W S-11 nie wykazujemy domów studenckich, które wyłączone są z eksploatacji w danym roku sprawozdawczym (nie mają żadnych dostępnych miejsc).
Permalink Data publikacji:W S-11 nie wykazujemy domów studenckich, które wyłączone są z eksploatacji w danym roku sprawozdawczym (nie mają żadnych dostępnych miejsc).
Permalink Data publikacji:Stanowisko ministerstwa:
W sprawozdaniu należy podać liczbę tych absolwentów, którzy w ramach danego cyklu studiów przebywali za granicą przez co najmniej trzy miesiące nieprzerwanie lub ich pobyt wiązał się z uzyskaniem co najmniej 15 punktów ECTS. W przypadku praktyk – dotyczy to zarówno obowiązkowych jak i nieobowiązkowych – uregulowanych wewnętrznymi przepisami uczelni.
Zgodnie ze wskazaniami GUS, w sprawozdaniu o mobilności zawsze wykazujemy absolwenta tylko jeden raz. W przypadku absolwenta, który w ramach tego samego cyklu studiów wyjeżdżał za granicę (kilkukrotnie) w celu studiowania oraz na praktyki (inny cel) lub do innych państw (inne destynacje) - kryterium dodatkowym jest długość pobytu. W przypadku różnych celów wyjazdów/różnych destynacji, należy wykazać tylko najdłuższy z nich.
Permalink Data publikacji:Sprawozdania GUS udostępniane są w systemie POL-on na przełomie każdego roku. Każde udostępnienie sygnalizowane jest odpowiednią aktualnością na stronie https://polon.nauka.gov.pl/aktualnosci/
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, kierunki takie powinny zostać zarejestrowane w POL-on, pomimo że nie będzie do nich przypisanych studentów.
Permalink Data publikacji:W tym zakresie prosimy o zapoznanie się z komunikatami:
Zgodnie z objaśnieniami znajdującymi się na stronach pomocy należy wykazać wyłącznie te kierunki studiów, na których zgodnie z organizacją kształcenia prowadzone są z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość(jeśli program kształcenia to przewidywał).
Uwaga: Organizację kształcenia na odległość określa rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 IX 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661, z późn. zm.).
Dodatkowe wyjaśnienie:
zgodnie z § 13 ww. rozporządzenia liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie może być większa niż:
Jednocześnie, zgodnie z § 13a ww. rozporządzenia w okresie od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii do końca semestru, w trakcie którego stan ten został odwołany, zajęcia na studiach mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie studiów. Liczby punktów ECTS przypisanych do zajęć prowadzonych w ww. okresie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie wlicza się do liczby punktów ECTS, o której mowa w § 13.
Permalink Data publikacji:System wylicza dane na podstawie warunku: student ma uzupełnianą podstawę przyjęcia na studia inną niż „Student odbywa studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich”(na dzień 31 grudnia danego roku sprawozdawczego).
Zgodnie z objaśnieniami znajdującymi się na stronach pomocy wiersz (sekcja) 4 dotyczy cudzoziemców przyjętych na podstawie umów międzynarodowych, decyzji rektora, dyrektora NAWA lub właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego lub odpowiedniego ministra wskazanego w art. 323 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Permalink Data publikacji:System wylicza dane na podstawie warunku (znacznika) „Student odbywa studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich” (na dzień 31 grudnia danego roku sprawozdawczego).
Zgodnie z objaśnieniami znajdującymi się na stronach pomocy wiersz (sekcja) 3 dotyczy cudzoziemców (którzy rozpoczęli studia przed 01.10.2019 r.), którym udzielono zezwolenia na pobyt stały; posiadaczy ważnej Karty Polaka; cudzoziemców posiadających status uchodźcy nadany w RP; obywateli UE, EFTA i Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków ich rodzin, mieszkających na terytorium RP, oraz innych osób wymienionych w art. 324 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668).
Permalink Data publikacji:Niestety obecne wzory formularzy nie obejmują podziału kierunków ze względu na język kształcenia. Zgodnie z metodologią kierunki na liście są zgrupowane według atrybutów, które je opisują (nazwa, kod ISCED, rodzaj studiów oraz czas trwania studiów).
Permalink Data publikacji:Termin ten każdorazowo jest ustalany z GUS. Na wzór poprzednich lat zapewne będzie to przełom lipca i sierpnia. W przypadku potwierdzenia terminu na stronach aktualności systemu POL-on pojawi się stosowny komunikat informacyjny.
Permalink Data publikacji:Sprawozdania przeliczają się o godzinach: 7:00, 9:30, 12:00, 15:00, 18:00 oraz 21:00.
Dla sprawozdań S-10 oraz S-11 przeliczenie trwa ok. 45 minut, dla S-12 jest to czas ok. 10 minut,
dla S-10-W, S-12-W, S-12-F oraz S-M jest to czas ok. 5 minut.
Permalink Data publikacji:W sprawozdaniu o mobilności należy wykazać wszystkich absolwentów, którzy uczestniczyli w mobilności podczas studiów. Sprawozdanie należy sporządzić dla całej uczelni, a więc uwzględnić w nim zarówno absolwentów instytucji głównej, jak i filii.
Permalink Data publikacji:W sprawozdaniu o mobilności w działach 1 i 2 należy podać liczbę tych absolwentów, którzy w ramach danego cyklu studiów przebywali za granicą przez co najmniej trzy miesiące nieprzerwanie lub ich pobyt wiązał się z uzyskaniem co najmniej 15 punktów ECTS. Cykl studiów oznacza cały okres kształcenia w ramach danego uruchomienia studiów na kierunku, od pierwszego do ostatniego roku studiów. W związku z tym, na sprawozdaniu należy wykazać absolwentów, którzy obronili się w 2019 r. i uczestniczyli w mobilności również w latach wcześniejszych.
Permalink Data publikacji:Zgodnie z nową interpretacją MNiSW i GUS wszystkie jednostki powinny złożyć sprawozdanie. W przypadku, gdy podmiot nie ma danych spełniających kryteria, musi oznaczyć sprawozdania jako „Brak danych do sprawozdania”.
Permalink Data publikacji:Stanowisko MNiSW: To, co chcecie Państwo wykazać jako zwiększenie stanu funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych należy wpisać w zakładce „Dotacje”. Dane te zostaną przeniesione do odpowiedniej rubryki w sprawozdaniu. W kolejnym kroku proszę ponownie pobrać szablon lub poprawić odpowiednie pozycje w dotychczasowym szablonie, tak, aby były zgodne z danymi w zakładce „Dotacje”.
Permalink Data publikacji: