Zgodnie ze stanowiskiem ministerswta studenci przebywający w Polsce w ramach wymiany międzynarodowej nie są studentami polskiej uczelni i nie są wprowadzani do systemu POL-on.
Więcej w poniższym wpisie:
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerswta studenci przebywający w Polsce w ramach wymiany międzynarodowej nie są studentami polskiej uczelni i nie są wprowadzani do systemu POL-on.
Więcej w poniższym wpisie:
Permalink Data publikacji:Zgodnie z art. 346 ust. 1 Wykaz instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczy podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 – w tym także uczelni niepublicznych. W wykazie tym zamieszczane są m. in. dane o aparaturze i inwestycjach.
Permalink Data publikacji:W systemie POL-on należy raportować inwestycje związane z zakupem, wytworzeniem lub rozbudową aparatury, której koszt przekracza 500 000 zł. W przypadku inwestycji budowlanych, próg kwotowy nie obowiązuje.
Należy rejestrować wszystkie inwestycje, niezależnie od źródeł ich finansowania.
Permalink Data publikacji:Należy rejestrować wszystkie inwestycje, niezależnie od źródeł ich finansowania. W przypadku jeżeli nie jest to inwestycja związana z działalnością naukową ani kształceniem, należy oznaczyć ją jako „inna”.
Permalink Data publikacji:W przypadku rozbudowy aparatury naukowo-badawczej lub infrastruktury informatycznej, kryterium dotyczy wartości rozbudowywanej aparatury lub infrastruktury informatycznej. W przypadku gdy wartość rozbudowy podniesie wartość środka trwałego do wartości przekraczającej 500 000 zł to powinna ona zostać zarejestrowana w systemie.
Permalink Data publikacji:Data 01.10.2018 r. dotyczy inwestycji, które były realizowane w tym momencie czasowym oraz tych, które rozpoczęły się po tej dacie.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Przypadek taki jest nieprawidłowy. Zakup nieruchomości oraz zakup aparatury powinien zostać zaraportowany oddzielnie - zgodnie z umową, czy też innymi dokumentami wynikającymi z danego przedsięwzięcia.
Permalink Data publikacji:Wzór powinien być w takiej formie, aby wiadomo było, w którym miejscu i jakie dane dotyczące studenta, numeru dyplomu, kierunku itp. są wprowadzane na dyplomie.
Permalink Data publikacji:Obowiązek uzupełnienia danych inwestycji dotyczy okresu od 1 października 2018 r. Zgodnie z § 3 nowelizacji rozporządzenia ws. POL-on z dnia 17 grudnia 2021 r. jednostki zobowiązane są do wstecznego uzupełnienia danych w terminie do 31 sierpnia 2022 r.
Wprowadzone inwestycje będą udostępnione w systemie RAD-on. Rejestr inwestycji ma ułatwić innym podmiotom nawiązanie współpracy, np. w zakresie realizacji inwestycji, wykorzystania dostępnej aparatury czy infrastruktury itp., dlatego też nie blokujemy możliwości wprowadzania inwestycji sprzed tego okresu.
Permalink Data publikacji:Promotor oraz przewodniczący dyscypliny nie powinni być rejestrowani w module Osoby upoważnione do podpisywania dokumentów – nie ma takiego obowiązku.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie pieczęci urzędowych, tylko urzędowe mogą mieć nazwę "pieczęć".
Permalink Data publikacji:Baza osób upoważnionych do podpisywania dokumentów, o których mowa w art. 78 ust. 3, art. 163 ust. 4 i art. 180 ust. 1 ustawy 2.0 obejmuje osoby, które w ramach podmiotu są upoważnione do podpisania tych dokumentów.
W bazie znajdują się następujące rodzaje dokumentów:
Stanowisko ministerstwa: W module sprawozdaje się „informacje o przychodach z usług badawczych świadczonych na zlecenie podmiotów nienależących do systemu szkolnictwa wyższego i nauki". Usługi badawcze świadczone na zlecenie osób fizycznych nie podlegają rejestracji.
Permalink Data publikacji:Doktorat wdrożeniowy to program ministra realizowany w trybie art. 365 pkt 7 ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" i ogłaszamy na podstawie 376 ust. 1 i ust. 2 pkt 1. Środki finansowe są przeznaczone m.in. na stypendia doktoranckie dla uczestnika tego programu.
Stypendia to nie projekty badawcze, w związku z tym nie podlegają rejestracji w module projekty naukowe.
Permalink Data publikacji:Projekty naukowe rejestrowane są na poziomie całej uczelni, nie ma możliwości zarejestrowania projektu na wydziałach. W projekcie można wskazać jednego Kierownika projektu w danym okresie kierowania.
Permalink Data publikacji:Ciąg dalszy pytania:
Pytanie dotyczy projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój działanie 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw poddziałanie 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP. Działanie ma sprzyjać rozwojowi współpracy firm z jednostkami naukowymi. Umowa na dofinansowanie podpisywana jest przez firmę z PARP-em, uczelnia natomiast podpisuje umowę z firmą na zakup od jednostki naukowej usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.
Podobna sytuacja w przypadku Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw Poddziałanie 2.3.5 Design dla przedsiębiorców.
Stanowisko ministerstwa: Zakup aparatury to nie projekt badawczy. Dane dotyczące infrastruktury należy rejestrować w module Inwestycje.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: W ewaluacji uwzględnia się projekty finansowane przez NCN, a także współfinansowane łącznie przez NCN i NAWA.
Permalink Data publikacji:Przedsięwzięcia dotyczące wsparcia finansowego naukowców i utrzymania infrastruktury nie podlegają rejestracji w systemie POL-on 2.
Permalink Data publikacji:Przedsięwzięcia dotyczące wsparcia finansowego naukowców i utrzymania infrastruktury nie podlegają rejestracji w systemie POL-on 2.
Permalink Data publikacji:Rejestrujemy tylko projekty, na które uczelnia uzyskała finansowanie zewnętrzne. Projekty z dotacji celowej nie zaliczają się do takich projektów.
Permalink Data publikacji:Rejestrujemy tylko projekty, na które uczelnia uzyskała finansowanie zewnętrzne. Projekty z Subwencji nie zaliczają się do takich projektów.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Projekty finansowane z subwencji to projekty wewnętrzne podmiotu, natomiast (w zakresie projektów rejestrowanych w module Projekty naukowe) przyjęliśmy koncepcję, że sprawozdaje się projekty, na które podmiot uzyskał zewnętrzne finansowanie.
Wskazane usługi nie są projektami naukowymi. Usługi świadczone na zlecenie podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauki należy rejestrować w module Dane finansowe.
Permalink Data publikacji:Interpretacja ministerstwa: Imię i nazwisko to dane wymagane. W przypadku braku imienia lub nazwiska dopuszczalne jest stosowanie myślnika.
Permalink Data publikacji:Interpretacja ministerstwa: Studia w uczelni są prowadzone w ramach kierunku studiów. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nie definiuje terminu „specjalność”. Student, studiuje i kończy studia na kierunku, na którym uczelnia może prowadzić specjalności.
W związku z powyższym student studiując na danym kierunku studiów nie może być ponownie zrekrutowany na ten sam kierunek. Oznacza to, że student powinien najpierw zakończyć odbywanie studiów (czy to poprzez ich ukończenie, czy też skreślenie z listy studentów), a następnie może być ponownie zrekrutowany.
Permalink Data publikacji:Całej uczelni. Wynik finansowy podmiotu należy wprowadzić na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Projekt należy sprawozdać, jeśli jest się jego liderem lub podmiotem współrealizującym projekt.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Jeśli umowa ramowa określa całość środków przyznanych na projekt, należy sprawozdać tylko dane z umowy ramowej, a także podać datę rozliczenia projektu wynikającą z ostatniej umowy szczegółowej.
Permalink Data publikacji:Stopień/tytuł prezentowany przy pracowniku to maksymalny wyliczany stopień/tytuł na podstawie danych zarejestrowanych w:
we wszystkich podmiotach, w kontekście których pracownik został rejestrowany.
Permalink Data publikacji:Rozporządzenie nakłada obowiązek rejestracji "c) nazwy podmiotów współrealizujących projekt, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Jeśli lider pochodzi z zagranicy, zaznaczamy to w odpowiednim atrybucie. Wprowadzanie danych dla podmiotów współrealizujących jest fakultatywne.
Permalink Data publikacji:Jeśli wkład własny w obu umowach jest wskazany, wartości wykazujemy w obu rekordach.
Permalink Data publikacji:Tak wprowadzamy wszystkie projekty niezależnie od tego czy jesteśmy liderem, czy też jesteśmy konsorcjantem. Każda Instytucja odpowiada za swoje dane.
Zobacz także:
Permalink Data publikacji:Można wprowadzić podmiot gospodarczy. Dla takich podmiotów nie ma obowiązku wprowadzania informacji o dyscyplinach, taki podmiot nie podlega bowiem ewaluacji.
Permalink Data publikacji:Obowiązek rejestracji projektów nie dotyczy tyko lidera. Dane nie są współdzielone. Obowiązek wprowadzenia danych współrealizatorów dotyczy "Nazwy współrealizujących projekt, mających siedzibę na terytorium RP".
Permalink Data publikacji:Nie wprowadzamy informacji o projektach, których realizacja rozpoczęła się przed 2017 rokiem.
Permalink Data publikacji:Tak. Obowiązek rejestracji projektów nie jest warunkowany udziałem w ewaluacji.
Permalink Data publikacji:IDUB to zwiększenie subwencji, a nie projekt badawczy sam w sobie. Inne projekty finansowane przez MNiSW/MEiN można jak najbardziej sprawozdawać.
Permalink Data publikacji:Do wykazu studentów należy wprowadzić semestry studiów studenta, które realizowane były w polskiej uczelni.
Permalink Data publikacji:Należy wprowadzić datę rozpoczęcia kształcenia w polskiej uczelni, tj. datę początkową pierwszego semestru studiowania w tej uczelni.
Permalink Data publikacji:Patrz odpowiedź na pytania:
Permalink Data publikacji:
Wszyscy studenci określonego kierunku studiów, którzy realizują program studiów tego kierunku, i którym w wyniku ukończenia tych studiów polska uczelnia nada tytuł zawodowy i wyda dyplom ukończenia studiów są - zgodnie z obowiązującymi przepisami - rejestrowani przez tę uczelnie w wykazie studentów.
Jeżeli więc ww. studenci studiują na studiach prowadzonych przy współpracy z podmiotem zagranicznym, to ich dane także powinny zostać zarejestrowane w Systemie POL-on.
Permalink Data publikacji:Należy rozróżnić studentów, którzy studiują w ramach studiów wspólnych, od studentów realizujących w polskiej uczelni w ramach współpracy międzynarodowej część programu studiów określonego przez inną uczelnię (tzn. realizują mobilność tylko na pewien okres np. jednego lub dwóch semestrów).
Studenci przebywający w Polsce w ramach wymiany międzynarodowej nie są studentami polskiej uczelni (pozostają wciąż studentami swojej macierzystej uczelni, choć w Polsce korzystają z praw takich jak mają polscy studenci), w związku z czym brak jest podstaw do wprowadzania ich do wykazu studentów Systemu POL-on.
Permalink Data publikacji:Według dotychczasowych ustaleń ministerstwa - sprawozdawczość Instytutów Sieci Łukasiewicz obowiązuje od momentu utworzenia Instytutu.
Permalink Data publikacji:Każdy z podmiotów jest na równi odpowiedzialny za sprawozdanie działalności naukowej we własnej
Instytucji.
Ustawodawca w obecnych przepisach nie przewiduje sprawozdawczości w zakresie wzorów przemysłowych oraz nie uwzględnia ich w procesie ewaluacji.
Permalink Data publikacji:Jako hodowcę wprowadzamy osobę, która spełnia przesłanki wymagane przez ustawodawcę:
"imiona i nazwiska pozostałych osób, które wyhodowały albo odkryły i wyprowadziły odmianę rośliny", jeśli
taka osoba spełnia przesłanki również należy ją wprowadzić w tej sekcji.
W tym przypadku zgłoszenie w polskim urzędzie jest pierwszym zgłoszeniem ochrony. Rejestrując w POL-on zgłoszenie patentu w urzędzie zagranicznym należy oznaczyć NIE w polu Uprzedniego pierwszeństwa (rejestrowane zgłoszenie w urzędzie zagranicznym nie będzie pierwszym zgłoszeniem ochrony) i uzupełnić wymagane dane pierwszego zgłoszenia.
Permalink Data publikacji:Mogą Państwo zarejestrować taki patent, w tej sytuacji Podmiotem uprawnionym nie będzie Instytucja, w której ten pracownik jest zatrudniony. W systemie można zarejestrować patent, którego Państwa Instytucja nie
jest właścicielem, w takim przypadku jako Podmiot uprawniony nie będzie figurować Państwa Instytucja, tylko twórca. (Podmiotem uprawnionym może być również osoba fizyczna).
Ze względu zmieniony zakres danych i na słabą jakość danych zgromadzonych w starej aplikacji – dane wprowadzone do POL-on 1.0 nie będą migrowane . W POL-on 2.0 nie ma obowiązku rejestracji patentów sprzed 1.01.2017 r. (dane te nie będą wykorzystywane w ewaluacji). Należy je wprowadzić do nowej aplikacji w zakresie obowiązujących danych. Okres sprawozdawczy wynika z zapisów Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Art. 219 ust 7.
Permalink Data publikacji:W systemie należy sprawozdać wszystkie patenty, udzielone przez urzędy patentowe poszczególnych krajów lub urzędy patentowe regionalne, wskazane w formularzu rejestracji patentów. Będą to osobne wpisy do wykazu Patentów.
Permalink Data publikacji:Jeżeli decyzja nie jest ostateczna, a student złożył wniosek do rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy (w terminie 14 dni od doręczenia decyzji), nie rejestrujemy studenta na kolejny semestr (student jest w Systemie jako aktywny, ale bez kolejnego semestru) i oznaczamy w procedurze skreślenia na potrzeby sprawozdawczości GUS (jeżeli jest to przed 31.12), a po skreśleniu wprowadzamy faktyczną datę skreślenia (może być przed 31.12).
Po wydaniu decyzji ostatecznej, uczelnia wprowadza:
Więcej informacji o znaczniku poniżej.
Jeżeli decyzja jest ostateczna to nie rejestrujemy studenta na kolejny semestr i nie oznaczamy w procedurze skreślenia (student jest w Systemie jako aktywny, ale bez kolejnego semestru), ponieważ System oczekuje na wprowadzenie daty skreślenia.
Uczelnia raportuje w ten sposób skreślenie nawet jeśli student złoży skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Po ogłoszeniu wyroku przez sąd:
Poniżej opisano możliwe sytuacje dotyczące studentów pozostających w trakcie procedury skreślenia i rejestracji w systemie POL-on, tak aby student został prawidłowo uwzględniony w sprawozdaniu S-10 za odpowiedni rok sprawozdawczy.
1. Sprawozdanie S-10 jest generowane w dniu 15 stycznia kolejnego roku, zarówno na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego, jak i na dzień generowania sprawozdania student ciągle jeszcze nie został skreślony:
pole „W procedurze skreślenia” powinno być zaznaczone, a pole „Data skreślenia” puste. Student zostanie uwzględniony w kolumnach działu 4 odpowiadających ostatniemu semestrowi, na który był przypisany, oraz w wierszu działu 1 odpowiadającemu dacie urodzenia studenta.
2. Student pozostawał w procedurze skreślenia, ale z dniem 26 grudnia został ostatecznie skreślony:
pole „W procedurze skreślenia” powinno być puste, a w polu „Data skreślania” powinna zostać wprowadzona faktyczna data skreślania. Ta osoba nie zostanie uwzględniona w sprawozdaniu S-10, ponieważ na dzień 31 grudnia nie jest już studentem.
3. Student pozostawał w procedurze skreślenia i został skreślony z dniem 5 stycznia kolejnego roku:
pole „W procedurze skreślenia” powinno być zaznaczone (ponieważ na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego student ciągle jeszcze pozostawał w tej procedurze), a w polu „Data skreślania” powinna zostać wprowadzona faktyczna data skreślania. Student zostanie uwzględniony w kolumnach działu 4 odpowiadających ostatniemu semestrowi, na który był przypisany, oraz w wierszu działu 1 odpowiadającemu dacie urodzenia studenta. W sprawozdaniu za kolejny rok sprawozdawczy student nie zostanie uwzględniony.
4. Student pozostawał w procedurze skreślenia, ale został dopuszczony do egzaminu dyplomowego i uzyskał dyplom z dniem 5 stycznia kolejnego roku:
pole „W procedurze skreślenia” powinno być zaznaczone (ponieważ na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego student ciągle pozostawał w tej procedurze), a w polu „Data ukończenia studiów” powinna zostać wprowadzona data obrony. Student zostanie uwzględniony w kolumnach działu 4 odpowiadających ostatniemu semestrowi, na który był przypisany, oraz w wierszu działu 1 odpowiadającemu dacie urodzenia studenta. W kolejnym roku sprawozdawczym natomiast ta osoba zostanie uwzględniona jako absolwent.
Permalink Data publikacji:Dane pracownika należy zarejestrować lub zaktualizować w terminie 30 dni kalendarzowych od zdarzenia bądź zaistnienia zmiany.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z podaną odpowiedzią należy uwzględnić obniżenie pensum. System przyjmie wartość "0" dla danego roku akademickiego.
Permalink Data publikacji:Edycja tabelaryczna została zablokowana. Studentów można wprowadzić ręcznie (korzystając z interfejsu) lub za pomocą masowego importu danych.
Permalink Data publikacji:Według stanowiska MNiSW student, który studiuje i kończy studia na kierunku, na którym uczelnia prowadzi specjalności – otrzymuje jeden dyplom ukończenia studiów (z wyłączeniem indywidualnych studiów międzydziedzinowych/międzyobszarowych, których program może przewidywać uzyskanie dyplomu na co najmniej jednym kierunku studiów, zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy 2.0) oraz suplement do dyplomu z informacją o ukończonej specjalności. System POL-on jest zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi przepisami - uczelnia nie może zatem wprowadzić do POL-on kilku dat zakończenia studiów na danym kierunku (z wyjątkiem sytuacji, kiedy absolwent ponownie zostanie przyjęty na studia ten sam kierunek i je ukończy). W systemie uczelnie nie raportują studiów w podziale na specjalności.
Permalink Data publikacji:Jeżeli podstawą utworzenia kierunku jest decyzja ministra, należy zarejestrować zgłoszenie merytoryczne (Szkolnictwo wyższe). Jeżeli kierunek został utworzony uchwałą senatu, jego rejestrację w systemie POL-on wykonuje uczelnia poprzez operację „+Dodaj studia na kierunku” - przycisk dostępny w module Kierunki studiów w POL-on 2.0. Więcej informacji na ten temat znajduje się tu.
Permalink Data publikacji:Nie. W module pracownicy rejestrujemy nauczycieli akademickich, inne osoby prowadzące zajęcia, osoby prowadzące działalność naukową oraz osoby biorące udział w jej prowadzeniu – w rozumieniu ustawy 2.0.
Podstawa prawna: art. 342 ust. 3 pkt 1 ustawy 2.0.
Permalink Data publikacji:System sprawdza uprawnienia instytucji do nadawania stopnia co najmniej doktora na dzień utworzenia szkoły doktorskiej. Problem mógł wynikać z tego, że na wskazaną datę uprawnienie do nadawania stopnia doktora przysługiwało wydziałowi, a nie uczelni, co początkowo uniemożliwiało pozytywne zweryfikowanie uprawnień.
Uwaga! Decyzją Ministerstwa, aktualnie system weryfikuje również, czy uprawnienie, które obecnie posiada instytucja główna wcześniej było na wydziale. Jeśli tak, umożliwia utworzenie szkoły na podstawie tych uprawnień. Data utworzenia szkoły nie może być wcześniejsza niż 1.10.2018 r. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
30-dniowy termin na zarejestrowanie postępowania awansowego należy liczyć od dnia wszczęcia tego postępowania.
Ponadto dane w module Postępowania awansowe należy aktualizować niezwłocznie po zaistnieniu zmiany albo po uzyskaniu informacji o zmianie.
(Podstawa prawna: § 14. ust. 1 rozporządzenia ws. POL-on).
Permalink Data publikacji:Tak, osoby takie traktowane są jako inne osoby prowadzące zajęcia i powinny być rejestrowane w Wykazie nauczycieli akademickich, innych osób prowadzących zajęcia, osób prowadzących działalność naukowa oraz osób biorących udział w jej prowadzeniu, znajdującym się w module Pracownicy.
Permalink Data publikacji:Tak, dane te powinny być uzupełnione także dla osób zatrudnionych w 2018 r.
Permalink Data publikacji:Dane te będą wprowadzane w polach tekstowych, w których należy opisać ogólny zakres kompetencji i doświadczenia danej osoby (pola te dotyczą tzw. innych osób prowadzących zajęcia). Zgodnie z art. 343 ust. 1 pkt 17 ustawy 2.0 należy podać informacje o kompetencjach i doświadczeniu pozwalających na prawidłową realizację zajęć w ramach programu studiów.
Dane będą wprowadzane w rozbiciu na następujące informacje:
Zgodnie z nowelizacją Rozporządzenia, w systemie powinna być rejestrowana jedynie informacja, czy stanowisko pracy w instytucie Sieci Łukasiewicz albo Centrum Łukasiewicz jest finansowane z subwencji, o której mowa odpowiednio w art. 365 pkt 2a albo 13a ustawy.
Permalink Data publikacji:
Należy wprowadzić zbiorczą liczbę dni nieobecności danego pracownika (bez szczegółów dotyczących przyczyn nieobecności) według stanu na dzień 31 grudnia.
Rodzaje tych nieobecności określa § 2 ust. 5 pkt 4 rozporządzenia ws. POL-on. Są to: urlop bezpłatny, urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski, urlop wychowawczy, urlop rodzicielski, urlop dla poratowania zdrowia, okres, za który pracownik pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Permalink Data publikacji: