Zgodnie ze stanowiskiem ministerswta studenci przebywający w Polsce w ramach wymiany międzynarodowej nie są studentami polskiej uczelni i nie są wprowadzani do systemu POL-on.
Więcej w poniższym wpisie:
Permalink Data publikacji:Zgodnie ze stanowiskiem ministerswta studenci przebywający w Polsce w ramach wymiany międzynarodowej nie są studentami polskiej uczelni i nie są wprowadzani do systemu POL-on.
Więcej w poniższym wpisie:
Permalink Data publikacji:Dokumentem potwierdzającym polskie pochodzenie będzie jeden z wymienionych dokumentów:
Karta Polaka lub decyzja o uznaniu polskiego pochodzenia oraz zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o repatriacji dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą̨ być dokumenty, wydane przez polskie władze państwowe lub kościelne, a także przez władze byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dotyczące cudzoziemca lub jego rodziców, dziadków lub pradziadków, a w szczególności:
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o repatriacji dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą̨ być również inne dokumenty, a w szczególności:
lub
W związku z powyższym nie musi to być jedynie decyzja o posiadaniu polskiego pochodzenia wydana przez konsula lub wojewodę czy Karta Polaka. Uczelnia po przedstawieniu przez kandydata jednego z wymienionych wyżej dokumentów powinna ocenić posiadanie polskiego pochodzenia na podstawie ustawy o repatriacji lub dokumentu potwierdzającego zamiar pozostania w Polsce na stałe (zezwolenie na pobyt stały dla cudzoziemca posiadającego polskie pochodzenie lub zezwolenie na pobyt stały dla posiadacza ważnej Karty Polaka).
Permalink Data publikacji:Obecnie punkty ECTS uzyskane poza granicami kraju należy wykazywać w liczbie punktów ECTS uzyskanych po zaliczeniu kolejnych semestrów i lat studiów, a w przypadku studiów prowadzonych w rozliczeniu rocznym - lat studiów.
Punkty ECTS powinny być rejestrowane w postaci zagregowanej (suma punktów ECTS uzyskanych poza granicami kraju z punktami ECTS uzyskanymi w trakcie realizacji programu studiów w polskiej uczelni powinna zostać uwzględniona w semestrach studenta wykazanych w Systemie POL-on, tj. w semestrach, w których student realizował studia w polskiej uczelni).
Permalink Data publikacji:Jeżeli dyplom wspólny wydała uczelnia polska, do wykazu studentów należy wprowadzić polski numer dyplomu.
Jeżeli odrębne dyplomy wydała uczelnia polska i zagraniczna, do wykazu studentów należy wprowadzić polski numer dyplomu.
Jeżeli dyplom wspólny wydała tylko uczelnia zagraniczna, należy wprowadzić numer dyplomu zagranicznego. W przypadku gdy dyplom zagraniczny nie posiada numeru, należy wprowadzić informacje opisowe, które pozwolą zidentyfikować dyplom.
Permalink Data publikacji:Do wykazu studentów należy wprowadzić semestry studiów studenta, które realizowane były w polskiej uczelni.
Permalink Data publikacji:Należy wprowadzić datę rozpoczęcia kształcenia w polskiej uczelni, tj. datę początkową pierwszego semestru studiowania w tej uczelni.
Permalink Data publikacji:Patrz odpowiedź na pytania:
Permalink Data publikacji:
Wszyscy studenci określonego kierunku studiów, którzy realizują program studiów tego kierunku, i którym w wyniku ukończenia tych studiów polska uczelnia nada tytuł zawodowy i wyda dyplom ukończenia studiów są - zgodnie z obowiązującymi przepisami - rejestrowani przez tę uczelnie w wykazie studentów.
Jeżeli więc ww. studenci studiują na studiach prowadzonych przy współpracy z podmiotem zagranicznym, to ich dane także powinny zostać zarejestrowane w Systemie POL-on.
Permalink Data publikacji:Należy rozróżnić studentów, którzy studiują w ramach studiów wspólnych, od studentów realizujących w polskiej uczelni w ramach współpracy międzynarodowej część programu studiów określonego przez inną uczelnię (tzn. realizują mobilność tylko na pewien okres np. jednego lub dwóch semestrów).
Studenci przebywający w Polsce w ramach wymiany międzynarodowej nie są studentami polskiej uczelni (pozostają wciąż studentami swojej macierzystej uczelni, choć w Polsce korzystają z praw takich jak mają polscy studenci), w związku z czym brak jest podstaw do wprowadzania ich do wykazu studentów Systemu POL-on.
Permalink Data publikacji:Cudzoziemiec, który studiuje w ramach studiów wspólnych prowadzonych z podmiotem zagranicznym, powinien zostać zarejestrowany w wykazie studentów, jeżeli przebywa w polskiej uczelni przynajmniej jeden semestr studiów. Student studiów wspólnych jest studentem polskiej uczelni, dla którego powinny zostać wykazane tylko semestry realizowane w Polsce.
W sprawozdaniu S-10 cudzoziemcy kształcący się na studiach wspólnych powinni być wykazywani jako studenci studiujący w pełnym cyklu.
Permalink Data publikacji:Kluczowym czynnikiem decydującym o rejestracji studenta-cudzoziemca w wykazie studentów, jest podstawa prawna jego pobytu na polskiej uczelni.
Student-cudzoziemiec powinien zostać wprowadzony do wykazu studentów, jeżeli posiada status studenta polskiej uczelni, w której realizuje kształcenie na studiach.
Permalink Data publikacji:Według stanowiska MNiSW należy dokonać przeliczenia wysokości opłaty z euro na złotówki według kursu z dnia 30 września.
Permalink Data publikacji: