Poznaj system POL‑on
Zaczynasz pracę w systemie POL‑on? Potrzebujesz do niego dostępu? A może ciekawi Cię, jak system działa? Tu znajdziesz najważniejsze informacje.
- Czym jest system POL-on
-
To system informatyczny, który zbiera dane na temat nauki i szkolnictwa wyższego w całej Polsce. Dane są analizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Dzięki temu Ministerstwo może efektywnie zarządzać sektorem nauki i kształcenia – na przykład planować wydatki.
- Kto i jak wprowadza dane do systemu POL-on
-
Danych dostarczają wszystkie uczelnie, instytuty badawcze i instytucje naukowe w Polsce – jest ich ponad 500. Wymaga tego polskie prawo. Wszystkie te instytucje odpowiadają również za aktualność danych.
Aby dana instytucja mogła wywiązać się z obowiązku sprawozdawczości w systemie, potrzebuje do niego dostępu. Szczegóły znajdziesz w zakładce Dostęp.
Dane mogą być wprowadzane do systemu POL-on na 3 sposoby:
- przez Rest API, czyli kanał, który umożliwia integrację systemu POL-on z systemem dostawcy danych – dane są wtedy przesyłane automatycznie
- w plikach XML – można je zaimportować do systemu, gdy danych jest dużo – na przykład w przypadku wykazów studentów, doktorantów czy pracowników
- po zalogowaniu do systemu przez przeglądarkę internetową – bezpośrednio przez użytkowników na formularzach mających odpowiednie uprawnienia.
- Kto korzysta z danych w systemie POL-on
-
- uczelnie
- instytuty naukowe i badawcze
- instytuty międzynarodowe
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Ministerstwo Zdrowia
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Ministerstwo Obrony Narodowej
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
- Narodowe Centrum Nauki
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Główny Urząd Statystyczny
- Komisja Ewaluacji Nauki
- Rada Doskonałości Naukowej
- Polska Komisja Akredytacyjna
- Sieć Łukasiewicz
- Polska Akademia Nauk
- Polska Akademia Umiejętności
- Jakie dane zbiera system
-
Do systemu POL-on są wprowadzane podstawowe dane instytucji nauki i szkolnictwa wyższego.
To na przykład dane:- kierunków studiów
- szkół doktorskich
- projektów i publikacji naukowych.
System POL-on zbiera także dane osób. To przede wszystkim dane:
- nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia
- osób prowadzących działalność naukową oraz osób, które biorą udział w takiej działalności
- studentów
- osób ubiegających się o stopień doktora
- osób upoważnionych do podpisywania dokumentów.
Do systemu POL-on wprowadzane są też różnego rodzaju pliki i dokumenty. To na przykład dokumenty z postępowań awansowych i dokumenty planistyczno-sprawozdawcze.
Dane są zbierane w modułach. Pełną listę modułów i ich krótkie opisy znajdziesz w zakładce Moduły.
- Co dalej dzieje się z danymi
-
Wprowadzone dane i dokumenty są udostępniane podmiotom, które nadzorują polskie szkolnictwo i naukę. Zasilają one także kilka innych systemów informatycznych nauki i szkolnictwa wyższego. To systemy, które tworzą sieć nazywaną tak samo, jak jej najważniejszy system – POL-on.
Sieć POL-on pełni kluczową rolę w zarządzaniu polską nauką i szkolnictwem wyższym. Każdy jej system odpowiada na inne potrzeby użytkowników. Odwiedź stronę sieci POL-on i poznaj resztę jej systemów.
Część danych zebranych przez system POL-on udostępniamy publicznie – każdy może z nich korzystać. Szczegóły znajdziesz w zakładce Dane publiczne.
- Do czego potrzebujemy danych
-
Dane zebrane przez system POL-on są wykorzystywane w działaniach instytucji publicznych, które wykonują zadania państwa. Na przykład, aby:
- zarządzać polską nauką i szkolnictwem wyższym
- analizować i planować wydatki
- oceniać jakość kształcenia i potencjał naukowy instytucji
- dokumentować postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora
- wspierać pracę administracji publicznej – na przykład Rady Doskonałości Naukowej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
- sporządzać statystyki publiczne w Głównym Urzędzie Statycznym.
Dzięki stworzonej w ten sposób bazie możemy również:
- tworzyć usługi cyfrowe dla naukowców, nauczycieli akademickich, studentów – takie jak na przykład monitoring ekonomicznych losów absolwentów czy wykrywanie plagiatów
- udostępniać informacje i raporty związane z nauką wszystkim zainteresowanym obywatelom.
- Historia systemu
-
- 2011-2014 - Tworzymy system POL-on
Współpracujemy z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Index Copernicus. - 2014-2018 - Przejmujemy pełną opiekę nad systemem
Kierownictwo projektu obejmuje Marek Michajłowicz. Przebudowujemy system w związku z nowelizacją w roku 2014 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. - 2015-2017 - System staje się oficjalnym źródłem danych dla systemów państwowych
- dla Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)
- do algorytmu podziału dotacji dla szkolnictwa wyższego
- w procesie ewaluacji jednostek naukowych.
- 2018 - Dostajemy EUNIS Elite Award for Excellence
System zostaje wyróżniony nagrodą EUNIS Elite Award for Excellence w kategorii systemów informatycznych w szkolnictwie wyższymw Europie. - od 2019 do dziś
- Przebudowaliśmy system w związku z wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 roku. W ten sposób powstała nowa wersja systemu, nazywana POL-on 2.0.
- Dostosowaliśmy system do zbierania informacji na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki za lata 2017-2021.
- W 2022 roku kierowniczką projektu zostaje Marta Niemczyk. Dotychczasowy kierownik Marek Michajłowicz awansuje na stanowisko zastępcy dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego ds. rozwoju oprogramowania.
- 2011-2014 - Tworzymy system POL-on
- Podstawa prawna
-
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U.2018.1668 z późniejszymi zmianami) – tzw. p.s.w.n. lub ustawa 2.0
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on z dnia 6 marca 2019 r. (Dz.U.2019.496 z późniejszymi zmianami) – tzw. rozporządzenie ws. POL-on
- Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 3 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1669 z późniejszymi zmianami) – tzw. przepisy wprowadzające p.s.w.n.
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej z dnia 22 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.392 z późniejszymi zmianami) – tzw. rozporządzenie ws. ewaluacji.