Do SEDN będą przesyłane tylko rekordy ze statusem danych poprawnych. W przypadku zbyt długich opisów osiągniecia lub nagrody rekord nie zostanie przesłany, ponieważ nie spełnia wymagań Rozporządzenia (§2 ust. 10 pkt 7).
Permalink Data publikacji:Do SEDN będą przesyłane tylko rekordy ze statusem danych poprawnych. W przypadku zbyt długich opisów osiągniecia lub nagrody rekord nie zostanie przesłany, ponieważ nie spełnia wymagań Rozporządzenia (§2 ust. 10 pkt 7).
Permalink Data publikacji:W opisie wydarzenia można wprowadzać linki, które system potraktuje i wyświetli jak zwykły tekst.
Nie ma pewności, że ekspert wejdzie na wskazaną stronę, dlatego opis powinien charakteryzować osiągnięcie artystyczne niezależnie od wklejonych linków.
Permalink Data publikacji:Jeżeli w dokumentacji realizacji konserwatorskiej kierownikiem projektu jest wymieniona jedna osoba (zaliczana do N), a pozostali pracownicy czyli zespół (także zaliczani do N) są podani jako wykonawcy bez wyodrębnienia części odpowiedzialności i realizują koncepcję sformułowaną przez kierownika to osiągnięcie to przypisujemy wyłącznie kierownikowi.
Jeżeli w dokumentacji realizacji konserwatorskiej jest wymieniona osoba kierownika (zaliczana do N), a pozostali pracownicy czyli zespół (zaliczani do N) są wymienieni wraz z przypadającymi indywidualnymi częściami odpowiedzialności (np. fazy prac, zagadnienia problemowe) realizacji konserwatorskiej to osiągnięcie takie należy traktować jako współautorstwo z określonym procentowo udziałem.
Permalink Data publikacji:Jeżeli konkurs rzeźbiarski możemy ocenić jako znaczące wydarzenie artystyczne (wybitne jury, ogólnopolski lub międzynarodowy zasięg, prestiżowy patronat) to osiągnięcie zaliczymy do rodzaju 2.1., w innym przypadku do 2.2.
Permalink Data publikacji:Tak, rodzajem osiągnięcia jest udział w wystawie zbiorowej, tak więc istotny jest termin wystawy przypadający na czas ewaluacji 2017-21, a nie czas realizacji lub pierwszego upublicznienia prezentowanego dzieła.
Permalink Data publikacji:Pełna treść pytania:
Kwartet smyczkowy miał występ – jest to 2. grupa osiągnięć, rodzaj 1.: występ w charakterze dyrygenta, solisty (z wyłączeniem partii orkiestrowych i chóralnych) lub kameralisty. Dwóch członków kwartetu jest pracownikami podmiotu. Czy w takim przypadku można mówić o współautorstwie w jednym osiągnięciu artystycznym o tytule Koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości? Czy może taki przypadek należy zarejestrować jako dwa oddzielne osiągnięcia artystyczne, które różnić się będą tytułami, tj.: Tytuł 1. osiągnięcia: Wykonanie partii pierwszych skrzypiec w koncercie upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości, Tytuł 2. osiągnięcia: Wykonanie partii drugich skrzypiec w koncercie upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości?
W wypadku osiągnięcia jakim jest występ w charakterze kameralisty, nie ma mowy o współautorstwie występu, ponieważ partia każdego instrumentu w kwartecie smyczkowym wykonywana jest od początku do końca przez tego samego muzyka. Nie zachodzi więc zależność analogiczna jak w wypadku współautorów publikacji czy rozdziału, gdyż współwykonawców nie należy utożsamiać z współautorami, których udział w danym osiągnięciu wyraża się poprzez uśrednienie wkładu poszczególnych autorów. Wspomniany koncert powinien zostać podzielony na dwa oddzielne osiągnięcia artystyczne, które różnić się będą tytułami. Dla każdego instrumentalisty należy wskazać odrębną rolę (skrzypce I/skrzypce II).
Permalink Data publikacji:
Pełna treść pytania:
Przepis (zapis § 20 ust 9 rozporządzenia MNiSW z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej Dz.U. z 2019 r. poz. 392 z późn. zmianami) mówi o zmniejszeniu liczby osiągnięć artystycznych o 3 w przypadku pracownika, który spełnia wymagania w ust. 3. pkt 1. (czyli został zaliczony do liczby N w danej dyscyplinie artystycznej), jest zatrudniony w okresie ewaluacji w podmiocie dłużej niż 36 m-cy (w przypadku ewaluacji w 2022 r.) oraz nie upoważnił ewaluowanego podmiotu do wykazania w ewaluacji przynajmniej 1 osiągnięcia artystycznego (określonego w załączniku do rozporządzenia ws. ewaluacji). Czy oznacza to, że niezależnie od faktu przez jak długi czas w okresie ewaluacji pracownik prowadził działalność naukową (np. wynikającą z zatrudnienia w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych, 24 miesiące), pracownik zaliczony do liczby N, zatrudniony powyżej 36 m-cy musi przedstawić przynajmniej jedno osiągnięcie? Np. osoby, które przechodziły z grupy pracowników badawczo-dydaktycznych do grupy pracowników dydaktycznych (i do ich obowiązków nie należy już prowadzenie działalności naukowej badawczej w podmiocie) muszą upoważnić podmiot do wykazania przynajmniej 1 osiągnięcia? Albo osoby, które są zatrudnione w podmiocie powyżej 36 m-cy, ale dopiero kilka miesięcy w grupie badawczo-dydaktycznej (i dopiero od kilku miesięcy są zobowiązane do prowadzenia działalności naukowej)?
Aby przepis § 20 ust. 9 pkt 1. rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Dz.U. poz. 392 oraz z 2020 r. poz. 1352), dotyczący zmniejszenia liczby osiągnięć artystycznych uwzględnianych w ocenie ewaluowanego podmiotu w ramach danej dyscypliny artystycznej został zastosowany, pracownik musi spełniać wszystkie warunki określone w tym przepisie przez – w przypadku ewaluacji w 2022 r. – co najmniej 36 miesięcy (standardowo 24 miesiące).
W związku z powyższym, dla zastosowania tej regulacji w ewaluacji w 2022 r. nie wystarczy sam fakt zatrudnienia pracownika przez okres dłuższy niż 36 miesięcy – konieczne jest, by przez co najmniej 36 miesięcy pracownik ten spełniał warunek określony w § 20 ust. 3 pkt 1., tj. był zaliczony do liczby N w danej dyscyplinie. Jeśli zatem pracownik w okresie objętym ewaluacją był zaliczony do liczby N w danej dyscyplinie przez okres krótszy niż 36 miesięcy, liczba osiągnięć artystycznych uwzględnianych w ocenie ewaluowanego podmiotu w ramach tej dyscypliny nie zostanie zmniejszona, nawet jeśli osoba ta nie upoważni podmiotu do wykazania do celów ewaluacji żadnego z osiągnięć artystycznych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Należy zauważyć jednak, że sama zmiana stanowiska z badawczego lub badawczo-dydaktycznego na dydaktyczne nie oznacza automatycznego wygaszenia złożonego przez tego pracownika oświadczenia o zaliczeniu do liczby N. Oświadczenie to może bowiem złożyć każdy pracownik prowadzący działalność naukową, niezależnie od stanowiska, na jakim jest zatrudniony. Zatem, jeśli
25 po 30 miesiącach pracownik zmieni stanowisko na dydaktyczne i zaprzestanie prowadzenia działalności naukowej, wówczas powinien złożyć oświadczenie odwołujące/wycofać oświadczenie o zgodzie na zaliczenie do liczby N (wywoła ono skutek z dniem doręczenia tego oświadczenia kierownikowi zatrudniającego podmiotu, a nie wstecz). Informacja o zakończeniu obowiązywania
tego oświadczenia powinna być niezwłocznie odnotowana w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.
Pełna treść pytania:
W prawykonaniu kompozycji muzycznej bierze udział dwóch pracowników jednostki. Obydwaj sprawozdają dorobek w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne. Pierwszy z nich jest kompozytorem i stanowi to dla niego osiągnięcie z 1. grupy osiągnięć, rodzaj 1. autorstwo utworu muzycznego lub choreografii na dużą obsadę wykonawczą (powyżej 15 wykonawców) upublicznionego przez wykonanie, wydanie, nagranie lub emisję, zaś drugi pracownik jest dyrygentem biorącym udział w prawykonaniu tejże kompozycji i dla niego osiągnięcie jest zakwalifikowane w 1. grupie, rodzaj 2. prawykonanie utworu muzycznego (dyrygent, solista, kameralista, choreograf). Są oni współautorami tego osiągnięcia, czy ze względu na odmienne rodzaje osiągnięć, sprawozdają je każdy oddzielnie?
W takim przypadku nie mamy do czynienia z jednym osiągnięciem współautorskim, ale z dwoma odrębnymi osiągnięciami (z różnych grup osiągnięć) – na potrzeby ewaluacji każdy z pracowników wykazuje inne, odrębne i w pełni samodzielne (jednoautorskie) osiągnięcie.
Permalink Data publikacji:
Informacje o osiągnięciach naukowych i artystycznych są wprowadzane do odrębnych modułów. Do modułu Pracownicy dane będą pobierane z tych modułów. Aktualnie istnieje możliwość dodania osiągnięcia artystycznego z poziomu danych pracownika. Więcej tu.
Permalink Data publikacji:Informacje o osiągnięciach naukowych i artystycznych są wprowadzane do odrębnych modułów. Do modułu Osoby ubiegające się o stopień doktora dane będą pobierane z tych modułów. Aktualnie istnieje możliwość dodania osiągnięcia artystycznego z poziomu danych doktoranta. Więcej tu.
Permalink Data publikacji: