W tym rekordzie należy zaznaczyć pole „Skreślono z listy doktorantów lub zakończono studia” i wprowadzić nowy rekord z trybem eksternistycznym.
Zobacz także:
Permalink Data publikacji:W tym rekordzie należy zaznaczyć pole „Skreślono z listy doktorantów lub zakończono studia” i wprowadzić nowy rekord z trybem eksternistycznym.
Zobacz także:
Permalink Data publikacji:c.d. pytania:
Do momentu zawieszenia kształcenia, doktorantka pobierała stypendium przez 47 miesięcy, a więc po zakończonym zawieszeniu jest uprawniona do otrzymania stypendium doktoranckiego jeszcze przez 1 miesiąc.
Komunikat o upływającym terminie pobierania stypendium przez doktoranta jest informacją pomocniczą dla uczelni, aby ta miała czas na podjęcie stosownych działań w zakresie wypłaty stypendium. Okresy zawieszenia są uwzględniane przy wyliczaniu okresu pobierania stypendium, więc nie ma potrzeby oznaczania tego czasu jako okresu, w którym doktorantowi nie przysługuje prawo do pobierania stypendium. Wyświetlający się komunikat nie wpływa w żaden sposób na przetwarzanie danych przez inne (zewnętrzne) systemy. Jeśli użytkownik podjął już stosowne działania i komunikat nie jest potrzebny - można go wyłączyć. Jeśli jednak użytkownik chciałaby mieć w pamięci, że po powrocie z zawieszenia doktorantka może pobierać stypendium jeszcze przez miesiąc może pozostawić ten komunikat.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa:
W kontekście kształcenia doktorantów do Wykazu osób ubiegających się o stopień doktora powinny być wpisywane osoby posiadające status doktoranta. Osoba, która nie złożyła ślubowania nie posiada statusu doktoranta, nie powinna więc zostać wpisana do systemu.
W przypadku, gdy doktorant złożył ślubowanie powinien zostać wpisany do Wykazu osób ubiegających się o stopień doktora z wymaganymi przepisami danymi - w tym z informacją o wysokości przysługującego mu stypendium (art. 345 ust. 1 pkt 10).
Zobacz także:
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa:
Stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.) w wykazie osób ubiegających się o stopień doktora zamieszcza się informację o wysokości stypendium doktoranckiego, otrzymywanego przez doktoranta stosownie do przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wyjaśniamy, iż w wykazie powinna zostać wskazana kwota odnosząca się do wysokości stypendium doktoranckiego otrzymywanej przez doktoranta.
Informacja o zwiększeniu stypendium doktoranckiego, o której mowa w art. 345 ust. 1 pkt 11 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczy jedynie doktorantów otrzymujących zwiększenie stypendium doktoranckiego w związku z posiadanym orzeczeniem o niepełnosprawności, o którym mowa w art. 209 ust. 7 ustawy.
W kontekście dokonanego w Systemie POL-on rozróżnienia na „wartość podstawową stypendium” oraz „zwiększenie stypendium” wyjaśniamy, że ta pierwsza odnosi się do wysokości podstawowego stypendium. Wysokość ta może jednak zostać ustalona przez podmiot prowadzący szkołę doktorską na poziomie wyższym niż poziom minimalny wskazany w ustawie.
Ta druga natomiast odnosi się do zwiększenia stypendium doktoranckiego z tytułu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności, o którym mowa w art. 209 ust. 7 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (por. art. 345 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy).
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa:
Stosownie do regulacji art. 209 ust. 1a ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce należałoby przyjąć, że stypendium doktoranckie nie przysługuje doktorantowi szkoły doktorskiej, jeżeli pobiera on wynagrodzenie w wysokości co najmniej 150% wysokości stypendium doktoranckiego (przysługującego zgodnie z art. 209 ust. 4 ustawy) z tytułu zatrudnienia – w związku z realizacją projektu badawczego, o którym mowa w art. 119 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy – przez podmiot prowadzący szkołę doktorską, w której kształci się doktorant.
Odnosząc się do pytania, należałoby w takiej sytuacji wskazać, że doktorant nie posiada uprawnienia do pobierania stypendium.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.), w Wykazie osób ubiegających się o stopień doktora zamieszcza się dyscyplinę lub dyscypliny albo dziedzinę, w których jest przygotowywana rozprawa doktorska. Przepis dotyczy także osób ubiegających się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym.
Wyjaśniamy jednocześnie, iż nie jest konieczne uzupełnianie wstecz dat „od-do” obowiązywania dyscypliny. W momencie zaistnienia zmiany (podjęcia decyzji o zmianie dyscypliny lub rozszerzeniu listy dyscyplin), użytkownik stosownie do sytuacji dodaje datę „do kiedy” poprzednia dyscyplina obowiązywała i wprowadza aktualną, określając dla niej datę „od kiedy”. Do momentu zaistnienia zmiany nie jest konieczne dokonywanie uzupełnień w Systemie.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.), w Wykazie osób ubiegających się o stopień doktora zamieszcza się dyscyplinę lub dyscypliny albo dziedzinę, w których jest przygotowywana rozprawa doktorska. Jednocześnie art. 202 ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w kontekście wskazanych członków komisji dokonującej oceny śródokresowej, odwołuje się do dyscypliny, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska.
Uwzględniając sygnały od podmiotów prowadzących szkoły doktorskie, została dokonana modyfikacja działania Systemu w kontekście możliwości dokonania zmiany dyscypliny, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska. Do momentu zaistnienia zmiany nie jest konieczne dokonywanie uzupełnień w Systemie i formułowanie komunikatów do podmiotów.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.), w Wykazie osób ubiegających się o stopień doktora zamieszcza się dyscyplinę lub dyscypliny albo dziedzinę, w których jest przygotowywana rozprawa doktorska. Jednocześnie art. 202 ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w kontekście wskazanych członków komisji dokonującej oceny śródokresowej, odwołuje się do dyscypliny, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska. Wprowadzenie modyfikacji w Systemie wynika z istnienia możliwości zmiany dyscypliny oraz możliwości ustalenia tej aktualnej, także w kontekście przeprowadzania oceny śródokresowej.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Nie ma obowiązku uzupełniania wstecz dat „od-do” obowiązywania dyscypliny. W momencie zaistnienia zmiany (podjęciu decyzji o zmianie dyscypliny lub rozszerzeniu listy dyscyplin), użytkownik stosownie do sytuacji dodaje datę „do kiedy” poprzednia dyscyplina obowiązywała i wprowadza aktualną, określając dla niej datę „od kiedy”.
Permalink Data publikacji:Data rozpoczęcia pełnienia funkcji przez promotora to data oficjalnego powołania/wyznaczenia promotora.
Od kiedy należy liczyć termin na rejestrację promotora?
Trybu przygotowywania rozprawy nie można zmienić ani skorygować po tym, jak osoba ubiegająca się o stopień doktora została zarejestrowana w POL-onie. Jest to bowiem jeden z atrybutów identyfikujących daną osobę w systemie. W razie pomyłki należy usunąć kandydata na doktora z wykazu i zarejestrować go ponownie, już z właściwym trybem przygotowywania rozprawy.
Permalink Data publikacji:Dzieje się tak w sytuacji, gdy kandydat na doktora kształci się w szkole doktorskiej, dla której twoja instytucja jest podmiotem współprowadzącym. Symbol zamkniętej kłódki wskazuje, że twój podmiot ma jedynie możliwość podglądu danych osoby, ale nie może ich edytować. Dane takiego doktoranta może wprowadzać i edytować jedynie instytucja prowadząca szkołę doktorską (podmiot określony w umowie między instytucjami współprowadzącymi szkołę doktorską jako podmiot wprowadzający dane do systemu POL-on).
Symbol zamkniętej kłódki przy nazwisku kandydata na doktora może się pojawić tylko w przypadku osób ubiegających się o stopień doktora w trybie kształcenia doktorantów.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, doktorantowi kształcącemu się w szkole doktorskiej (nieposiadającemu stopnia doktora, przez łączny okres 4 lat - art. 209 ust. 1 i 2 ustawy 2.0) przysługuje (należy wypłacać) stypendium doktoranckie. Przepisy nie przewidują innych sytuacji pozbawienia doktoranta prawa do stypendium doktoranckiego. Z tego powodu nie jest możliwe wprowadzenie wartości 0.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, w POL-onie należy raportować zawieszenie kształcenia doktoranta tylko z przyczyn wskazanych w ustawie 2.0 (art. 204 ust. 3 ustawy).
Permalink Data publikacji:Aktualnie taki doktorant jest widoczny cały czas . Nie znika on z wykazu po dodaniu daty zakończenia kształcenia czy daty skreślenia z listy doktorantów.
Permalink Data publikacji:Stanowisko Ministerstwa:
Stosownie do art. 198 ust. 6 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, kształcenie doktorantów może być prowadzone we współpracy z innym podmiotem, w szczególności przedsiębiorcą lub zagraniczną uczelnią lub instytucją naukową.
Wydaje się, że przedsiębiorca zatrudniający doktoranta biorącego udział w programie Doktorat wdrożeniowy współpracuje w kształceniu doktoranta – powinien więc zostać wpisany.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, stosownie do § 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ws. POL-on, rektor oznacza dane w wykazie osób ubiegających się o stopień doktora jako archiwalne w terminie 21 dni od dnia nadania stopnia albo skreślenia doktoranta z listy doktorantów.
W ust. 2 paragrafu określono, iż dane w wykazie przechowuje się przez okres 20 lat, liczony od roku następującego po roku, w którym nastąpiło oznaczenie tych danych jako archiwalne. Po upływie tego okresu rektor niezwłocznie usuwa dane archiwalne z wykazu.
Brzmienie przepisu wskazuje na konieczność archiwizowania danych w module.
Aktualnie funkcjonalność archiwizacji nie jest jeszcze dostępna w systemie. Zostanie ona dodana w przyszłości.
Permalink Data publikacji:Tak.
Stanowisko MNiSW:
Stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 10 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w wykazie osób ubiegających się o stopień doktora zamieszcza się informację o wysokości stypendium doktoranckiego.
W przypadku zmiany tej wysokości w czasie zawieszenia kształcenia, o którym mowa w art. 204 ust. 3 ustawy, zmiana powinna zostać odnotowana.
Informacja ta nie wpływa na okres pobierania stypendium przez doktoranta, o którym mowa w art. 209 ust. 2 ustawy 2.0., ponieważ, stosownie do art. 209 ust. 3 ustawy, do tego okresu nie wlicza się okresu zawieszenia, chociaż w praktyce doktorant otrzymywał będzie stypendium przez dłuższy okres niż 4 lata, o których mowa w art. 209 ust. 2.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, studia doktoranckie powinny zostać zarejestrowane przez uczelnię A, natomiast rejestracji w module Osoby ubiegające się o stopień doktora dokonuje już uczelnia B.
W (starym) module Doktoranci nie wpisuje się danych dotyczących przewodu doktorskiego/postępowania o nadanie stopnia doktora. Dane do tego modułu wprowadzają jednostki prowadzące studia doktoranckie.
Do modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora dane wprowadza jednostka prowadząca postępowanie w sprawie nadania stopnia (w nowym trybie). Osoba nie jest uczestnikiem kształcenia w szkole doktorskiej, więc wpisuje się tylko dane dotyczące postępowania. Do modułu nie wpisuje się danych studiów doktoranckich.
Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy 2.0, w wykazie osób ubiegających się o stopień doktora zamieszcza się informacje dotyczące stypendium doktoranckiego. Stypendium doktoranckie to świadczenie, o którym mowa w art. 209 ustawy. W wykazie nie należy zamieszczać informacji dotyczących innych ewentualnych świadczeń otrzymywanych przez doktoranta.
Na temat relacji pomiędzy stypendium doktoranckim a stypendium z grantu czy też możliwości pokrywania wypłaty stypendium doktoranckiego ze środków otrzymanych z grantu można przeczytać w komunikacie MNiSW.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, stosownie do § 11 ust. 1 pkt 1 a) rozporządzenia ws. POL-on dane do wykazu osób ubiegających się o stopień doktora należy wprowadzić w terminie 30 dni od dnia przyjęcia doktoranta do szkoły doktorskiej. Natomiast zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ws. POL-on dane należy aktualizować w terminie 21 dni od dnia zaistnienia zmiany albo uzyskania informacji o zmianie. Zatem nie jest wymagane wypełnianie wszystkich danych w momencie przyjęcia doktoranta do szkoły doktorskiej, lecz w terminie późniejszym, gdy podmiot będzie posiadał taką wiedzę. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 201 ust. 2 ustawy 2.0 doktorantowi wyznacza się promotora lub promotorów w terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia kształcenia.
Uwaga! Do tej pory wprowadzenie promotora bez podania planowanego terminu złożenia rozprawy doktorskiej skutkowało wyświetleniem komunikatu o błędach. Informujemy, że pole dotyczące planowanego terminu złożenia rozprawy doktorskiej zostało usunięte z modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora. Aktualnie informacja o promotorze jest wprowadzana niezależnie od innych danych.
Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, stosownie do art. 202 ust. 1 ustawy 2.0 – doktorant ma 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia na przedstawienie indywidualnego planu badawczego (IPB). IPB zawiera w szczególności harmonogram przygotowywania rozprawy doktorskiej. Termin na jego przedstawienie jest także terminem na określenie dyscypliny (dyscyplin/dziedziny), w której przygotowywana jest rozprawa doktorska. Ustawa 2.0 nie reguluje szczegółowo kwestii zmiany IPB. Decyzja w tej sprawie pozostaje w zakresie autonomii podmiotu prowadzącego szkołę doktorską.
Należy natomiast zauważyć, że stanowisko Ministerstwa ma walor doradczo-informacyjny, nie ma charakteru wiążącej wykładni prawa.
Należy przyjąć, iż IPB powinien charakteryzować się trwałością. Nie można jednak wykluczyć, iż w sytuacjach nadzwyczajnych konieczne byłoby dokonanie w nim zmian. Kwestia ta mogłaby być przedmiotem regulacji regulaminu szkoły doktorskiej, natomiast zmiany takie powinny zostać dokonane we właściwym trybie – takim jak uzgodnienie z promotorem lub promotorami, ewentualne zaopiniowanie przez promotora pomocniczego, przedstawienie podmiotowi prowadzącemu szkołę doktorską. Można założyć, iż istotną cezurą w zakresie dokonywania istotnych zmian w IPB byłaby ocena śródokresowa, w ramach której przeprowadzana jest ocena realizacji planu.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, stosownie do § 11 ust. 1 pkt 1 a) rozporządzenia ws. POL-on dane do wykazu osób ubiegających się o stopień doktora należy wprowadzić w terminie 30 dni od dnia przyjęcia doktoranta do szkoły doktorskiej. Natomiast zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ws. POL-on dane należy aktualizować w terminie 21 dni od dnia zaistnienia zmiany albo uzyskania informacji o zmianie.
Stosownie do art. 345 ust. 1 pkt 12 ustawy 2.0, wykaz osób ubiegających się o stopień doktora obejmuje dyscyplinę lub dyscypliny albo dziedzinę, w których jest przygotowywana rozprawa doktorska.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż – stosownie do art. 202 ust. 1 ustawy 2.0 – doktorant ma 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia na przedstawienie indywidualnego planu badawczego (IPB). IPB zawiera w szczególności harmonogram przygotowywania rozprawy doktorskiej. Termin na jego przedstawienie jest także terminem na określenie dyscypliny (dyscyplin/dziedziny), w której przygotowywana jest rozprawa doktorska.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, ustawa 2.0 nie przewiduje obowiązku wyznaczenia doktorantowi opiekuna naukowego. Stosownie do przepisów ustawy, w wykazie osób ubiegających się o stopień doktora nie zamieszcza się również informacji w tym zakresie.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, promotor pomocniczy nie podlega rejestracji. Możliwość jego dodania została usunięta z systemu POL-on.
Permalink Data publikacji:Doktoranci, którzy realizują kształcenie w ramach programu "Doktorat wdrożeniowy" mają wyznaczonego promotora i opiekuna pomocniczego (nie promotora pomocniczego). Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, do wykazu osób ubiegających się o stopień doktora wprowadza się dane, o których mowa w art. 345 ust. 1 ustawy 2.0 oraz w rozporządzeniu ws. POL-on. Stosownie do przepisów, do wykazu nie wprowadza się danych opiekuna pomocniczego wyznaczanego doktorantowi w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, wszyscy doktoranci kształcący się w takiej szkole doktorskiej w systemie POL-on są przypisani do instytucji wiodącej. Tym samym zostaną uwzględnieni tylko w składniku kadrowym algorytmu subwencji obliczonej dla instytucji wiodącej. Oznacza to, że nie zostaną zaliczeni w algorytmach pozostałych podmiotów. Podmioty te nie dostaną za nich środków.
Wynika to z art. 198 ust. 5 ustawy 2.0, stosownie do którego podmiot wiodący odpowiada za wprowadzenie danych do systemu POL-on i jest uprawniony do otrzymania środków na wspólne kształcenie w szkole doktorskiej. W umowie pomiędzy podmiotami prowadzącymi wspólnie szkołę doktorską, o której mowa w przepisie, powinien natomiast zostać określony sposób dystrybucji tych środków pomiędzy poszczególne podmioty.
Permalink Data publikacji:Informacji o prowadzeniu zajęć dydaktycznych przez doktoranta nie rejestrujemy w module Osoby ubiegające się o stopień doktora ani w module Doktoranci. Natomiast, jeśli niezatrudniony na uczelni doktorant prowadzi na niej zajęcia dydaktyczne, wówczas należy go zarejestrować w module Pracownicy jako tzw. inną osobę prowadzącą zajęcia i uzupełnić sekcję "Informacje o prowadzonych zajęciach".
Zobacz też wpisy w Pomocy:
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, za datę skreślenia doktoranta należy przyjąć datę wydania decyzji o skreśleniu. Natomiast skreślenie z listy możliwe jest z chwilą, gdy decyzja o skreśleniu stała się ostateczna, czyli jeśli nie służy od niej odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Permalink Data publikacji:W module Osoby ubiegające się o stopień doktora wejdź w zakładkę „Rozprawa doktorska”. Przy nazwisku promotora kliknij w ikonę ze znakiem X (akcja „Zakończ pełnienie funkcji”). Uaktywni się pole „Data do”, w którym wpisz, do kiedy promotor pełnił swoją funkcję. Zaakceptuj datę klikając w znacznik z prawej strony.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, w przypadku postępowań awansowych w sprawie nadania stopnia doktora realizowanych w trybie eksternistycznym jako "datę wszczęcia postępowania" należy przyjąć - w świetle art. 189 ustawy 2.0 - datę złożenia przez kandydata wniosku o wszczęcie postępowania (= wniosku o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym).
Permalink Data publikacji:Jeśli pojawia się komunikat o błędzie, ale w szczegółowych danych osoby ubiegającej się o stopień doktora nie widać żadnego błędu, może to oznaczać, że błąd dotyczy danych historycznych. W tej sytuacji należy wejść w Historię zmian i skorygować wersję danych, w której występuje błąd.
Szczegółowe informacje, jak to zrobić znajdziesz we wpisie Pomocy tutaj.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW, rejestrując dane takiego promotora (moduł Osoby ubiegające się o stopień doktora, zakładka "Rozprawa doktorska") należy w polu "Miejsce zatrudnienia" wybrać opcję "spoza systemu". Następnie w polu "Nazwa miejsca zatrudnienia" należy wpisać "emerytura". Nie trzeba w tym wypadku wypełniać pozostałych pól dotyczących zatrudnienia takiego promotora.
Nie jest planowane dodawanie odrębnego pola dotyczącego emerytury.
W związku z uchyleniem art. 345 ust. 1 pkt 18 ustawy 2.0. w brzmieniu „Wykaz osób ubiegających się o stopień doktora obejmuje: (…) 18) informację o zatrudnieniu, o którym mowa w art. 209 ust. 10 pkt 1 i 2.” od 1.10.2023 r. w POL-on 2.0 nie gromadzi się już danych o zatrudnieniu doktoranta.
Permalink Data publikacji:Nie, takie osoby nie podlegają rejestracji w module Osoby ubiegające się o stopień doktora, ponieważ wszczęły przewód doktorski na "starych" zasadach (były to doktoraty przygotowywane i bronione z tzw. wolnej stopy).
Wyszczególnienie, kogo rejestrujemy w module Osoby ubiegające się o stopień doktora, znajduje się tutaj.
Permalink Data publikacji:Wysokość stypendium doktoranckiego w module Osoby ubiegające się o stopień doktora należy podawać w kwocie brutto.
Permalink Data publikacji:Tak, osoby takie powinny być rejestrowane w module Osoby ubiegające się o stopień doktora w POL-onie 2.0, ze wskazaniem, że przygotowywanie rozprawy doktorskiej odbywa się w trybie "Studia doktoranckie".
Należy je zarejestrować dopiero po otwarciu formalnego postępowania ws. uzyskania stopnia doktora.
Wyszczególnienie, kogo rejestrujemy w module Osoby ubiegające się o stopień doktora, znajduje się tutaj.
W module Osoby ubiegające się o stopień doktora nie podaje się informacji na temat odbywanych przez "starych" doktorantów studiów doktoranckich. Te informacje znajdują się w starym POL-onie.
Nie, takie osoby nie podlegają rejestracji w module Osoby ubiegające się o stopień doktora. W module tym należy rejestrować tylko tych spośród "starych" doktorantów, którzy wszczęli postępowanie o nadanie stopnia doktora już na nowych zasadach (począwszy od 1.10.2019 r.).
Wyszczególnienie, kogo rejestrujemy w module Osoby ubiegające się o stopień doktora, znajduje się tutaj.
Permalink Data publikacji:Tak, doktoranci kształcący się w ramach szkół doktorskich powinni być rejestrowani w module Osoby ubiegające się o stopień doktora w POL-onie 2.0, ze wskazaniem, że przygotowywanie rozprawy doktorskiej odbywa się w trybie "Kształcenie doktorantów". Zgodnie bowiem z ustawą 2.0., kształcenie w szkole doktorskiej kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. Tym samym podjęcie kształcenia w szkole doktorskiej jest jedną ze ścieżek ubiegania się o stopień doktora.
Wyszczególnienie, kogo rejestrujemy w module Osoby ubiegające się o stopień doktora, znajduje się tutaj.
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa: Dane do wykazu osób ubiegających się o stopień doktora powinny być wprowadzane w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w trybie eksternistycznym - zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 1 a) rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (Dz. U. z 2019 r. poz. 496 z późn. zm.).
Tym samym traci aktualność stanowisko wyrażone w dniu 9 kwietnia 2020 r., zgodnie z którym „w przypadku postępowań prowadzonych w trybie eksternistycznym informacje do nowego wykazu osób ubiegających się o stopień doktora systemu POL-on 2.0 powinny być wprowadzane od momentu złożenia przez kandydata wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów.”
Równocześnie zwracamy uwagę, że wobec braku odmiennych uregulowań zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm. - dalej PSWiN) odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (zob. art. 178 ust. 3 PSWiN). Zgodnie z art. 61 § 3 K.p.a. datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora jest postępowaniem wszczynanym na żądanie strony, na co wskazuje art. 189 PSWiN. W związku z powyższym - w opinii resortu - wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora nie wymaga wydania postanowienia (uchwały).
Permalink Data publikacji:Informacje o osiągnięciach naukowych i artystycznych są wprowadzane do odrębnych modułów. Do modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora dane będą pobierane z tych modułów. Aktualnie istnieje możliwość dodania osiągnięcia artystycznego z poziomu danych doktoranta. Więcej tu.
Permalink Data publikacji:Aktualnie, z poziomu modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora jest udostępniona możliwość wyszukania promotora spośród pracowników instytucji.
Permalink Data publikacji:Doktoranta kształcącego się w szkole doktorskiej rejestruje w module Osoby ubiegające się o stopień doktora wyłącznie instytucja wiodąca, która zgodnie z umową podpisaną z podmiotami współprowadzącymi szkołę doktorską odpowiada za wprowadzanie danych do systemu POL-on.
Podstawa prawna:
Art. 198 ust. 5 ustawy 2.0. Szkoła doktorska może być prowadzona wspólnie przez uczelnie akademickie, instytuty PAN, instytuty badawcze lub instytuty międzynarodowe, z których każde posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 1 dyscyplinie. Szczegółowy podział zadań związanych z prowadzeniem szkoły doktorskiej oraz sposób ich finansowania określa umowa zawarta w formie pisemnej, która wskazuje również podmiot odpowiedzialny za wprowadzanie danych do systemu, o którym mowa w art. 342 ust. 1, i uprawniony do otrzymania środków finansowych na wspólne kształcenie w szkole doktorskiej.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z ustawą 2.0 te dane podlegają rejestracji w systemie POL-on, jednak z uwzględnieniem faktu, czy danej osobie przysługuje stypendium. Co do zasady wszystkie osoby kształcące się w szkołach doktorskich są uprawnione do pobierania stypendium, jednak z wyjątkiem osób, które już posiadają stopień doktora.
Podstawa prawna: Art. 209 ust. 1 ustawy 2.0. Doktorant nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie.
Zatem jeśli wprowadzamy do POL-onu doktoranta uprawnionego do stypendium, to dla niego należy te dane uzupełnić. Jeśli osoba już ma stopień doktora i ponownie rozpoczęła kształcenie w ramach szkoły doktorskiej, wówczas nie ma podstaw prawnych, aby pobierała stypendium. W tym wypadku należy zaznaczyć checkbox, że doktorant nie posiada uprawnień do pobierania stypendium.
Permalink Data publikacji:Rejestrując osobę ubiegającą się o stopień doktora, w przypadku zaznaczenia opcji "Obywatel Polski" system wymaga podania wyłącznie numeru PESEL. Nie blokujemy możliwości podania danych dokumentu tożsamości, ale nie są one wymagane.
Natomiast w przypadku zaznaczenia opcji "Cudzoziemiec" system wymaga podania numeru PESEL lub danych dotyczących dokumentu tożsamości. Jeśli nie wypełnimy nic, system podświetli wszystkie pola (to dotyczące numeru PESEL oraz te dotyczące dokumentu tożsamości). Jednak nie oznacza to, że wszystkie są wymagane, a jedynie, że system nie wie, które dane identyfikacyjne cudzoziemca zamierzamy podać.
Permalink Data publikacji:W zakresie masowego importu danych dla modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora od 8.04.2020 r. jest dostępna usługa API.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z ustawą 2.0 w Wykazie osób ubiegających się o stopień doktora powinny się znaleźć również informacje o rozprawie doktorskiej, jednak ich wymagalność jest różna w czasie. Dla osoby, która rozpoczęła kształcenie w szkole doktorskiej zwykle nie będą znane informacje o rozprawie w ciągu 30 dni od rozpoczęcia kształcenia (w czasie których należy zarejestrować taką osobę). Podmioty mają obowiązek rejestrować zmiany danych w terminie 21 dni od dnia zaistnienia zmiany albo uzyskania informacji o zmianie.
Podstawa prawna: § 11 ust. 1 pkt 1 a) i 2 rozporządzenia ws. POL-on
Permalink Data publikacji:Tak, w takiej sytuacji w module Osoby ubiegające się o stopień doktora trzeba ponownie wybrać szkołę doktorską, w której kształci się doktorant (nawet jeżeli usunięcie i dodanie szkoły w module Szkoły doktorskie nastąpiło w ciągu jednego dnia). Wynika to z faktu, że nowa szkoła doktorska ma inny identyfikator, więc trzeba podpiąć właściwą szkołę do doktoranta.
Permalink Data publikacji:Wynika to z faktu, że dane dotyczące szkoły doktorskiej i programu kształcenia muszą zostać odświeżone w module Osoby ubiegające się o stopień doktora (zaciągnięte z modułu Szkoły doktorskie). Jeśli dane nie zostaną odświeżone w ciągu doby, prosimy o zgłoszenie tego faktu na Helpdesk OPI PIB.
Permalink Data publikacji:Podajemy tylko wartość podstawową stypendium. Dodatkowo zaznaczamy, czy osobie przysługuje również zwiększenie stypendium (bez podawania jego wartości).
Permalink Data publikacji:Dla modułu Szkoły doktorskie są przewidziane nowe role: INST_SZKOLY_DR_ADM, INST_SZKOLY_DR_PODGLAD.
Natomiast moduł Osoby ubiegających się o stopień doktora został oparty na tych samych rolach, co moduł Doktoranci w POL-onie 1.
W obu przypadkach dane należy wprowadzać na poziomie instytucji głównej.
Permalink Data publikacji:
Do końca 2024 r. będą funkcjonowały równolegle dwa moduły: w starym (moduł Doktoranci) i nowym (moduł Wykaz osób ubiegających się o stopień doktora) systemie. Obydwa będą dostępne w trybie edycji i odczytu. W starym POL-onie będą wprowadzani doktoranci kształcący się na dotychczasowych studiach doktoranckich. W nowym POL-onie znajdą się osoby:
Od stycznia 2025 r. moduł Doktoranci w POL-onie 1 pozostanie już tylko do odczytu (jako dane archiwalne). Aktywny będzie wyłącznie Wykaz osób ubiegających się o stopień doktora w POL-onie 2.0.
Permalink Data publikacji:Wykaz osób ubiegających się o stopień doktora (w POL-onie 2.0) z mocy ustawy 2.0 obejmuje:
oraz, na mocy ustaleń z ministerstwa:
W dalszym ciągu zestawienie doktorantów realizujących kształcenie na starych zasadach jest dostępne w starym POL-onie (do 2023 r.), z możliwością podglądu i edycji danych.
Permalink Data publikacji: