji zasadnym jest, aby w POL-onie podać jedynie minimum informacji. Np. jako okres zdobytego doświadczenia wystarczy wskazać okres odbywania studiów doktoranckich/kształcenia w szkole doktorskiej. Jako kompetencje wystarczające jest wskazanie, że osoba jest doktorantem. W przypadku pola „Zakres zdobytego doświadczenia” można wskazać, jakiego rodzaju doświadczenie zawodowe doktorant już posiada lub podać informację o braku doświadczenia.
Permalink Data publikacji:W aspekcie ewaluacji kolejność dyscyplin wymienionych w oświadczeniu o liczbie N nie ma znaczenia.
Nieco inaczej sprawa wygląda z technicznego punktu widzenia: informacja o kolejności dyscyplin była wykorzystywana podczas migracji danych z PBN Modułu Sprawozdawczego do PBN 2.0. Pracownikom posiadającym dwie dyscypliny była przypisywana do publikacji pierwsza dyscyplina. Importer Publikacji mógł dokonać zmiany w tym zakresie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://pbn.nauka.gov.pl/centrum-pomocy/baza-wiedzy/etapy-migracji/.
Celem tego rozwiązania była optymalizacja pracy z danymi. Chodziło o to, aby nie trzeba było przypisywać dyscypliny przy każdym osiągnięciu pracownika, a jedynie dokonać weryfikacji tam, gdzie przypisana jest dyscyplina o drugorzędnym znaczeniu.
Permalink Data publikacji:Jest to niemożliwe, ponieważ łączy ono pracownika z danym podmiotem. Usunięcie ostatniego zatrudnienia spowodowałoby usunięcie całego pracownika z podmiotu.
Jeśli chcesz całkowicie usunąć pracownika z podmiotu, skorzystaj z opcji "Usuń pracownika".
Uwaga! Operacja usunięcia spowoduje trwałe usunięcia pracownika oraz danych jego zatrudnienia we wskazanym podmiocie. Jest to czynność nieodwracalna.
Nie, w jednym czasie pracownik może mieć wpisane jedno obywatelstwo. W przypadku osoby z podwójnym obywatelstwem należy dokonać wyboru, które obywatelstwo wpisać do systemu.
Permalink Data publikacji:Opcja usuwania pracownika z modułu Pracownicy została wdrożona w maju 2020 r. Aby z niej skorzystać, wejdź w szczegóły danego pracownika i kliknij w przycisk "Usuń pracownika" widoczny pod jego nazwiskiem.
Uwaga! Operacja usunięcia powoduje trwałe usunięcia pracownika oraz danych jego zatrudnienia we wskazanym podmiocie. Jest to czynność nieodwracalna.
W sekcji "Dane zatrudnienia" ("Cechy zatrudnienia") rejestrujemy tylko daty faktycznego zatrudnienia pracownika w podmiocie. Oznacza to, że podajemy tylko datę faktycznego zakończenia zatrudnienia pracownika. Natomiast informacje o umowie na czas określony i datach jej obowiązywania podajemy w sekcji "Warunki zatrudnienia".
Permalink Data publikacji:Aktualnie widać: zatrudnienia, warunki zatrudnienia, oświadczenia o dyscyplinie, oświadczenie o liczbie N. W przyszłości planowane jest uwidocznienie pozostałych elementów.
Permalink Data publikacji:Roczny wymiar zajęć dydaktycznych jest to wartość zatwierdzona przez władze uczelni w zakresie przydziału zajęć dydaktycznych na dany rok akademicki. Należy w tym miejscu wpisać całe planowane pensum, w którym zawarta będzie już informacja o tym, czy ktoś w danym roku akademickim będzie miał zwiększone pensum z racji wykonywania godzin ponadwymiarowych (zastępując innego nauczyciela akademickiego będącego, np. na urlopie dla poratowania zdrowia), czy też zmniejszone z racji pełnienia funkcji.
Wartość tę należy wpisać przed rozpoczęciem roku akademickiego. Jest to zatem wartość planowana (deklaratywna). Nie należy aktualizować tych danych w czasie, o ile nie nastąpiły istotne zmiany w przydziale zajęć poszczególnym pracownikom.
Permalink Data publikacji:Data zakończenia oświadczenia N nie musi (chociaż może) pokrywać się z datą zakończenia stanowiska, ale nie jest to związane z przejściem na inne stanowisko. Data zakończenia oświadczenia N jest związana z zaprzestaniem prowadzenia badań w danej dyscyplinie w danej jednostce (prowadzenie badań może być realizowane także przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach niewymagających prowadzenia badań).
Informacja o prowadzonych badaniach powinna być zaznaczona, jeśli w ramach danego oświadczenia o dyscyplinie była przez dowolny czas prowadzona działalność naukowa.
Permalink Data publikacji:Nie, jeśli jest zachowana ciągłość zatrudnienia, to nie trzeba. To jednak zależy od kontekstu i jeśli zmienia się stanowisko, to zatrudnienie można zakończyć, jednak nie ma takiej konieczności. Tu podejście jest dość elastyczne.
Permalink Data publikacji:Są to wszystkie osoby prowadzące zajęcia, ale niebędące zatrudnione na umowę o pracę lub ogólnie niezatrudnione wcale. Mogą to być osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, niezatrudnieni na uczelni doktoranci prowadzący zajęcia.
Permalink Data publikacji:Taką sytuację można zarejestrować jako nowy warunek zatrudnienia lub korektę warunku zatrudnienia.
Zależy to od tego, co się zmieniło. Jeśli zmieniła się tylko data końcowa umowy, to można skorygować tylko ten parametr lub zarejestrować go jako nowy warunek zatrudnienia. Jeśli zmiana umowy obejmuje zmianę z czasu określonego na czas nieokreślony to również nie wymaga tworzenia osobnych warunków zatrudnienia. Zmianę tę można dokonać przez korektę istniejących warunków zatrudnienia.
Jeśli jednak jednocześnie zmienia się np.: rozmiar etatu lub stanowisko, to trzeba zarejestrować nowy warunek zatrudnienia.
Podobne pytanie:
Permalink Data publikacji:Do weryfikacji warunku, jaki procent (50% lub 75%) zajęć dydaktycznych prowadzonych jest przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni jako w podstawowym miejscu pracy.
Permalink Data publikacji:Datę taką należy usunąć, ponieważ zasadą POL-onu 2.0 jest rejestrowanie jedynie daty faktycznego ustania zatrudnienia pracownika, a zatem rejestrowanie tego zdarzenia po fakcie. Aby to zrobić kliknij przycisk "Zakończ zatrudnienie". Następnie kliknij w ikonę kalendarza przy dacie ustania zatrudnienia. Otworzy się kalendarz. U dołu kliknij w komendę "Wyczyść", a następnie kliknij przycisk "Zakończ zatrudnienie". W rezultacie data ustania zatrudnienia zostanie usunięta z sekcji "Dane zatrudnienia".
Permalink Data publikacji:Jest to spowodowane problemem, który wystąpił podczas migracji. Zgodnie z ustawą 2.0, w odniesieniu do dawnych grup stanowisk naukowych i naukowo-dydaktycznych na uczelniach, siatka stanowisk powinna się automatycznie zaktualizować za okres od 1 października 2018 r. Jednak u pracowników, którzy mieli trwające zatrudnienia w dniu 1 października 2018 r. , "stare" stanowiska zmieniły się na "nowe" również za okres sprzed tej daty. Naprawa powyższego problemu jest dostępna poprzez interfejs użytkownika lub za pomocą usługi REST API opisanej tutaj.
Permalink Data publikacji:Do ustalenia dziedziny i dyscypliny stopnia autonostryfikowanego powinna być brana pod uwagę data ustalenia (w tym przypadku data zatrudnienia danej osoby w podmiocie) - a nie data uzyskania stopnia za granicą. W związku z tym dostępne są klasyfikacje dziedzin i dyscyplin, które zawierają się w ramach całego zatrudnienia pracownika w podmiocie. To użytkownik prowadzający dane wybiera odpowiednią klasyfikację dla danego przypadku.
Permalink Data publikacji:Pole powinno być uzupełniane tylko dla tzw. innych osób prowadzących zajęcia. Nie należy go wypełniać nauczycielom akademickim. Jeśli dana osoba jest jednocześnie zatrudniona na etacie jako nauczyciel akademicki i na podstawie umowy cywilno-prawnej jako inna osoba prowadząca zajęcia, to należy wypełnić zakładkę "Kompetencje", o ile w ramach umowy cywilno-prawnej taka osoba prowadzi zajęcia – w innym przypadku sama rejestracja umów cywilno-prawnych nie powinna być odzwierciedlona w systemie.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z decyzją MEiN podczas migracji danych ze starego POL-onu do POL-onu 2.0 stopnie i tytuły zostały przepisane na jednostki główne. Informacje o wydziałach zostały w starym systemie. Aktualnie stopnie i tytuły są nadawane przez instytucje, a nie ich jednostki podrzędne.
Permalink Data publikacji:Jeśli jest przerwa w świadczeniu pracy, to powinno być zakończone poprzednie zatrudnienie i otworzone nowe.
Chyba że w trakcie umów cywilno-prawnych taka osoba jest także pracownikiem, np.: w ramach osobnej umowy o pracę. W takim wypadku trwa ciągłość zatrudnienia i nie należy przerywać zatrudnienia, a jedynie dodać nowy warunek zatrudnienia przy zawarciu kolejnej umowy cywilno-prawnej.
Permalink Data publikacji:Każdą umowę należy zarejestrować jako osobne warunki zatrudnienia, jeśli zachowana jest ciągłość zatrudnienia. Jeśli ciągłość zatrudnienia jest przerwana, to powinny być rejestrowane nowe zatrudnienia.
Permalink Data publikacji:Nie jest to nowe zatrudnienie. Jest to nowy warunek zatrudnienia lub ewentualnie korekta warunku zatrudnienia. Zależy to od tego, co się zmieniło. Jeśli zmieniła się tylko umowa z czasu określonego na czas nieokreślony, to można skorygować tylko ten parametr lub zarejestrować tę umowę jako nowy warunek zatrudnienia. Jeśli jednak jednocześnie wraz ze zmianą umowy zmienia się np.: rozmiar etatu lub stanowisko, to taka umowę trzeba zarejestrować jako nowy warunek zatrudnienia.
Permalink Data publikacji:Takich pracowników można wyszukać za pomocą filtra „Ogranicz do zatrudnień bez aktywnych warunków zatrudnienia”. Pozwala on wyfiltrować pracowników, którzy mają otwarte (niezakończone) zatrudnienie systemowe (sekcja „Dane zatrudnienia”), ale którym skończyły się warunki zatrudnienia (np. skończyła się umowa na czas określony) lub w ogóle nie mają zarejestrowanych warunków zatrudnienia (w tym tzw. uproszczonych warunków zatrudnienia, czyli dotyczących innych osób prowadzących zajęcia). Filtr ten pomaga dbać o zamknięcie zatrudnień, w których skończyła się umowa/wyszukać pracowników, którym trzeba wpisać nowe warunki.
Permalink Data publikacji:W roku kalendarzowym, ponieważ zgodnie z § 2 ust. 5 pkt 4 rozporządzenia ws. POL-on należy je podawać według stanu na dzień 31 grudnia.
Permalink Data publikacji:Nie należy rejestrować dwukrotnie zatrudnienia takiej osobie, ale należy w ramach tego samego zatrudnienia dodać jej warunek zatrudnienia w postaci umowy cywilno-prawnej. Zatem w ramach jednego zatrudnienia może być zarejestrowana umowa cywilno-prawna, jaki i umowa o pracę jednocześnie.
Nowe zatrudnienie należy zarejestrować, jeśli nastąpiła przerwa we współpracy danej osoby z podmiotem (przy czym chodzi o współpracę związaną z działalnością naukową lub dydaktyczną, jako podlegającą rejestracji na mocy ustawy 2.0).
Permalink Data publikacji:Roczny wymiar zajęć dydaktycznych jest to wartość zatwierdzona przez władze uczelni w zakresie przydziału zajęć dydaktycznych na dany rok akademicki. Należy w tym miejscu wpisać całe planowane pensum, w którym zawarta będzie już informacja o tym, czy ktoś w danym roku akademickim będzie miał zwiększone pensum z racji wykonywania godzin ponadwymiarowych (zastępując innego nauczyciela akademickiego będącego, np. na urlopie dla poratowania zdrowia).
Permalink Data publikacji:Nie, pojedyncze nieobecności lub zastępstwa nic nie zmieniają. Do POL-onu wpisujemy liczbę godzin zajęć wynikającą z programu zajęć na dany rok. Jest to wartość planowana, a nie zrealizowana. Chodzi o maksymalne uproszczenie wprowadzania danych. Nie należy odwzorowywać stanu faktycznego po fakcie, a więc późniejsze zdarzenia typu zastępstwa nie wpływają na konieczność modyfikacji wartości zadeklarowanych – gdy np. jeden nauczyciel akademicki zastępuje innego nauczyciela jedynie sporadycznie (pojedyncze zajęcia).
Uwaga! Zgodnie z aktualnymi wytycznymi z MEiN w przypadku ewentualnego wystąpienia istotnych zmian w reprezentacji godzin przez poszczególnych pracowników danego kierunku (np. choroba pracownika i przejęcie znacznej części lub nawet wszystkich zajęć w dłuższym okresie czasu przez innego pracownika), dopuszczalna jest korekta liczby godzin zajęć celem prawidłowego odzwierciedlenia liczby godzin zajęć w Systemie POL-on.
Więcej informacji na temat liczby godzin zajęć znajdziesz tutaj.
Permalink Data publikacji:Tak, chodzi o informacje o planowanych zajęciach w całym roku akademickim. Należy je podawać według stanu z początku roku akademickiego.
Permalink Data publikacji:Tak, jeżeli doktorant nie jest zatrudniony przez uczelnię, ale prowadzi na niej zajęcia, powinien zostać zarejestrowany w module Pracownicy jak tzw. inna osoba prowadząca zajęcia.
Permalink Data publikacji:Nie ma w taj chwili żadnej walidacji systemowej łączącej stanowisko pracownika ze złożonym oświadczeniem i nie jest ona przewidywana.
Permalink Data publikacji:W schematach XSD nie ma numerów ORCID ze względu na regulamin organizacji ORCID. Wymusił on zmianę jeśli chodzi o przepływ danych. Numer ORCID są aktualnie rejestrowane i potwierdzane przez użytkownika w systemie PBN. System POL-on jedynie odzwierciedla tę informację w swoich strukturach.
Informacje o funkcjach kierowniczych i karach dyscyplinarnych będą wprowadzane z poziomu API i GUI. Nie będzie możliwości importowania tych danych do systemu POL-on 2 drogą XML.
Permalink Data publikacji:Informacje o nieobecnościach pracownika należy zaraportować wstecznie począwszy od roku 2017. Dane te należy uzupełnić również w odniesieniu do byłych pracowników instytucji.
Permalink Data publikacji:Tak, osoby takie traktowane są jako inne osoby prowadzące zajęcia i powinny być rejestrowane w Wykazie nauczycieli akademickich, innych osób prowadzących zajęcia, osób prowadzących działalność naukowa oraz osób biorących udział w jej prowadzeniu, znajdującym się w module Pracownicy.
Permalink Data publikacji:Tak, dane te powinny być uzupełnione także dla osób zatrudnionych w 2018 r.
Permalink Data publikacji:Decydującym kryterium jest utrzymanie ciągłości pracy pracownika w podmiocie.
Jeżeli pracownik, w ramach trwającego stosunku pracy u danego pracodawcy, zmienia warunki zatrudnienia (np. stanowisko, wymiar etatu), wówczas należy zakończyć bieżące warunki zatrudnienia i wprowadzić kolejne (w ramach tego samego zatrudnienia).
Jeżeli z pracownikiem rozwiązywany jest stosunek pracy i zawierany jest zupełnie nowy stosunek pracy w tym samym podmiocie (np. przypadek emerytów), wówczas należy zakończyć bieżące warunki zatrudnienia wprowadzając informację o dacie ustania zatrudnienia, a następnie wprowadzić nowe zatrudnienie i warunki zatrudnienia.
Permalink Data publikacji:W tym celu w danych interesującego nas pracownika należy wejść w zakładkę „Oświadczenia”, a następnie w sekcję „Oświadczenie o dyscyplinie”. Następnie kliknij akcję „Koryguj oświadczenie o dyscyplinie” (ikona ołówka). System wejdzie w szczegóły oświadczenia. W sekcji „Udział czasu pracy” kliknij przycisk „+ Dodaj kolejny udział”. Wyświetli się formatka, w której należy podać datę, od której obowiązują wprowadzone dane oraz procentowy udział czasu pracy w poszczególnych dyscyplinach.
Uwaga! W ten sposób należy zaraportować stan faktyczny, polegający na oświadczeniu pracownika co do udziału czasu pracy w reprezentowanych dyscyplinach.
Aby jedynie poprawić wartości błędnie wprowadzone do systemu, należy w powyższej formatce wyedytować wcześniej wprowadzone dane (a nie dodawać kolejny udział).
Permalink Data publikacji:
Obowiązywanie oświadczenia o liczbie N może zostać jawnie zakończone w systemie. Należy wejść w podświetloną na niebiesko datę i wprowadzić datę końca obowiązywania oświadczenia.
W przypadku popełnienia błędu i potrzeby korekty wprowadzonych danych zapoznaj się z komunikatem:
Permalink Data publikacji:Dane te będą wprowadzane w polach tekstowych, w których należy opisać ogólny zakres kompetencji i doświadczenia danej osoby (pola te dotyczą tzw. innych osób prowadzących zajęcia). Zgodnie z art. 343 ust. 1 pkt 17 ustawy 2.0 należy podać informacje o kompetencjach i doświadczeniu pozwalających na prawidłową realizację zajęć w ramach programu studiów.
Dane będą wprowadzane w rozbiciu na następujące informacje:
W przypadku, gdy zatrudnienie pracownika nie ustało, jest możliwość kontynuacji zatrudnienia przez opcję „Dodaj warunki zatrudnienia” i rejestrację nowego stanowiska pracownika.
Zmiana stanowiska pracownika nie ma przełożenia na złożone oświadczenia o reprezentacji dyscyplin oraz o liczbie N dopóki nieprzerwanie trwa stosunek pracy (zatrudnienie) pracownika w danym podmiocie. Dopiero całkowite zakończenie zatrudnienia może wymagać złożenia nowych oświadczeń o reprezentowanej dyscyplinie oraz o liczbie N.
Oświadczenie o dyscyplinie nie może być zakończone bezpośrednio. Oświadczenie takie traci ważności w dwóch przypadkach:
W przypadku popełnienia błędu i potrzeby korekty wprowadzonych danych zapoznaj się z komunikatem:
Permalink Data publikacji:Zgodnie z nowelizacją Rozporządzenia, w systemie powinna być rejestrowana jedynie informacja, czy stanowisko pracy w instytucie Sieci Łukasiewicz albo Centrum Łukasiewicz jest finansowane z subwencji, o której mowa odpowiednio w art. 365 pkt 2a albo 13a ustawy.
Permalink Data publikacji:
Należy wprowadzić zbiorczą liczbę dni nieobecności danego pracownika (bez szczegółów dotyczących przyczyn nieobecności) według stanu na dzień 31 grudnia.
Rodzaje tych nieobecności określa § 2 ust. 5 pkt 4 rozporządzenia ws. POL-on. Są to: urlop bezpłatny, urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski, urlop wychowawczy, urlop rodzicielski, urlop dla poratowania zdrowia, okres, za który pracownik pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Permalink Data publikacji: