Interpretacja ministerstwa: Imię i nazwisko to dane wymagane. W przypadku braku imienia lub nazwiska dopuszczalne jest stosowanie myślnika.
Permalink Data publikacji:Interpretacja ministerstwa: Imię i nazwisko to dane wymagane. W przypadku braku imienia lub nazwiska dopuszczalne jest stosowanie myślnika.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa, zasadne jest wprowadzanie informacji wyłącznie w języku polskim.
Permalink Data publikacji:Studentów cudzoziemców wznawiających studia oraz zmieniających kierunek studiów rozpoczętych przed rokiem akademickim 2019/2020 należy rejestrować w systemie POL-on z nową podstawą studiowania "decyzja administracyjna rektora" (PSC7). Do tych studentów mają zastosowanie przepisy dotychczasowej ustawy, tj. ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym.
Permalink Data publikacji:Nie ma konieczności usuwania takiemu pracownikowi informacji na temat kraju urodzenia.
Permalink Data publikacji:W polu „Karta Polaka” należy wykazać wyłącznie studentów cudzoziemców, którzy posiadają ważną Kartę Polaka.
Permalink Data publikacji:Ta sytuacja dotyczy tylko „ostatnich” stypendystów Programów NAWA (wygaszanych z końcem 2018 r.), realizowanych na podstawie zadania zleconego NAWA przez Ministra. Wobec tego uczelnia powinna wskazać jako podstawę przyjęcia: ”decyzja właściwego ministra”.
Permalink Data publikacji:Powinien zostać zarejestrowany, jeśli jego pobyt na uczelni wynosi co najmniej jeden rok akademicki.
Permalink Data publikacji:Należy wpisać podstawę: "umowa zawarta z podmiotami zagranicznymi przez uczelnię".
Permalink Data publikacji:W polu „Podstawa zwolnienia z opłat cudzoziemca” należy uwzględniać wyłącznie studentów cudzoziemców zwolnionych z opłat za kształcenie zgodnie z art. 324 ustawy 2.0. Natomiast cudzoziemcy, którzy wnoszą opłaty za kształcenie w wysokości pomniejszonej zgodnie z decyzją uczelni, nie powinni być uwzględniani w tym polu. Dotyczy to tylko cudzoziemców, którzy rozpoczęli kształcenie w roku akademickim 2019/2020.
Permalink Data publikacji:Rejestrując osobę ubiegającą się o stopień doktora, w przypadku zaznaczenia opcji "Obywatel Polski" system wymaga podania wyłącznie numeru PESEL. Nie blokujemy możliwości podania danych dokumentu tożsamości, ale nie są one wymagane.
Natomiast w przypadku zaznaczenia opcji "Cudzoziemiec" system wymaga podania numeru PESEL lub danych dotyczących dokumentu tożsamości. Jeśli nie wypełnimy nic, system podświetli wszystkie pola (to dotyczące numeru PESEL oraz te dotyczące dokumentu tożsamości). Jednak nie oznacza to, że wszystkie są wymagane, a jedynie, że system nie wie, które dane identyfikacyjne cudzoziemca zamierzamy podać.
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW, jeżeli student został przyjęty na drodze rekrutacji i jednocześnie otrzymał decyzję Dyrektora NAWA, należy wskazać tylko jedną podstawę przyjęcia i kształcenia cudzoziemca. W opisanej sytuacji zalecane jest podanie jako podstawy przyjęcia na studia decyzji Dyrektora NAWA. Dodatkowo zalecana jest korekta podstawy przyjęcia i kształcenia cudzoziemca, jeżeli po zarejestrowaniu studenta przyjętego na podstawie decyzji administracyjnej rektora w Systemie POL-on, otrzyma on decyzję Dyrektora NAWA, która obowiązuje w roku akademickim rozpoczęcia kształcenia.
Permalink Data publikacji:W przypadku pracownika można podać tylko jedno obywatelstwo. Jeśli pracownik posiada podwójne obywatelstwo, w tym obywatelstwo polskie, należy wpisać obywatelstwo polskie. Jeśli pracownik-cudzoziemiec posiada dwa obywatelstwa, ale żadne z nich nie jest obywatelstwem polskim, pracownik powinien wskazać, które obywatelstwo ma zostać zarejestrowane.
W przypadku studentów-cudzoziemców istnieje możliwość wpisania kilku obywatelstw.
Permalink Data publikacji:Taka osoba jest być zliczana jako cudzoziemiec z krajem obywatelstwa Niemcy. Od sprawozdań za rok 2021 zastąpiono dla cudzoziemców kraj urodzenia krajem obywatelstwa.
Permalink Data publikacji: