Jeżeli wydają stopnie naukowe, to tak.
Permalink Data publikacji:Dane w systemie przetwarzane są raz dziennie. Jeżeli wprowadziłeś do systemu nowe informacje w metryczce pracownika lub w postępowaniach awansowych, poczekaj, aż system odświeży dane.
Zobacz także: Na podstawie jakich danych przy pracowniku wyświetla się jego stopień lub tytuł?
Permalink Data publikacji:Stopień/tytuł prezentowany przy pracowniku to maksymalny wyliczany stopień/tytuł na podstawie danych zarejestrowanych w:
we wszystkich podmiotach, w kontekście których pracownik został rejestrowany.
Permalink Data publikacji:Tak, przy imieniu i nazwisku pracownika widoczny jest maksymalny stopień/tytuł uzyskany przez pracownika. Informacja ta wyliczana jest na podstawie danych wprowadzonych do modułu zawiadomień w systemie POLON 1, modułu Postępowań awansowych w POL-on 2 oraz danych zarejestrowanych w zakładce stopnie i tytuły dla danego pracownika.
Permalink Data publikacji:Wynika to z faktu, że moduł Zawiadomienia nie został jeszcze zmigrowany do POL-onu 2.0. Aktualnie informacje o stopniach i tytułach pochodzą wyłącznie z metryczki pracownika. Chcąc uzgodnić dane pracownika dotyczące stopni i tytułów ze stanem faktycznym, użytkownik może zaczekać na migrację zawiadomień, która jest planowana w przyszłości, lub wprowadzić te dane samodzielnie z poziomu modułu Pracownicy w POL-onie 2.0.
Permalink Data publikacji:W POL-onie są dostępne do wyboru tylko krajowe stopnie i tytuły naukowe. Należy ustalić, czy rejestrowany stopień lub tytuł jest nostryfikowany lub autonostryfikowany. Informacje na temat uznawalności wykształcenia w Polsce można znaleźć na stronie https://nawa.gov.pl w zakładce „Uznawalność”.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z ministerstwem (za pośrednictwem Systemu Zgłoszeń POL-on należy założyć zgłoszenie w kategorii Merytoryczne - Szkolnictwo wyższe).
Permalink Data publikacji:W polu „Rok uzyskania stopnia” należy wpisać rok uznania stopnia, tj. rok z zaświadczenia o nostryfikacji.
Do ustalenia klasyfikacji dziedziny i dyscypliny stopnia nostryfikowanego również powinna być brana pod uwagę data uznania stopnia.
Permalink Data publikacji:Szczegóły postępowania oraz informacje o nadaniu tytułu profesora, wprowadzane są do modułu Postępowania awansowe przez RDN.
Na chwilę obecną, do czasu wdrożenia automatycznego przepływu informacji pomiędzy powyższym modułem a modułem Pracownicy, podmioty powinny samodzielnie wprowadzać informacje o nadanym tytule profesora w metryczce pracownika (moduł Pracownicy).
Permalink Data publikacji:System POL-on nie wylicza jeszcze w pełni informacji o poziomie wykształcenia danego pracownika. Zostanie to osiągnięte dopiero po wdrożeniu nowego procesu awansowego.
Permalink Data publikacji:Jeśli uczelnia dalej istnieje, to należy ją wybrać z listy istniejących podmiotów.
Permalink Data publikacji:Taki problem może się pojawić tylko przy stopniach autonostryfikowanych, ponieważ w odniesieniu do nich istnieje słownik instytucji. Jeżeli w słowniku tym brakuje uczelni zagranicznej należy zgłosić jej brak do ministerstwa za pośrednictwem Helpdesku POL-on. Natomiast w przypadku stopni nostryfikowanych nie ma słownika, instytucję nadającą należy wprowadzić ręcznie.
Permalink Data publikacji:Do ustalenia dziedziny i dyscypliny stopnia autonostryfikowanego powinna być brana pod uwagę data ustalenia (w tym przypadku data zatrudnienia danej osoby w podmiocie) - a nie data uzyskania stopnia za granicą. W związku z tym dostępne są klasyfikacje dziedzin i dyscyplin, które zawierają się w ramach całego zatrudnienia pracownika w podmiocie. To użytkownik wprowadzający dane wybiera odpowiednią klasyfikację dla danego przypadku.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z decyzją ministerstwa podczas migracji danych ze starego POL-onu do POL-onu 2.0 stopnie i tytuły zostały przepisane na jednostki główne. Informacje o wydziałach zostały w starym systemie. Aktualnie stopnie i tytuły są nadawane przez instytucje, a nie ich jednostki podrzędne.
Permalink Data publikacji:W świetle aktualnych przepisów, to uczelnia jest posiadaczem uprawnień do nadawania stopni naukowych. W konsekwencji, w zawiadomieniach o nadaniu stopnia naukowego, dla których data uchwały o nadaniu stopnia to 1.10.2019 r. lub późniejsza należy wybrać nazwę uczelni, a nie jednostki organizacyjnej.
Podstawa prawna: art. 221 ust. 12 ustawy 2.0: Na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 10 tego przepisu, podmiot habilitujący, w terminie miesiąca od dnia jej otrzymania, nadaje stopień doktora habilitowanego albo odmawia jego nadania. Podmiot habilitujący odmawia nadania stopnia, w przypadku gdy opinia, o której mowa w ust. 10, jest negatywna.
Dodatkowo (opcjonalnie) w rubryce "informacje dodatkowe" można wpisać nazwę organu.
Podstawa prawna: art. 178 ust. 1 ustawy 2.0: Stopień naukowy albo stopień w zakresie sztuki nadaje, w drodze decyzji administracyjnej:
1) w uczelni – senat lub inny organ uczelni, o którym mowa w art. 28 ust. 4;
2) w instytucie PAN, w instytucie badawczym oraz w instytucie międzynarodowym – rada naukowa.
Przypominamy, że dostęp do danych powiązanych z instytucją główną posiadają jedynie użytkownicy, którzy dysponują rolą nadaną na najwyższym poziomie instytucji (instytucji głównej). Dlatego prosimy o przyznanie ról na właściwym poziomie, aby edycja danych w dalszym ciągu była możliwa (dostęp do danych całej instytucji i jej jednostek organizacyjnych).
Postępowania awansowe przeprowadzane na starych zasadach, tj. wszczęte do 30.04.2019 r. należy rejestrować w starym POL-onie z dotychczasowym zakresem danych.
Postępowania awansowe przeprowadzane na nowych zasadach, tj. wszczęte od 1.10.2019 r. należy rejestrować w POL-onie 2.0 z nowym zakresem danych.
Przez postępowania awansowe rozumiemy postępowania o nadanie stopnia doktora,stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora.
Permalink Data publikacji: